Má Biden kandidovat? Pelosiová se zdráhala říct, že ano. Čas se podle ní krátí

Další významný politik z řad americké Demokratické strany se vyjádřil k tomu, zda se prezident Joe Biden jeví jako způsobilý k výkonu funkce pro další čtyři roky. Tentokrát promluvila někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. 

Vrcholná demokratka z Kalifornie Pelosiová se podle stanice NBC „držela zpátky od plného souhlasu“ s tím, že by měl Biden do listopadových voleb jít. Rozhodnutí by nechala na něm, nikoliv na straně. „Je na prezidentovi, aby se rozhodl, zda bude kandidovat. Všichni ho povzbuzujeme, aby se rozhodl, protože čas se krátí,“ upozornila. 

Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů si není jistá, jestli má prezident napříč demokratickými kongresmany podporu. „Ale je oblíbený, je respektovaný a lidé chtějí, aby toto rozhodnutí učinil. Ne já,“ podotkla Pelosiová. Podle ní je ale důležité, aby Biden rozhodnutí udělal skutečně sám. „Chci, aby udělal, co si sám usmyslí. Ať se rozhodne pro cokoli, my s tím souhlasíme,“ uvedla. 

Pelosiová si přeje, aby její straničtí kolegové čekali s jakýmikoliv vyjádřeními k tématu až po definitivním rozhodnutí prezidenta. „Všem jsem řekla, počkejme, ať už si myslíte cokoli, buď to někomu řekněte soukromě, ale nemusíte to dávat na stůl, dokud neuvidíme, jak to tento týden dopadne,“ doplnila. 

Americký list New York Times napsal, že demokraté v Kapitolu „kvůli Bidenovi panikaří, ale nedělají nic“. „Tento týden bude naprosto kritický; myslím, že prezident musí udělat víc,“ uvedl senátor Christopher Murphy z Connecticutu.

Do řad těch, kdo považují Bidenovo odstoupení z kandidatury za nezbytné, se během úterka přidal první demokratický senátor – Michael Bennet z Colorada. Odvolává se zejména na „morální otázku“. „Pro mě to není otázka průzkumů veřejného mínění. Není to otázka politiky. Je to morální otázka týkající se budoucnosti naší země,“ podotkl senátor. 

Svůj úmysl setrvat v boji o Bílý dům proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi současný americký prezident oznámil demokratickým kongresmanům v pondělí prostřednictvím dopisu, jak informovala americká stanice CNN. „Chci, abyste věděli, že navzdory všem spekulacím v tisku i jinde jsem pevně odhodlán zůstat v tomto závodě, vést tento závod až do konce a porazit Donalda Trumpa,“ uvedl.  

Prezident na úvod washingtonského summitu NATO v úterý večer pronesl důrazný projev, v němž ujistil o pevnosti aliance. Zatímco na summitu stvrzuje závazek USA vůči spojencům, doma je bedlivě sledován kvůli zdravotnímu stavu. Server Politico upozornil, že Biden s každým dalším projevem musí dokázat, že „věk je jenom číslo“. Při prvním vystoupení se mu to zřejmě povedlo.

Související

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

Více souvisejících

Nancy Pelosiová (politička USA) Joe Biden Demokratická strana (USA) Volby USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 9 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy