Na Valném shromáždění OSN vystoupí Pavel i Zelenskyj. Biden bude hájit americké zájmy za nepřítomnosti Číny a Ruska

Během pár hodin začne 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Na stole budou velká témata – černomořskou obilnou dohodou počínaje, krvavými převraty v Africe konče. Velkou pozornost má rostoucí rivalita Číny a Spojených států, kterou ale vrcholní lídři nechtějí upřednostnit před jinými globálními problémy. 

Tento týden se v New Yorku koná 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Všeobecná rozprava započne v úterý před sedmou hodinou večerní středoevropského času a vystoupí na ní i český prezident Petr Pavel. Následující den proběhne zasedání Rady bezpečnosti k situaci na Ukrajině.

Valné shromáždění bude rozebírat řadu témat. Od války Ruska proti Ukrajině, přes smrtící záplavy v Libyi a převraty na africkém kontinentu, až po ekonomické financování globálního severu proti jihu. Velkým tématem bude rovněž změna klimatu, píše americká stanice CNN.

Na Valném shromáždění, respektive Radě bezpečnosti, se ale rýsuje problém. Americký prezident Joe Biden bude jediným z přítomných lídrů stálých členských zemí Rady bezpečnosti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v Paříži vítat britského krále Karla III. Britský premiér Rishi Sunak se rozhodl vynechat. Ruský lídr Vladimir Putin by se vystavil jistotě zatčení. Čínský vůdce Si Ťin-pching se neúčastní už ze zásady.

Shromáždění se ale zúčastní až 140 hlav států, šest viceprezidentů, čtyři místopředsedové vlád a přes 30 ministrů zahraničí a vedoucích delegací. Budou přednášet projevy svých zemí. Projevy zahájí Brazílie, následují mimo jiné Spojené státy, Ukrajina a Kuba.

Osobně se summitu zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na několik dní opustí válkou sužovanou Ukrajinu. Jak píše CNN, dříve se na Valném shromáždění „objevoval na videomonitorech“. Měl by také hovořit s šéfem Bílého domu Bidenem.

Podle americké prezidentské administrativy bude pro Bidena důležité obhájit zahraniční politiku USA, kdy bude „obhajovat americké vůdčí postavení“. „Biden zejména zopakuje americkou podporu reorganizaci způsobu, jakým Světová banka a další mnohostranné rozvojové banky pracují se zeměmi s nízkými a středními příjmy,“ citovala stanice ABC nejmenované vysoce postavené úředníky.

Americký lídr rovněž zdůrazní pozici své země v otázkách změny klimatu a představí americký závazek vůči Chartě OSN a podpoře lidských práv ve světě. „Myslím, že uvidíte plnohodnotnou obhajobu podpory Ukrajiny a toho, proč není důležitá nejen pro naše národní bezpečnostní zájmy, ale i pro celou myšlenku suverenity a samotnou Chartu OSN,“ přiblížil mluvčí Bílého domu John Kirby.

Proběhne velice důležité setkání mezi generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem s ruskými, ukrajinskými a tureckými představiteli. S každým diplomatem se ale sejde zvlášť. Na stole leží otázka Ruskem zrušené černomořské obilné dohody, která umožňovala export potravin z Ukrajiny přesto, že zde probíhá válka. „Je nesmírně důležité bojovat proti těm, kteří zneužívají své pravomoci k omezování demokracie,“ uvedl minulý týden Guterres.

Zásadním prvkem shromáždění je rostoucí rivalita mezi Washingtonem a Pekingem. Ani vlivní politici ale touto rivalitou nechtějí zastínit jiná důležitá témata. „Tento týden je příležitostí pro menší země světa, aby před námi vyložily své priority. Nevnímám tento týden jako soutěž mezi velkými mocnostmi,“ zdůraznila velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Joe Biden Petr Pavel Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy