Jak ukončit válku na Ukrajině? Brazílie a Čína mají plán

Brazílie a Čína navrhly šestibodový plán na zahájení jednání mezi Ruskem a Ukrajinou s cílem ukončit jejich konflikt, oznámil v úterý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Lula o tomto návrhu telefonicky diskutoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během svého projevu při všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN však neodhalil konkrétní detaily plánu.

V úterním projevu prezident Lula také varoval, že konflikt v Pásmu Gazy se „nebezpečně rozšiřuje“ do Libanonu, a vyzval k okamžitému příměří. „Právo na obranu se proměnilo v právo na odplatu, což brání dohodám o propuštění rukojmí a oddaluje příměří,“ uvedl Lula.

Brazilský prezident také zopakoval svou výzvu k reformě Organizace spojených národů, kterou kritizoval za to, že nedokáže adekvátně reprezentovat světové společenství a zabránit válečným konfliktům. Lula poukázal na to, že každý rok se vynakládají desítky miliard dolarů na vojenské výdaje, které by podle něj měly být raději použity na boj s chudobou a změnou klimatu.

Lula rovněž vyzval k ráznějším opatřením v boji proti klimatické krizi a upozornil, že rok 2024 pravděpodobně bude nejteplejším rokem v moderní historii. Upozornil také na ničivé požáry v Brazílii, kde se nachází Amazonský prales, jak uvádí agentura DPA.

„Zastavení hladu je nejvyšší prioritou mé vlády,“ prohlásil Lula, který je prezidentem již potřetí.

Lula během svého projevu rovněž apeloval na revizi Charty OSN, aby posílil úlohu Valného shromáždění v prosazování míru a reforem mnohostranných institucí. „Vyloučení Latinské Ameriky a Afriky ze stálých míst v Radě bezpečnosti OSN je nepřijatelným dědictvím koloniální minulosti,“ zdůraznil.

Rada bezpečnosti OSN má pět stálých členů s právem veta: Británii, Čínu, Francii, Rusko a Spojené státy, jak připomíná agentura AFP.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Brazílie Čína Luiz Inácio Lula da Silva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy