Ukrajina vysílá Evropské unii jasný signál: pokud se nepodaří vyřešit obchodní vztahy, budou následovat odvetná opatření. Místopředseda ukrajinského ministerstva hospodářství Taras Kačka vyjádřil frustraci nad pomalým tempem jednání o prodloužení bezcelního přístupu Ukrajiny na evropský trh, který vyprší v červnu.
Zatímco Kyjev je připraven vyjednávat, naznačil, že pokud některé země budou nadále blokovat jednání, Ukrajina neváhá reagovat. Zvláště se to týká Polska, Slovenska a Maďarska, které i přes evropské právo pokračují v národních zákazech dovozu ukrajinského zboží.
„Nedostatek pokroku při revizi obchodní dohody nás přinutí přijmout opatření k vyrovnání obchodní bilance. Bohužel tato rozhodnutí budou nejméně příjemná pro státy, které nyní politicky zpomalují jednání o volném obchodu,“ uvedl Kačka na akci pořádané Centrem pro ekonomickou strategii.
O den později v rozhovoru pro Politico zmírnil svůj tón a zdůraznil, že Kyjev je stále odhodlán hledat společné řešení. „S Evropskou unií pracujeme pouze na pozitivní agendě. Doufám, že Ukrajina se co nejdříve stane součástí vnitřního trhu EU,“ dodal.
Bezcelní obchod s Evropskou unií je pro Ukrajinu klíčovým ekonomickým záchranným lanem, které umožňuje pokračování exportu, především zemědělských a průmyslových produktů, i přes rozsáhlé válečné škody. Loni Ukrajina dovezla z EU zboží za 35,7 miliardy dolarů, což znamená obchodní přebytek více než 10 miliard dolarů ve prospěch Unie. To znamená, že případná obchodní válka by mohla zasáhnout evropské podniky silněji než ukrajinské.
„Je v našem společném zájmu najít řešení. V době globálních obchodních otřesů bychom se měli soustředit pouze na to, jak obchod zlepšit,“ zdůraznil Kačka.
Od začátku ruské invaze v roce 2022 je Evropská unie pro Ukrajinu největším obchodním partnerem, přičemž na ni připadá téměř 60 procent ukrajinského exportu. Bezcelní režim, zavedený jako dočasná pomoc válkou zasažené ekonomice, se nyní blíží ke svému konci a Evropská komise zatím neupřesnila, jak bude situaci řešit.
Načasování je zásadní: prezident Spojených států Donald Trump prosazuje mírovou dohodu, která by mohla Ukrajinu donutit k územním ústupkům ve prospěch Ruska, a Kyjev se proto stále více spoléhá na Evropu jako hlavní ekonomického partnera.
Nejpravděpodobnějším řešením je revize asociační dohody o volném obchodu z roku 2016 namísto dalšího dočasného prodloužení bezcelního režimu, což odmítají některé velké evropské země, včetně Francie a Polska.
Kyjev však varuje, že návrat k předválečným podmínkám není možný. Vývozní struktura Ukrajiny se radikálně změnila a podle ukrajinských představitelů musí Evropská unie na tuto realitu reagovat.
Kačka odmítl argumenty států jako Polsko a Maďarsko jako čistě politicky motivované, nikoli ekonomicky opodstatněné.
Evropská unie z obchodních vztahů s Ukrajinou profituje více než Ukrajina z obchodu s EU. Pokud by ukrajinské zboží čelilo novým bariérám, Kyjev naznačuje, že má nástroje, jak reagovat. Kačka sice neupřesnil, jaké kroky by Ukrajina mohla přijmout, ale možné jsou například restrikce na evropské zboží směřující na ukrajinský trh. To by mohlo zasáhnout průmyslová odvětví, která jsou závislá na ukrajinských odběratelích, a dopady by se nemusely omezit pouze na zemědělský sektor.
Dalším klíčovým momentem pro jednání bude zasedání Rady pro přidružení EU-Ukrajina 9. dubna, kde by obě strany mohly dojednat nový obchodní režim.
Kačka však varoval, že průlom nelze očekávat automaticky, protože Ukrajina stále čeká na oficiální stanovisko Evropské komise. Další krok tak nyní leží na straně Bruselu.
Související

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
Ukrajina , EU (Evropská unie) , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 1 hodinou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 2 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
včera

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
včera

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
včera

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
včera

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
včera

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
včera

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno včera

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
včera

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
včera

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
včera

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
včera
Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě