Ve Skotsku dle studie výrazně ubylo hospitalizací mezi očkovanými

Očkování proti koronaviru patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se zdají být velice účinné v bránění těžkému průběhu onemocnění. Tyto závěry podle agentury Reuters vyplývají z dnes zveřejněné předběžné studie, která vznikla na základě dat z dosavadní očkovací kampaně ve Skotsku.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Studie ukazuje, že čtyři týdny po první dávce snížily vakcíny Pfizer/BioNTech a AstraZeneca nebezpečí hospitalizace o 85 respektive 94 procent.

"Tyto výsledky jsou velice povzbudivé a daly nám pádný důvod být do budoucna optimisty," prohlásil profesor na Edinburghské univerzitě a spoluvedoucí studie Aziz Sheikh. "Jsem velice povzbuzen. Máme teď celonárodní důkaz (...), že očkování poskytuje ochranu před hospitalizací lidem s covidem-19."

Sheikh dodal, že výsledky studie jsou předběžné a je nutné podrobit je nezávislé vědecké oponentuře. Podobné výsledky by se podle něj měly ukázat i v zemích, které očkují stejnými vakcínami - například v Anglii či Walesu.

Data o účinnosti vakcín byla shromážděna mezi 8. prosincem a 15. únorem. Podle vědců bylo v tomto období ve Skotsku podáno 1,14 milionu dávek covidové vakcíny a celkově bylo první dávkou naočkováno 21 procent z 5,4 milionu obyvatel Skotska.

Mezi lidmi staršími 80 let, kteří jsou koronavirem nejvíce ohroženi, se očkování postaralo v průměru o 81procentní pokles hospitalizací po čtyřech týdnech od podání první dávky.

Jim McMenamin ze skotského úřadu veřejného zdraví řekl, že zjištění jsou mimořádně významná proto, že "přecházíme od očekávání k pevným důkazům o užitečnosti očkování".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama