V OSN přijali rezoluci, která viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině

Valné shromáždění OSN dnes převážnou většinou přijalo rezoluci, jež viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině, vyzývá k okamžitému příměří a k ochraně milionů civilistů a jejich domovů, škol a nemocnic, které jsou pro jejich přežití nezbytné.

Je to již podruhé, co 193členné Valné shromáždění v drtivé většině izolovalo Rusko kvůli tomu, co Moskva nazývá "speciální vojenskou operací", která má za cíl zničit ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil ruskou "absurdní válku", která připravila o život tisíce lidí a z milionů dalších udělala uprchlíky.

Ve prospěch rezoluce předložené Ukrajinou a jejími spojenci hlasovalo 140 zemí. Pět zemí - Rusko, Bělorusko, Severní Korea, Sýrie a Eritrea - bylo proti. Osmatřicet států, včetně Číny, se zdrželo hlasování.

Rezoluce vyzývá k okamžitému stažení ruských sil z Ukrajiny a zastavení veškerých ruských útoků na civilní objekty, včetně škol a nemocnic. Text přitom odsuzuje ruské ostřelování, nálety a obléhání ukrajinských měst, včetně jihoukrajinského přístavního města Mariupolu. Požaduje rovněž, aby nebylo bráněno v dodávkách humanitární pomoci do těchto míst. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou závazné, ale mají politickou váhu, připomíná agentura Reuters.

Ruský vyslanec v OSN Vasilij Něbenzja dnes schválenou rezoluci označil za "pseudohumanitární návrh", který na situaci nahlíží jednostranně. Západní země přitom opět obvinil z toho, že vedou kampaň "bezprecedentního tlaku" ve snaze získat hlasy. To Spojené státy odmítají.

Americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová dnešní hlasování označila za velký úspěch.

Jihoafrická republika předložila konkurenční návrh rezoluce, který se zaměřoval na humanitární situaci a Rusko nezmiňoval. Rusko vyzvalo členské země, aby podpořily tento návrh. Valné shromáždění se však rozhodlo o jihoafrickém návrhu nejednat poté, co Ukrajina vyzvala k hlasování podle pravidla, které se vztahuje na návrhy rezolucí o stejné otázce.

Členské státy OSN dnes hlasovaly téměř stejně jako 2. března, kdy Valné shromáždění na mimořádném zasedání přijalo rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu poměrem 141 hlasů ku pěti. Proti stejně jako dnes byly Rusko, Bělorusko, Sýrie, Eritrea a Severní Korea.

Rada bezpečnosti OSN předtím zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci a ochraně civilistů na Ukrajině, která se nezmiňuje o roli Moskvy. Něbenzja k tomu uvedl, že "hlasování odhalilo, kdo upřednostňuje politizaci celé záležitosti před poskytováním humanitární pomoci Ukrajincům s podporou OSN". 

Související

Více souvisejících

OSN Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy