Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které dnes v Ženevě zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Zdaleka nejvíce, 3,5 milionu, jich na útěku překročilo hranici s Polskem.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišly dohromady téměř dva miliony Ukrajinců, ale podle UNHCR zatím není jasné, kolik z nich se do země vrátilo natrvalo. Před válkou měla Ukrajina přibližně 44 milionů obyvatel, z toho 37 milionů na územích, které měla pod kontrolou ústřední vláda v Kyjevě.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která zpracovává údaje o vnitřních vysídlencích, je na Ukrajině na útěku dalších osm milionů lidí. Podle UNHCR válka v zemi vytlačila celosvětový počet lidí vyhnaných z domovů poprvé na více než 100 milionů.

Nárůst počtu běženců odráží nezměrné utrpení, poznamenala dnes podle agentury DPA v této souvislosti německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. "Potřebujeme silnou občanskou reakci na tuto válku i a další konflikty ve světě," řekla ministryně. "Musíme se zabývat především příčinami násilí, hladu a chudoby, abychom zamezili budoucím krizím a válkám," řekla Schulzeová. Příspěvkem k míru a stabilitě je podle ní i každá investice do potravinové bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 351 315 lidem z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 520. Cizinecké policii se přihlásilo více než 254 tisíc osob, 1320 jen za včerejší den.

Související

Více souvisejících

uprchlíci válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy