PŮVODNÍ ZPRÁVA | EXKLUZIVNĚ: Írán může mít materiál pro jadernou zbraň za pár týdnů. Expert vysvětluje, co by to znamenalo

Současné odhady naznačují, že Írán může během několika týdnů vyrobit dostatek materiálu pro jadernou zbraň, což vyvolává obavy z eskalace napětí na Blízkém východě. Podle bývalého ředitele a současného viceprezidenta pro mezinárodní otázky Middle East Institute ve Washingtonu Petera Salema by tento krok mohl vést k vážným geopolitickým důsledkům a možnému vojenskému konfliktu s Izraelem a Spojenými státy, jak uvedl exkluzivně pro EuroZprávy.cz. 

Současné odhady hovoří o tom, že Írán dokáže vyrobit dostatek materiálu na výrobu jedné jaderné zbraně do „jednoho až dvou týdnů“. Otázkou ale zůstává, jestli tento materiál skutečně využije na výrobu zbraně, což „se zpravodajské služby snaží zjistit“. „Dalším krokem je, jestli to dají na balistickou střelu nebo nějaký jiný systém,“ poznamenal Salem pro EuroZprávy.cz. 

Podle něj tyto kroky mohou Teheránu zabrat i rok, aby „úspěšně vyrobil“ jadernou zbraň. „Není na to jednoduchá odpověď, a proto jsou všichni znepokojení tím, kdy to Írán dokáže udělat,“ řekl. Dodal, že „je jasné, že to Írán dokáže udělat, a dokáže to udělat rychle“.

EuroZprávy.cz se Salema také dotázaly, co by vlastnictví jaderné bomby Íránem udělalo se situací na Blízkém východě. „Vědělo by se o tom, že se Írán blíží. Museli by zastavit všechen monitoring, protože uvnitř Íránu je ho hodně, odděleně od jaderné dohody,“ vysvětlil.

Existovalo by „mnoho signálů, že se k výrobě bomby blíží, a všimly by si toho zpravodajské služby“.

Expert zdůraznil, že Spojené státy a Izrael jsou připravené Íránu zabránit ve výrobě bomby, která „by pravděpodobně vyprovokovala válku“. „Zřejmě by došlo k izraelským útokům na Írán, není ale jasné zapojení USA,“ podotkl Salem.

„Můžeme se tam nacházet právě teď. Izrael a Netanjahu si mohou myslet, že teď je vhodný moment zasáhnout íránský jaderný program,“ upozornil.

Hlavní vliv má vysoké napětí v regionu a fakt, že Američané zde vyslali více jednotek. „Írán to využije k přímému útoku na Izrael a to zatáhne do války USA samotné,“ upřesnil Salem.

„Kdyby Írán prohlásil: ‚Máme jednu bombu, máme pět bomb‘, tak by to změnilo situaci na Blízkém východě pro Izrael, který už by nemohl zaútočit na Írán přímo, protože bude mít důležitý odstrašující prvek,“ zdůraznil.

Vlastnictví jaderné zbraně bude „ultimátní bezpečnostní zárukou“ před Izraelem i USA. „Nikdo si nedovolí na Írán zaútočit přímo,“ přiblížil. Izrael podle Salema bude dále pokračovat v zásazích proti proíránským milicím, a ne přímo proti Íránu, což mu zaručí „podporu Západu stejně jako Ukrajině, která stojí proti Rusku, které má jaderné zbraně“.

„Írán bude házet delší stín, bude imunní proti přímému útoku. Rozhodně by se ale stal terčem daleko tvrdších sankcí. S jadernou zbraní se stane izolovaným jako Severní Korea,“ vysvětlil.

Další otázkou zůstává, jestli přežije režim v Teheránu, protože Íráncům se „rozhodně nebude líbit“ větší izolace, uzavřel Salem.

Související

Paul Salem Původní zpráva

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.
Írán, ilustrační foto Původní zpráva

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Více souvisejících

Írán Jaderné zbraně Middle East Institute USA (Spojené státy americké) Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy