Izrael pošle do Gazy desetitisíce vojáků. Invaze má dva cíle, počasí je zatím proti

Jak bude vypadat invaze do Pásma Gazy? Cílem desetitisíců izraelských vojáků bude dobytí města Gaza a likvidace vedení Hamásu, píše deník New York Times. Odvolává se na trojici vysoce postavených armádních činitelů. Operace měla podle listu začít už o víkendu, kvůli nepřízni počasí se přistoupilo k odkladu o několik dní. 

Izraelská armáda podle deníku uvolnila pravidla, aby její příslušníci mohli snadněji útočit na podezřelé. V uplynulých dnech ještě došlo k dodatečnému tréninku jednotek, aby byly připraveny na boj v rozbombardovaném Pásmu Gazy. Není přitom jasné, co by se mělo stát s městem Gaza po jeho obsazení. 

List připomíná, že boje na povrchu i pod ním se mohou protáhnout na několik měsíců. Přepokládá se, že na boj s Izraelci jsou připraveny desetitisíce přívrženců radikálního hnutí Hamás, kteří budou útočit ze zálohy či z tunelů. 

NYT napsaly, že invaze měla probíhat již o tomto víkendu, kvůli nepřízni počasí byla ale o několik dní odložena. Konkrétně se totiž nad Gazou drží mraky, které by komplikovaly zapojení dronů a letectva. 

Izraelská armáda v sobotním prohlášení potvrdila, že jednotky se připravují na pozemní operace většího rozsahu. Invaze do Pásma Gazy se očekává od chvíle, kdy Tel Aviv v pátek vyzval jeho obyvatele, aby opustili severní oblast a přesunuli se na jih k hranici s Egyptem. 

"IDF se připravuje na ofenzivu s pomocí stovek tisíc rezervistů," uvedla armáda v prohlášení, které citovala BBC. Izraelci zatím neposkytli žádný časový harmonogram, podle vyjádření se do akce zapojí také letectvo a námořnictvo. 

Nezbytné vybavení už se podle armády nachází na svých místech a vojáci jsou strategicky rozmístěni po celé zemi. Premiér Benjamin Netanjahu v předchozím průběhu dne informoval o tom, že navštívil vojáky na hranici s Gazou. "Další fáze přichází," napsal v příspěvku na sociální síti X. 

Nynější konflikt vypukl minulý týden v sobotu, kdy radikálové z hnutí Hamás vpadli z Pásma Gazy do Izraele a v příhraničních oblastech vraždili či brali rukojmí. Izrael eviduje do této chvíle přes 1300 obětí, převážně jde o civilisty. Podle nedělních údajů palestinského ministerstva zdravotnictví již v Gaze zemřelo 2329 osob. Přes 9700 lidí zároveň utrpělo zranění.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Pásmo Gazy Hamás

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 48 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy