Během pár hodin začne 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Na stole budou velká témata – černomořskou obilnou dohodou počínaje, krvavými převraty v Africe konče. Velkou pozornost má rostoucí rivalita Číny a Spojených států, kterou ale vrcholní lídři nechtějí upřednostnit před jinými globálními problémy.
Tento týden se v New Yorku koná 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Všeobecná rozprava započne v úterý před sedmou hodinou večerní středoevropského času a vystoupí na ní i český prezident Petr Pavel. Následující den proběhne zasedání Rady bezpečnosti k situaci na Ukrajině.
Valné shromáždění bude rozebírat řadu témat. Od války Ruska proti Ukrajině, přes smrtící záplavy v Libyi a převraty na africkém kontinentu, až po ekonomické financování globálního severu proti jihu. Velkým tématem bude rovněž změna klimatu, píše americká stanice CNN.
Na Valném shromáždění, respektive Radě bezpečnosti, se ale rýsuje problém. Americký prezident Joe Biden bude jediným z přítomných lídrů stálých členských zemí Rady bezpečnosti.
Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v Paříži vítat britského krále Karla III. Britský premiér Rishi Sunak se rozhodl vynechat. Ruský lídr Vladimir Putin by se vystavil jistotě zatčení. Čínský vůdce Si Ťin-pching se neúčastní už ze zásady.
Shromáždění se ale zúčastní až 140 hlav států, šest viceprezidentů, čtyři místopředsedové vlád a přes 30 ministrů zahraničí a vedoucích delegací. Budou přednášet projevy svých zemí. Projevy zahájí Brazílie, následují mimo jiné Spojené státy, Ukrajina a Kuba.
Osobně se summitu zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na několik dní opustí válkou sužovanou Ukrajinu. Jak píše CNN, dříve se na Valném shromáždění „objevoval na videomonitorech“. Měl by také hovořit s šéfem Bílého domu Bidenem.
Podle americké prezidentské administrativy bude pro Bidena důležité obhájit zahraniční politiku USA, kdy bude „obhajovat americké vůdčí postavení“. „Biden zejména zopakuje americkou podporu reorganizaci způsobu, jakým Světová banka a další mnohostranné rozvojové banky pracují se zeměmi s nízkými a středními příjmy,“ citovala stanice ABC nejmenované vysoce postavené úředníky.
Americký lídr rovněž zdůrazní pozici své země v otázkách změny klimatu a představí americký závazek vůči Chartě OSN a podpoře lidských práv ve světě. „Myslím, že uvidíte plnohodnotnou obhajobu podpory Ukrajiny a toho, proč není důležitá nejen pro naše národní bezpečnostní zájmy, ale i pro celou myšlenku suverenity a samotnou Chartu OSN,“ přiblížil mluvčí Bílého domu John Kirby.
Proběhne velice důležité setkání mezi generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem s ruskými, ukrajinskými a tureckými představiteli. S každým diplomatem se ale sejde zvlášť. Na stole leží otázka Ruskem zrušené černomořské obilné dohody, která umožňovala export potravin z Ukrajiny přesto, že zde probíhá válka. „Je nesmírně důležité bojovat proti těm, kteří zneužívají své pravomoci k omezování demokracie,“ uvedl minulý týden Guterres.
Zásadním prvkem shromáždění je rostoucí rivalita mezi Washingtonem a Pekingem. Ani vlivní politici ale touto rivalitou nechtějí zastínit jiná důležitá témata. „Tento týden je příležitostí pro menší země světa, aby před námi vyložily své priority. Nevnímám tento týden jako soutěž mezi velkými mocnostmi,“ zdůraznila velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová.
Související
Proti komu Izrael vlastně bojuje? Většinu civilních obětí v Gaze tvoří ženy a děti
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
OSN , Joe Biden , Petr Pavel , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
včera
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Zdroj: Libor Novák