Manhattanští žalobci souhlasí s odložením Trumpova rozsudku

Kancelář okresního prokurátora na Manhattanu oznámila, že je ochotna odložit vynesení rozsudku nad Donaldem Trumpem. Tento krok má umožnit zvážení jeho návrhu na zrušení trestního odsouzení za obchodní podvody v návaznosti na pondělní rozhodnutí Nejvyššího soudu, který prezidentům poskytl širokou ochranu imunity.

Očekává se, že rozsudek nad Trumpem by byl vynesen za současných podmínek 11. července 2024.

V dopise podaném u newyorského soudu prokurátoři úřadu manhattanského okresního prokurátora Alvina Bragga uvedli, že by byli ochotni odložit vynesení rozsudku z 11. července o dva týdny, aby mohli podat odpověď na Trumpovy návrhy. Uvedla AP.

„Přestože se domníváme, že argumenty obžalovaného jsou neopodstatněné, nebráníme se jeho žádosti o odklad vynesení rozsudku až do rozhodnutí o návrhu,“ napsali státní zástupci.

Dopis přišel jeden den poté, co Trumpův právník požádal soudce, aby odložil vynesení rozsudku, protože zvažuje rozhodnutí vrchního soudu a jak by mohlo ovlivnit případ v New Yorku.

Právníci tvrdí, že rozhodnutí Nejvyššího soudu potvrdilo stanovisko, které obhajoba vznesla dříve v případu, že žalobcům mělo být znemožněno předložit některé důkazy, o nichž Trumpův tým řekl, že představují oficiální prezidentské akty, uvádí se v dopise.

Trump se stal prvním bývalým americkým prezidentem, který byl v květnu odsouzen za těžký zločin, když ho porota na Manhattanu shledala vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování obchodních záznamů.

Trumpův právní tým v pondělí podal dopis, ve kterém se snaží zpochybnit odsouzení bývalého prezidenta poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že prezidenti mají absolutní imunitu před stíháním za klíčové úřední činy.

Právníci bývalého prezidenta tvrdili, že rozsudek potvrzuje jejich stanovisko, že manhattanskému okresnímu prokurátorovi Alvinu Braggovi nemělo být dovoleno předkládat u soudu důkazy týkající se Trumpových „úředních aktů", a v důsledku toho by měl být verdikt poroty o vině zrušen.

Will Scharf, právník, který zastupuje Trumpa v případu imunity, řekl v pondělí večer CNN, že rozhodnutí Nejvyššího soudu má „absolutně" dopad na případ utajovaných peněz.

„Nejvyšší soud se vyjádřil velmi jasně, že u činů, které spadají do vnějšího obvodu prezidentových oficiálních povinností, činů, které jsou považovány za imunní vůči trestnímu stíhání, nemohou být důkazy o těchto činech použity k souzení v podstatě soukromých činů," řekl v pořadu The Source.

Ve světle Trumpových probíhajících právních bitev zůstává politická scéna nestabilní a mnozí zpochybňují důsledky odsouzení bývalého prezidenta za těžký zločin. Obžaloba a obhajoba pokračují ve vášnivých diskusích, jak dokazují nedávné dopisy obou stran.

Pokud bude odklad skutečně povolen, rozhodnutí o odsouzení by se posunulo až po Národní shromáždění republikánů, které začíná 15. července v Milwaukee. To znamená, že Trump, nyní předpokládaný kandidát Republikánské strany, by se mohl stát republikánským prezidentským kandidátem, aniž by bylo známo, jaký trest ho čeká.

Související

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) nejvyšší soud USA Prezident USA

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy