Student z USA byl v Rusku odsouzen na 9 let za napadení policistů

Devět let vězení dnes dostal v Rusku americký student Trevor Reed za to, že loni v srpnu v opilosti napadl dva policisty, informovala agentura Reuters. Soud ho shledal vinným z ohrožení života policistů. Reed odvinění odmítá. Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan proces zkritizoval jako "absurdní divadlo", ve kterém chyběly seriózní důkazy.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Policisté 28letého Reeda, studenta Severotexaské univerzity a bývalého příslušníka americké námořní pěchoty, zadrželi v srpnu loňského roku po večírku v Moskvě. Reed po zadržení uvedl, že si nepamatuje, co se stalo, protože byl opilý. Poté, co před soudem vyslechl důkazy, obvinění popřel.

"Je to jasně politické," řekl novinářům u soudu. Vyšetřovatelé prý nebyli s to získat videozáznam z policejního vozu, který by potvrdil jeho nevinu. Hodlá se odvolat a také požádat americkou vládu o podporu.

Reedovo odsouzení podle agentur nejspíše podnítí spekulace, že by se student mohl stát součástí možné výměny vězňů, o níž se údajně jedná mezi Moskvou a Washingtonem. Ani jedna strana oficiálně takové rozhovory nepotvrdila.

Rusko nedávno odsoudilo amerického občana Paula Whelana za špionáž k 16 letům vězení. V domácím vězení setrvává také americký investor Michael Calvey.

Whelanův právník nepodal odvolání, protože věří, že Moskva chce vyměnit jeho klienta za dva Rusy, vězněné v USA, slavného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta a pilota Konstantina Jarošenka, který byl odsouzen za pašování drog.

Reed uvedl, že loni v květnu přicestoval do Moskvy za svou ruskou přítelkyní a také, aby se učil rusky. Dívka u soudu propukla v pláč a vyvedli ji ze soudní síně poté, co při vynášení verdiktu hlasitě zaklela.

"Odsouzení k devíti letům za údajný zločin, ke kterému zjevně nedošlo, je směšné," prohlásil americký velvyslanec v Moskvě Sullivan. "Bylo to absurdní divadlo," dodal.

Reedův otec Joey, který byl soudu přítomen, oznámil, že chce veřejně vyzvat ruského prezidenta Vladimira Putina, aby do případu zasáhl v zájmu ruské justice i mezinárodních vztahů. Žádné věrohodné důkazy podle něj ruští vyšetřovatelé nepředložili. Podle agentury AFP otec také vyslovil podezření, že jsou "úplně zkorumpovaní".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská policie dostala po kauze novičok nové pravomoci

13.08.2020 15:27 Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s "aktivitami nepřátelských států", je to reakce na…

Rusko má stále více než 5000 případů nákazy koronavirem denně

13.08.2020 10:25 Rusko dnes oznámilo 5057 nových případů nákazy koronavirem a 124 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O…

Ukrajina hlásí další rekordní nárůst počtu nakažených

13.08.2020 09:29 Ukrajina zaznamenala další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý den…

Lékaři podpořili demonstrující Bělorusy. Nositelka Nobelovky vyzvala…

13.08.2020 08:37 I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama