Je čínská armáda připravena na válku? Nová zpráva zpochybňuje, jestli by vůbec obsadila Tchaj-wan

Nová zpráva Washingtonského think tanku RAND Corporation zpochybňuje skutečnou připravenost čínské armády a naznačuje, že rychlý růst její vojenské síly je spíše motivován politickými důvody než skutečnou přípravou na válku.  

V poslední době se objevily různé názory na to, jak dobře je čínská armáda připravena na možnou válku, zejména s ohledem na vojenské výdaje, které Čína v posledních letech vynaložila na modernizaci své armády, píše CNN.

Pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga Čína investovala značné prostředky do posílení své vojenské síly, včetně budování největší námořní flotily na světě, rozvoje hypersonických zbraní a pokročilých stealth letadel. Všechny tyto kroky vedly k obavám, že by Čína mohla být připravena na vojenský konflikt, zejména v souvislosti s napětím kolem Tchaj-wanu.

Přestože se zdá, že čínská armáda dosáhla významného pokroku, nová zpráva od think tanku RAND Corporation, který sídlí ve Washingtonu, zpochybňuje skutečnou připravenost Číny na válku. Timothy Heath, dlouholetý expert na Čínu a autor této zprávy, tvrdí, že modernizace čínské armády je spíše zaměřena na posílení politické stability a kontroly Komunistické strany nad Čínou než na přípravu na vojenský konflikt. Podle Heatha čínská armáda nepřipravuje své síly na válku s vnějším nepřítelem, ale spíše na ochranu a posílení moci Komunistické strany.

Zpráva RAND Corporation uvádí, že armáda Číny, ačkoli má moderní technologie a zbraně, může čelit vážným problémům, pokud by došlo k vojenskému konfliktu, zejména proti silnému protivníkovi, jako jsou například Spojené státy. Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že čínská armáda tráví až 40 % svého výcviku politickými tématy, což podle Heatha snižuje čas, který by mohl být věnován praktickému vojenskému výcviku a přípravám na skutečnou válku.

Vojenské jednotky v čínské armádě jsou vedeny nejen vojenskými veliteli, ale také politickými komisaři, kteří se zaměřují na udržování loajality vůči Komunistické straně. Tento systém velení, který je silně politizován, může omezovat flexibilitu armády v krizových situacích, což by mohlo být v případě války velkým problémem. Podle Heatha tento dvojí systém velení snižuje schopnost armády reagovat rychle a efektivně na měnící se vojenské podmínky.

Heath v této zprávě rovněž poukazuje na to, že čínská armáda nemá za cíl vyhrát válku, ale především udržet stabilitu a kontrolu uvnitř Číny. Vojenské modernizační úsilí, které se soustředí na rozvoj vojenské síly, je podle něj primárně určeno k posílení image a důvěryhodnosti vlády Komunistické strany, nikoliv k přípravě na vojenský konflikt. To znamená, že vojenský rozvoj Číny je více o domácí politické agendě než o schopnosti vést válku proti jinému státu.

Tato zjištění však vyvolala silnou kritiku ze strany jiných odborníků, kteří tvrdí, že zpráva zcela podceňuje skutečný vojenský potenciál Číny. Andrew Erickson, profesor strategie na Námořní válečné akademii USA, tvrdí, že Si Ťin-pching jasně uvedl svůj vojenský cíl – připojit Taiwan k pevninské Číně, a to i za cenu použití vojenské síly. Erickson si myslí, že čínská armáda je na tento scénář dobře připravena a že její vojenský rozvoj je součástí širšího cíle, který zahrnuje také zajištění kontroly nad Tchaj-wanem.

Další odborníci, jako bývalý americký zpravodajec John Culver, rovněž zpochybňují závěry zprávy RAND Corporation. Podle nich sice válka není primárním cílem Číny, ale čínská armáda se stále připravuje na možnost, že by v určitém okamžiku mohla být nucena použít vojenskou sílu, pokud by to politické okolnosti vyžadovaly. Zpráva totiž nezohledňuje skutečnost, že Čína buduje vojenskou sílu, která by byla schopná vést konflikt s jinými mocnostmi, včetně Spojených států, pokud by došlo k eskalaci situace.

I přes tyto kritiky je zřejmé, že Čína dosáhla významného pokroku ve svých vojenských schopnostech. V posledních letech se zaměřila na intenzivní program výstavby válečných lodí a v současnosti vlastní největší námořní flotilu na světě. Čína vyvinula také pokročilé stealth letouny a hypersonické zbraně, které jsou schopné zasahovat cíle na velké vzdálenosti. Navíc čínské raketové síly, které jsou součástí armádní struktury, získaly nové rakety, které mohou mít zásadní vliv na případnou vojenskou konfrontaci.

V rámci této vojenské modernizace Čína vyvinula také ambiciózní projekty, jako je například budování nových válečných lodí typu Type 055, které jsou považovány za jedny z nejvýkonnějších válečných lodí na světě. Tato plavidla vyžadují rozsáhlý výcvik a technické dovednosti od posádek, což představuje další výzvu pro Čínu v oblasti lidských zdrojů. Výstavba těchto vysoce technologických válečných lodí může být totiž snazší než zajištění dostatečně kvalifikovaných posádek.

Dalším problémem, kterému čelí čínská armáda, je korupce uvnitř jejích řad. Pentagon v prosinci 2024 uvedl, že rozsáhlá protikorupční kampaň uvnitř čínské armády a vlády brání Xiho vojenskému plánu a má negativní dopad na schopnost armády fungovat efektivně. Podle amerických zpravodajských zpráv korupce ohrožuje politickou stabilitu armády, což může mít dalekosáhlé důsledky pro její schopnost provádět vojenské operace.

Zpráva RAND Corporation rovněž zpochybňuje, zda je Čína skutečně způsobilá k vojenské invazi do Tchaj-wanu, i když Si Ťin-pching dal armádě za úkol být připravena do roku 2027. Podle Heatha se čínští vůdci nezaměřují na přípravu obyvatelstva na válku a neexistují žádná prohlášení, která by glorifikovala válku nebo ji činila nevyhnutelnou. Naopak, čínští vůdci se soustředí na stabilitu a udržení moci a na prosazování politických cílů bez nutnosti přímé vojenské konfrontace.

Jiní odborníci ale varují, že je nebezpečné posuzovat čínské vojenské záměry z perspektivy západní logiky. Je těžké předvídat, co by Čína považovala za vítězství v případě konfliktu s Tchaj-wanem. Může se jednat o blokádu ostrova, vojenský zásah za účelem ukázat sílu nebo plnohodnotnou invazi. Možná Čína vsadí na politický tlak a udrží neustálou vojenskou přítomnost kolem Tchaj-wanu.

Závěrem lze říci, že modernizace čínské armády není pouze o zajištění vojenské převahy nad Tchaj-wanem, ale i o posílení moci Komunistické strany v zemi. Nové zbraně a technologie jsou součástí širšího politického cíle, který zahrnuje udržení moci a kontroly nad čínskou společností. To ukazuje, že čínská vojenská modernizace může být stejně tak o domácí propagandě a stabilitě jako o přípravě na válku. 

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 5 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy