Izraelská armáda v noci na zaútočila na Sýrii

Izraelská bojová letadla v noci na úterý zaútočila na pozice syrské armády. K náletu došlo v reakci na raketovou palbu na Izraelem anektované Golanské výšiny. 

Krátko po tomto přeshraničním útoku došlo k leteckému útoku z Izraele 1. dubna, který zasáhl íránský konzulát v Damašku, přičemž při něm zahynulo sedm příslušníků íránských revolučních gard, včetně dvou generálů. Tento incident vedl k další eskalaci napětí v regionu.

Izraelská armáda uvedla, že jako odvetu za tento nejnovější útok z území Sýrie provedla noční útok na vojenskou infrastrukturu syrské armády v oblasti Mahadždža, která se nachází přibližně 30 kilometrů od demilitarizované zóny. Podle armády se jednalo o lokality, odkud byly vystřeleny rakety směrem na Golanské výšiny.

Současně Izraelská armáda informovala, že v noci na úterý byla terčem útoku i oblast kolem kibucu Misgav Am na severu židovského státu, která byla cílem útoku z Libanonu.

Po útoku v Damašku Izrael zvýšil svou vojenskou připravenost na možnou odvetu ze strany Íránu. Damašek i Teherán obviňují Izrael z útoku, ale Izrael tuto záležitost zatím nepotvrdil.

List The Times of Israel (TOI) v úterý uvedl s odvoláním na nejmenovaného "představitele západních tajných služeb", že pokud Írán přímo zaútočí na Izrael jako reakci na útok v Damašku, Izrael v odvetě zaútočí na cíle v Íránu.

Web Elaph News tvrdí, že Izrael v nedávné době prováděl nácviky svých vzdušných sil, které zahrnovaly přípravu na útoky proti íránským jaderným zařízením a další klíčové infrastruktuře.

Podle americké zpravodajské televize CNN je nepravděpodobné, že by Teherán přímo zaútočil na Izrael. Místo toho by Írán raději chtěl, aby takové útoky provedli jeho spojenci. CNN dále uvedla, že Teherán nechce dramaticky eskalovat situaci, protože se obává reakce USA nebo Izraele na jakýkoli útok, který by inicioval. 
 
 

Související

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 16 minutami

před 41 minutami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Běsnící Furiosa, nevyřešitelná detektivka a radikalizace

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka českých kin bude lákat na drama sociálních sítí, smyslné vztahy, ale také návrat chlupatého požírače lasagní. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy