KLDR začala veřejně obhajovat Rusko. Vinu za útok na Krym svalila na USA

Severní Korea vyjádřila podporu Rusku a odsoudila ukrajinský útok na Krym, při kterém byly použity americké zbraně. Uvedl to server BBC.

V neděli Ukrajina zaútočila na Ruskem anektovaný Krym raketami ATACMS, což vedlo k úmrtí nejméně čtyř lidí a zranění dalších 153 osob, včetně dětí. Severokorejský ministr obrany Kchang Sun-nam prohlásil: "Důrazně odsuzuji nedávný vojenský útok na území Ruska. Jde o neomluvitelný a ohavný zločin proti lidskosti."

Rusko tvrdí, že USA poskytly Ukrajině zpravodajské informace pro tento útok. Spojené státy naopak tvrdí, že si Kyjev své cíle vybírá samostatně.

Ministr Kchang uvedl: "Závažnost problému spočívá v tom, že rakety vystřelené na civilisty administrativou prezidenta Zelenského byly vyrobeny v USA, jak tvrdí ruští představitelé. Stejně tak souřadnice jim poskytli američtí experti." Kchang označil Washington za "nejhoršího sponzora války" a dodal, že "je zřejmé, že zbraně dodané Spojenými státy na Ukrajinu slouží k zabíjení mírumilovných ruských občanů."

Od nedávného summitu mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pchjongjangu vydala KLDR několik prohlášení na podporu ruské invaze na Ukrajinu, kterou označila za "legitimní akt obrany." Kchang také označil útok na Krym za "vraždu na objednávku." 

Kreml v pondělí obvinil Spojené státy z odpovědnosti za ukrajinský útok raketami ATACMS na anektovaný Krymský poloostrov. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil útok na Sevastopol za "absolutně barbarský". Moskva podle něj hodlá reagovat na účast Washingtonu na tomto útoku.

Peskov navrhl novinářům, aby se zeptali v Evropě a Spojených státech, proč jejich vlády podporují zabíjení dětí.

V souvislosti s útokem si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě, aby jí sdělilo, že Moskva považuje Kyjev a Washington za stejně zodpovědné.

Když byl Peskov dotázán na možné následky útoku, zopakoval slova prezidenta Vladimira Putina ze 6. června, že Rusko by mohlo rozmístit konvenční rakety v dosahu Spojených států a jejich evropských spojenců.

"Samozřejmě, že zapojení Spojených států do bojů, při kterých umírají nevinní Rusové, musí mít následky... Jaké přesně budou, ukáže čas," uvedl Peskov.

Rusko anektovalo Krym v roce 2014 a považuje jej za své území, přestože většina mezinárodního společenství považuje tento poloostrov za součást Ukrajiny. 

Sevastopol, přístavní město a námořní základna na břehu Černého moře, se nachází na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014. Krym často čelí útokům z Ukrajiny, ale počet obětí a zraněných v nedělním útoku je mimořádně vysoký, jak uvedla agentura AFP.

Razvožajev dále informoval, že Ukrajina vypálila pět raket, které ruská protivzdušná obrana zachytila nad Černým mořem. Fragmenty těchto raket však dopadly na pevninu a zranily lidi šrapnely.

Podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že Ukrajina použila při útoku na "civilní infrastrukturu města Sevastopol" taktické střely ATACMS, které byly dodány USA a vybaveny kazetovými hlavicemi. 

Související

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Severní Korea (KLDR) balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy