KOMENTÁŘ | Izrael znovu drtí Gazu, příměří je pryč. Svět je rozpolcen mezi lhostejnost a bezmocný hněv

V Pásmu Gazy znovu zuří válka. Izrael podnikl útok na zdevastované území, kde za poslední dva roky zemřely desítky tisíc lidí. Mírové řešení je v nedohlednu, světová veřejnost je rozdělená a odpor vůči izraelské agresi minimální. Zatímco protesty proti izraelským akcím sílí, mezinárodní scéna zůstává paralyzovaná a konflikt pokračuje.

Izrael v noci na úterý znovu rozpoutal boje v Pásmu Gazy. Noční obloha se rozzářila explozemi, když přibližně dvacet izraelských stíhaček zasypalo Gazu, Rafáh a Chán Júnis smrtícími nálety. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví si útoky vyžádaly stovky obětí. Obnovení konfliktu přišlo pouhé dva dny po neúspěšných jednáních v katarském Dauhá, kde se Izraeli a Hamásu nepodařilo prodloužit příměří ani dosáhnout dohody o jeho druhé fázi.

Jak už dříve informovaly EuroZprávy.cz, eskalace napětí byla očekávaná. Izrael však během jediné noci smetl ze stolu veškeré naděje na mírové řešení konfliktu, který s krátkými přestávkami zuří už od října předloňského roku. Tentokrát to ale nebyl Hamás, kdo překročil hranice Gazy – naopak, úder přichází ze strany Izraele, a to na přímý pokyn kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua.

Jen těžko pochopitelné násilí opět zasáhlo oblast, kde si konflikt v uplynulých letech vyžádal desítky tisíc životů. V noci na úterý přibyly další stovky obětí. Izrael vstoupil do války s cílem eliminovat teroristické hnutí Hamás, což lze z jistého pohledu chápat jako oprávněnou snahu o bezpečnost. Avšak v kontextu hustě obydleného Pásma Gazy a partyzánského stylu boje Hamásu se masivní letecké údery jeví jako neadekvátní a devastující vůči civilnímu obyvatelstvu.

Nulový odpor proti izraelským akcím

Podobně situaci vnímají i mezinárodní organizace, včetně OSN, Human Rights Watch či Amnesty International. Ty dlouhodobě upozorňují na násilí páchané izraelskou armádou na palestinském obyvatelstvu. Jejich hlas však zůstává spíše symbolický, protože oproti suverénním státům, jako je Izrael, jim chybí monopol na násilí – klíčový koncept státní suverenity.

Tento termín, formulovaný německým sociologem Maxem Weberem, označuje výlučné právo státu užívat fyzickou sílu, ať už prostřednictvím armády nebo policie, k udržení pořádku či prosazování své vůle. Mezinárodní (zejména humanitární) organizace naopak nemají právní ani vojenskou moc k tomu, aby své výtky doprovodily reálnými sankcemi či zásahy.

Ostatní státy, které by se mohly proti izraelským akcím vymezit, buď nechtějí, nebo je z různých důvodů ignorují. Některé vlády volí diplomatickou zdrženlivost, jiné sledují vlastní geopolitické zájmy, které je vedou k mlčení. Spojené státy dokonce izraelské kroky aktivně podporují, přestože podle mnoha zpráv a právních analýz přímo odporují principům mezinárodního práva. To však není překvapivé – v mezinárodních vztazích totiž rozhodující roli hraje moc, nikoli právní normy.

Aktivní odpor vůči izraelským akcím přichází především od arabských zemí, které ve většině případů ostře kritizují postup Izraele v Pásmu Gazy. Jejich nesouhlas však často zůstává pouze v rétorické rovině, aniž by byl doprovázen konkrétními kroky. Například Egypt, přestože sousedí s Pásmem Gazy, dlouhodobě odmítá přijímat palestinské uprchlíky na své území. Důvodem nejsou pouze humanitární či bezpečnostní obavy, ale také strach z posílení Hamásu, který Káhira vnímá podobně problematicky jako Izrael.

Otevřeně vojensky proti Izraeli vystoupil pouze Írán, stát ovládaný tvrdým teokratickým režimem, který má úzké vazby na Rusko a podporuje militantní skupiny napříč Blízkým východem. Tato geopolitická realita činí jakoukoli širší spolupráci Západu s Íránem v této otázce prakticky nemožnou.

Západní státy, které by za jiných okolností mohly hledat společné diplomatické řešení s regionálními aktéry, vnímají Teherán spíše jako hrozbu než spojence – a to nejen kvůli jeho nepřátelskému postoji vůči Izraeli, ale také kvůli jeho roli v destabilizaci regionu, jadernému programu a dlouhodobé podpoře skupin jako Hizballáh či Husíjové. Íránská vojenská angažovanost proto spíše prohlubuje konflikt, než aby přispěla k jeho řešení, a zároveň dává Izraeli argument pro další eskalaci bojů.

Kdo se má angažovat?

Existuje mnoho aktérů, kteří by se mohli v konfliktu angažovat jinak než izraelská armáda, která svou neúprosnou vojenskou strategií v posledních letech přinesla do Pásma Gazy především utrpení a zkázu. Přestože v oblasti operují mírové mise OSN, jejich efektivita zůstává sporná – často působí spíše jako pasivní pozorovatelé než skuteční mírotvorci. Humanitární organizace, které se snaží zmírnit humanitární katastrofu, pak mohou situaci pouze monitorovat a poskytovat základní pomoc, aniž by měly reálnou možnost zabránit dalšímu krveprolití.

Právě zde by mohl vzniknout prostor pro legitimní mezinárodní zásah, například pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN. Tato instituce má ve své kompetenci udržování světového míru a teoreticky by mohla do oblasti vyslat mírové jednotky, které by zamezily dalším masakrům a pomohly stabilizovat situaci. Jenže politická realita je jiná – USA, jako stálý člen Rady bezpečnosti, disponují právem veta a spolehlivě blokují jakoukoli rezoluci, která by mohla omezit izraelskou vojenskou strategii.

Tím se konflikt dostává do začarovaného kruhu – izraelská armáda operuje prakticky bez zásadních mezinárodních omezení, zatímco globální instituce, které by mohly situaci zmírnit, jsou paralyzovány geopolitickými zájmy velmocí. Civilní oběti dál narůstají, zatímco světová diplomacie zůstává nečinná, neschopná najít skutečné mírové řešení.

S návrhem nasazení vlastních jednotek už dříve přispěchala Evropská unie, která by teoreticky mohla sehrát vyvažující roli mezi znepřátelenými stranami. Tento plán však zůstal pouze na papíře – Evropská unie by musela získat jednohlasný souhlas všech členských států, což se ukazuje jako nerealizovatelné. Postoj evropských zemí k izraelsko-palestinskému konfliktu je totiž extrémně polarizovaný – zatímco některé státy, jako Francie či Španělsko, se stále hlasitěji staví na stranu Palestinců, jiné, včetně Německa či Nizozemska, Izrael považují za strategického partnera, kterého je třeba podporovat.

Izraelské akce radikalizují i sociální sítě

Vlna odporu proti izraelským akcím v Pásmu Gazy se rozšířila především mezi běžnými občany po celém světě. Sociální sítě se staly hlavním bojištěm o veřejné mínění – zatímco někteří uživatelé otevřeně kritizují izraelskou vládu, jiní zacházejí ještě dál a volají po totální destrukci židovského státu.

Tento narůstající hněv však odhaluje i temnou stránku online diskurzu: oprávněná kritika vojenských operací se často prolíná s otevřeně antisemitskými narativy, které zaměňují politiku izraelské vlády s kolektivní vinou celého národa. Na druhé straně se radikalizují i bezvýhradní obhájci Izraele, kteří jakoukoli kritiku izraelských vojenských akcí vnímají jako útok na samotnou existenci židovského státu. Veřejný prostor se tak postupně mění v arénu extrémních postojů, kde není místo pro nuance – buď jste s Izraelem, nebo proti němu, bez možnosti středu.

Sociální sítě, které by mohly sloužit jako platforma pro hlubší pochopení konfliktu, naopak dál prohlubují polarizaci. Propast mezi odpůrci a zastánci izraelských operací v Gaze se neustále zvětšuje, až hrozí, že se stane zcela nepřekonatelnou. Online svět, místo aby podporoval diskuzi a výměnu názorů, sklouzává do černobílého vidění reality, kde pro složitější pravdy už není prostor.

S každým dalším útokem proti Pásmu Gazy se tato propast ještě více prohloubí. Úterní noční agrese se mnohým již nyní jeví jako neospravedlnitelná a nesmyslná – příměří bylo uzavřeno a situace, byť napjatá, se alespoň do určité míry stabilizovala. Nyní se však konflikt opět rozhořel, a s ním i vlny emocí, které se přelévají za hranice válečné zóny a ovlivňují veřejný diskurz po celém světě.

Dá se očekávat, že se antisemitismus rozšíří ještě více, jakmile se hněv vůči izraelské politice začne čím dál častěji zaměňovat za odpor vůči Židům jako celku. Zároveň se ale stupňuje i reakce opačné strany – ti, kteří antisemitismus odmítají, se stávají ještě radikálnějšími ve svých postojích. Spirála vzájemné nenávisti se tak dál roztáčí, a čím více se konflikt prohlubuje, tím méně prostoru zbývá pro racionální debatu a hledání cesty k míru.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy