Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla vláda v Londýně. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Výbor pro bezpečnost a tajné služby dnes zveřejnil svou zprávu, v níž mimo jiné hovoří o Rusku jako o hrozbě pro Británii a Západ v řadě oblastí, od špionáže, přes možné kybernetické zasahování do voleb a praní špinavých peněz.
Zpráva parlamentního výboru, jejíž zveřejnění se dlouho očekávalo a opozice tlačila na její zveřejnění už loni před prosincovými volbami, nicméně uvádí, že výbor nemohl dojít k závěru, zda Rusko zasahovalo do referenda o brexitu, protože nedostal ani od vlády ani od rozvědky dostatečné zhodnocení možného zasahování Ruska do britského hlasování.
Moskva ale znovu podobná obvinění odmítla. "Rusko nikdy nezasahovalo do volebního procesu v žádné zemi světa - ani v USA, ani v Británii, ani v žádné jiné zemi," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zprávu britského parlamentního výboru za rusofobní.
Ve zprávě se také píše, že Británie byla "jasně cílem" pro dezinformační kampaně kolem voleb, ale tato otázka byla "horkým bramborem", jímž se nikdo nechtěl zabývat. Zpráva také uvádí, že existovala "informace z otevřených důvěryhodných zdrojů" o možném zasahování Ruska do referenda o nezávislosti Skotska z roku 2014.
"Nedostali jsme po referendu žádné zhodnocení ruských pokusů o zasahování (do hlasování)," citoval The Guardian ze zprávy výboru britského parlamentu s odkazem na referendum o brexitu.
Podle jednoho z členů výboru Stewarta Hosieho se nikdo z vlády nechtěl otázkou ruského vlivu zabývat a nikdo neví, zda se Rusko snažilo zasáhnout do referenda o brexitu z roku 2016, protože to podle něj "nechtěli vědět".
Vláda na zprávu reagovala prohlášením, že "neviděla žádnou stopu o úspěšném zasahování do referenda o brexitu" a že zpětné hodnocení referenda" není nutné.
Ve zprávě parlamentního výboru se podle Reuters také uvádí, že Rusko zřejmě považuje Británii za jeden ze svých prioritních cílů rozvědky na Západě.
Výbor rovněž označil Rusko za "zdroj korupčních peněz, které jsou v Londýně vítány". "Británie vítala ruské peníze a kladla jen málo dotazů, pokud vůbec nějakých, na původ tohoto značného bohatství," citovala ze zprávy agentura Reuters. Podle zprávy je Británie považovaná za "oblíbenou destinaci ruských oligarchů a jejich peněz" a Londýn "za pračku peněz".
Výbor pro bezpečnost a tajné služby na zprávě pracoval 18 měsíců a podle Reuters ji dokončil v březnu 2019. Vládě ji podle dřívějších zpráv místních médií poslal loni v říjnu. Opozice chtěla, aby se dokument na veřejnost dostal ještě před prosincovými parlamentními volbami. Zveřejnění zprávy podléhá souhlasu úřadu premiéra.
Člen výboru Kevan Jones dnes na tiskové konferenci kritizoval premiéra Borise Johnsona za to, že nepodepsal souhlas ke zveřejnění zprávy dříve. Podle Jonese nebyl důvod to odkládat.
Podle serveru BBC zpráva zahrnuje různá témata, včetně dezinformačních kampaní či kybernetických taktik. Nebude proto zveřejněna celá, právě kvůli "vysoce citlivým" informacím, které obsahuje.
Související

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
Velká Británie , Brexit , Rusko , referendum o brexitu (23.6.2016)
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 1 hodinou

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 2 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 2 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 2 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 3 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 5 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 6 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera
Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.
Zdroj: Libor Novák