Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému lze odpustit ostrou rétoriku, která doprovázela 30. výročí vyhlášení nezávislosti země na Sovětském svazu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník se v té souvislosti obává, že potíže tamní křehké demokracie nejsou pro Západ prioritou.
Anexe Krymu jako hotová věc
Zelenskyj v úterý dohlížel na vojenskou přehlídku v Kyjevě, které se účastnil působivý soubor oficiálních představitelů a hlav států, připomíná editorial. Dodává, že v době, kdy Zelenskyj doufal, že pozornost západních spojenců Ukrajiny bude upřena na ruskou šikanu a neochotu ke kompromisu, ale míří jejich pohledy spíše k Afghánistánu.
"Snaha udržet se na diplomatickém radaru je již známá," pokračuje The Guardian. Poukazuje, že v pondělí Ukrajina uspořádala summit, jehož cílem bylo opět upozornit na problém Krymu, který nelegálně anektovalo Rusko pod prezidentem Vladimirem Putinem v březnu 2014.
EU, s níž Ukrajina uzavřela o pár měsíců později asociační dohodu, uvalila na Moskvu sankce a odmítla uznat poloostrov coby součást Ruska, připouští britský server. Doplňuje, že i na zmíněném summitu předseda Evropské rady Charles Michel slíbil, že Unie bude nadále "pevně vystupovat" proti takovému porušování mezinárodního práva.
"Ale ve skutečnosti je ruská anexe (Krymu) hotovou věcí, o které nikdo nepředpokládá, že by byla zvrácena," píše renomovaný deník. Upozorňuje, že z pondělního summitu se ostatně na poslední chvíli omluvili francouzský prezident Emmanuel Macron i německá kancléřka Angela Merkelová.
Také zamrzlý konflikt na Donbasu, kde Ruskem podporovaní povstalci odtrhli část země a kontrolují východní hranici Ukrajiny, se nachází v patu, konstatuje The Guardian. Poukazuje, že Putin na jaře na ukrajinskou-ruské hranici uspořádal velké vojenské manévry, které sice v poklidu skončily, ale byly považovány za zkoušku odvahy nového amerického prezidenta Joe Bidena.
Zelenskyj se má s Putinem sejít příští týden ve Washingtonu a před jednáním dává najevo frustraci z neochoty Západu přistoupit na členství Ukrajiny v NATO, jež by výrazně zvýšilo cenu, kterou Rusko zaplatí za svou případnou další agresi, uvádí prestižní deník. Doplňuje, že také Merkelová, která s ukrajinským prezidentem hovořila v neděli v Kyjevě, připustila, že rozhovory mezi Ruskem, Ukrajinou, Francií a Německem o Donbasu nikam nevedou, jelikož Putin odmítá přiznat ruské angažmá v tamním konfliktu.
Smíšené signály nestačí
S ohledem na vyhýbavý postoj Západu a řinčení zbraní na východě je podle editorialu pochopitelné, že Ukrajina rázně protestuje proti chystanému dokončení plynovodu Nord Stream 2, který vede Baltským mořem a umožní Rusku obcházet Ukrajinu při prodeji plynu do Německa, což připraví ukrajinský rozpočet o miliardy dolarů na transitních poplatcích a potenciálně umožní Moskvě zaujmout tvrdší postoj ke svému sousedovi.
Biden, který původně proti plynovodu vystupoval, minulý měsíc své stanovisko přehodnotil a s Merkelovou uzavřel dohodu o dokončení projektu, konstatuje The Guardian. Vysvětluje, že německá kancléřka Nord Stream 2 považuje za ekonomickou prioritu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Ukrajina má tak legitimní důvod být kritická k míře podpory, které se jí dostává od jejích silných spojenců na Západě," shrnuje britský server. Očekává, že debakl provázející odchod z Afghánistánu a pokračující slabost EU coby geopolitického aktéra ukrajinský pocit ohrožení dále prohloubí.
Putin minulý měsíc zveřejnil esej o pětitisících slovech s názvem O historické jednotě Rusů a Ukrajinců, připomíná editorial. V té souvislosti apeluje, aby reakce Západu na vytrvalé manévrování a myšlenkové hry ruského vládce nezahrnovala pouze dosavadní smíšené signály.
Související

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Krym , Rusko , plynovod Nord Stream 2
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
před 11 minutami

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
před 27 minutami

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 1 hodinou

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 3 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 3 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 4 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 5 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 5 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 6 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 7 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 7 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 7 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 7 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 8 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 9 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 9 hodinami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 9 hodinami

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
před 9 hodinami

Pentagon začne používat Muskovu umělou inteligenci, ještě před pár dny chválila Hitlera
před 9 hodinami
Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii
Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.
Zdroj: Jakub Jurek