S covidem-19 zemřelo v Británii už přes 33 000 lidí

V Británii zemřelo s covidem-19 dalších 494 lidí. Denní přírůstek je tak nižší než v úterý, ale vyšší než v pondělí a o víkendu. Celkem s covidem-19 v Británii zemřelo již 33.186 lidí, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí země od počátku epidemie už téměř 230.000.

V úterý britské ministerstvo zdravotnictví hlásilo 627 nových zemřelých, v pondělí a o víkendu se přírůstek pohyboval mezi 200 a 350. Bilance zveřejňovaná v úterý je nicméně v posledních týdnech vždy výrazně vyšší než ta z pondělí, neboť zahrnuje později nahlášená úmrtí z víkendu.

Celkem Británie eviduje již 229.705 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nově přibylo přes 3242 nakažených. To je zhruba o dvě stovky méně nových infikovaných, než kolik jich ministerstvo hlásilo v pondělí.

Celkem britští zdravotníci provedli od počátku epidemie již více než dva miliony testů na koronavirus. Otestovali přes 1,5 milionu lidí.

Data, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, se poněkud liší od těch, která zveřejňuje britský statistický úřad ONS. Podle něj od počátku epidemie do 3. května zemřelo v Británii s covidem-19 už více než 38.000 lidí. V obou případech je bilance mrtvých nejvyšší v Evropě a po USA druhá nejvyšší na světě. Mezinárodní srovnávání je nicméně sporné, neboť různé státy užívají při sčítání obětí koronaviru různé metodiky.

V Británii platí od konce března kvůli šíření koronaviru přísná karanténní opatření. Každá z částí Spojeného království rozhoduje o jejich uvolňování sama. V případě Anglie, o jejímž režimu rozhoduje ústřední vláda v Londýně, začala první etapa uvolňování dnes.

Vláda sice dál doporučuje, aby lidé pracovali v co největší míře z domova, někteří lidé se ale dnes mohli vrátit na svá pracoviště. Týkalo se to hlavně zaměstnanců v průmyslu a stavebnictví. Angličané mohou ode dneška rovněž využívat více možností volnočasových aktivit. Oficiálně je opět povoleno opalování v parcích, sporty jako golf a tenis či návštěvy zahradnictví. Možné jsou také výlety autem, a to do libovolné vzdálenosti.

Druhá fáze uvolnění restrikcí by měla podle plánu, který představil premiér Boris Johnson v pondělí, nastat na počátku června a třetí až na počátku července. Vše ale záleží na tom, jak se bude epidemie v Británii vyvíjet.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy