Ukrajinou otřásla katastrofa u Teheránu. Aerolinky zastavily lety nad Íránem i do Íránu

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk dnes oznámil, že od 9. ledna přestanou ukrajinské aerolinky létat nad územím Íránu. Toto omezení bude platit až do objasnění dnešní katastrofy ukrajinského letounu, v jehož troskách u Teheránu zahynulo všech 176 lidí na palubě. Aerolinky UIA, kterým letoun patřil, již dříve oznámily své rozhodnutí na jistou dobu přestat létat do Íránu.

Letadla, ilustrační foto

"Lety ve vzdušném prostoru Íránu budou ukrajinským společnostem zakázány od 9. ledna 00:00 do vyjasnění příčin katastrofy," uvedl Hončaruk podle webu televize 112.

"Je ještě brzy, aby se dalo hovořit o příčinách. Nechceme šířit nějaké spekulace. Jsem ale přesvědčen, že oficiální příčiny budou odhaleny dost rychle," řekl premiér novinářům podle agentury Interfax-Ukrajina.

Ukrajinská rada národní bezpečnosti s odvoláním na seznamy pasažérů uvedla, že na let z Teheránu do Kyjeva se zaregistrovalo 169 cestujících, ale dva nakonec nenastoupili. Další podrobnosti o nich neuvedla. Na palubě tak bylo 167 cestujících a devět členů posádky.

Podle ukrajinského ministra zahraničí zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němeci a tři Britové.

Letoun krátce po startu zachvátily plameny a zřítil se. Ukrajinskému boeingu podle íránské verze vzplály motory.

zdroj: YouTube

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených verzí katastrofy. Ukrajinské velvyslanectví v Teheránu pak stáhlo ze svého webu prohlášení vylučující teroristický či raketový útok a nahradilo jej konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

Letoun typu Boeing 737-800 NG na lince z Teheránu do Kyjeva byl podle ukrajinských aerolinek UIA vyroben v roce 2016 a společnost si jej pořídila přímo u výrobce. Plánovaný technický servis naposledy postoupil před dvěma dny - 6. ledna. Viceprezident UIA podle Interfax-Ukrajina označil možnost, že by se letoun zřítil v důsledku chyby zkušené posádky, za minimální.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nově zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti, uvedla agentura AP.

"Nemá to vliv na letový provoz ve střední Evropě nebo v našem regionu," řekl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Aerolinky mají podle něj bezpečnostní doporučení a záleží na nich, zda k nim při plánování tras přihlédnou.

Letiště Praha má momentálně přímé letecké spojení na Blízkém východě do jordánského Ammánu, libanonského Bejrútu, katarského Dauhá, dále Dubaje a Šardžá ve Spojených arabských emirátech a izraelských měst Tel Aviv a Ejlat.

Dnes letiště zatím neeviduje žádný zrušený nebo zpožděný let do této oblasti. "Všechny linky do tohoto regionu jsou dnes v provozu dle platného letového řádu," uvedl mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Informacemi o případných změnách tras, ke kterým by aerolinky přistoupily kvůli americko-íránské krizi, podle mluvčího letiště nedisponuje.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje