Jací státníci jdou na ruku Putinovi? Pozvalo ho Thajsko i Vietnam, Orbán převzal rétoriku Ruska

Thajský premiér Sréttchá Tchavísin pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na oficiální návštěvu své země. Šéf Kremlu kromě toho přijal pozvání také na návštěvu Vietnamu. 

"Pozval jsem ho příští rok k návštěvě Thajska. Putin má rád (ostrov) Puket a vím, že často cestuje," uvedl ve středu v Pekingu Sréttchá. Podle prohlášení thajské vlády Putin pozvání přijal, ale ještě je třeba stanovit datum návštěvy.

Sréttchá se setkal s Putinem v Pekingu na okraj čínského fóra iniciativy Jeden pás, jedna cesta v noci na středu. Jednali o posílení obchodních a kulturních vazeb mezi jejich zeměmi. Šéf Kremlu si během setkání stěžoval na oslabení obchodu mezi Thajskem a Ruskem v důsledku "turbulentní mezinárodní situace".

Invaze Ruska na Ukrajinu uvrhla šéfa Kremlu do mezinárodní izolace a v jejím důsledku mu zůstalo jen pár mezinárodních spojenců. Mezinárodní trestní soud (ICC) navíc na Putina vydal zatykač za údajné deportace tisíců ukrajinských dětí do Ruska.

Thajsko, které není signatářem Římského statutu o založení ICC a zatykač tím pro něj není závazný, se rozhodlo pokračovat ve spolupráci s Ruskem. Thajsko se také připojilo k Číně a Indii, když se loni na Valném shromáždění OSN zdrželi hlasování o odsouzení ruské anexe některých částí ukrajinského území.

Silné vazby s Moskvou si od dob Sovětského svazu zachovává i Vietnam. Rusko je jedním z největších dodavatelů zbraní do této asijské země. Putin proto v Číně jednala i s vietnamským prezidentem Ve Vanem Thuongem, který ho také pozval na oficiální návštěvu Vietnamu.

Šéf Kremlu pozvání s "radostí přijal", uvedla vietnamská vláda v prohlášení zveřejněném na své webové stránce. Dodala, že Putin s Thuongem jednali o obchodní a ekonomické spolupráci.

Putin také pochválil předsedu maďarské vlády VIktora Orbána. Předseda maďarské vlády ví, jak vytrvale prosazovat své zájmy, řekl pro ruskou televizi Rossija 1 po úterním jednání s Viktorem Orbánem v Pekingu. 

"Viktor Orbán patří k malé skupině evropských politiků, kteří umí hájit své zájmy, a dělá to vytrvale, důsledně a podle mě naprosto taktně. Ne vždy máme stejné názory a často stojíme na různých platformách, ale to nám nebrání mluvit a hledat řešení na určité otázky a problémy," citovala MTI Putinova slova.

Orbán se v úterý v Pekingu sešel na bilaterálním setkání s Putinem a rusko-ukrajinský konflikt nenazval válkou, ale "vojenskou operací", jak to komunikuje ruská strana.

Související

Vladimir Putin

Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí

Kreml popřel zprávy, že by Donald Trump uskutečnil telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem, během kterého měl varovat ruského prezidenta před eskalací války na Ukrajině. Tento hovor, o kterém jako první informoval deník Washington Post, údajně proběhl ve čtvrtek. Trump měl při rozhovoru také zmínit "významnou americkou vojenskou přítomnost v Evropě."
Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy