Vedení ruské pravoslavné církve vyměnilo hlavu běloruské církve

ejsvětější synod ruské pravoslavné církve odvolal z čela běloruského církevního okruhu minského metropolitu Pavla a pověřil vedením běloruských věřících biskupa Venijamina (občanským jménem Vital Tupeko), oznámil dnes ruský list Kommersant s odvoláním na mluvčího církve.

Metropolita Pavel
doporučujeme

Připomněl, že metropolita Pavel vyzval prezidenta Alexandra Lukašenka, aby ukončil násilí proti demonstrantům. Později běloruská církev vyzvala své duchovní, aby k účasti na protestech proti Lukašenkovi lidi nepobízeli.

Osmašedesátiletý metropolita Pavel podle webu Radio Svoboda po prezidentských volbách nejprve poblahopřál Lukašenkovi k vítězství, ale později se za to omluvil. Navštívil v nemocnici demonstranty, zbité pořádkovou policií. V kostelích také zněly modlitby za zatčené a uvězněné.

Lukašenko ale církev varoval, že kostely jsou určeny k modlení, a ne pro dělání politiky.

Metropolitu Pavla kritizovali jak stoupenci opozice, tak přívrženci Lukašenkova režimu: prvním vadilo, že se církev nevyjádřila k volbám a brutálním policejním zákrokům proti demonstrantům, druhým se zase nelíbilo, že se církev vyhýbá přímé podpoře režimu.

Venijamin se podle serveru Belarusskij partizan dozvěděl o svém povýšení od novinářů. Je to podle portálu v historii poprvé, kdy v čele běloruské církve stojí rodilý Bělorus.

Synod, čili církevní vedení, jednal v Moskvě pod vedením moskevského patriarchy Kirilla, hlavy ruské pravoslavné církve, jejíž součástí je i běloruská církev. Tu vedl metropolita Pavel od prosince 2013. Dříve řídil rjazaňskou diecézi v Rusku a působil v různých klášterech. O uvolnění z funkce podle mluvčího církve sám požádal. A stal se metropolitou na Kubani na jihu Ruska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama