Na Valném shromáždění OSN vystoupí Pavel i Zelenskyj. Biden bude hájit americké zájmy za nepřítomnosti Číny a Ruska

Během pár hodin začne 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Na stole budou velká témata – černomořskou obilnou dohodou počínaje, krvavými převraty v Africe konče. Velkou pozornost má rostoucí rivalita Číny a Spojených států, kterou ale vrcholní lídři nechtějí upřednostnit před jinými globálními problémy. 

Tento týden se v New Yorku koná 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Všeobecná rozprava započne v úterý před sedmou hodinou večerní středoevropského času a vystoupí na ní i český prezident Petr Pavel. Následující den proběhne zasedání Rady bezpečnosti k situaci na Ukrajině.

Valné shromáždění bude rozebírat řadu témat. Od války Ruska proti Ukrajině, přes smrtící záplavy v Libyi a převraty na africkém kontinentu, až po ekonomické financování globálního severu proti jihu. Velkým tématem bude rovněž změna klimatu, píše americká stanice CNN.

Na Valném shromáždění, respektive Radě bezpečnosti, se ale rýsuje problém. Americký prezident Joe Biden bude jediným z přítomných lídrů stálých členských zemí Rady bezpečnosti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v Paříži vítat britského krále Karla III. Britský premiér Rishi Sunak se rozhodl vynechat. Ruský lídr Vladimir Putin by se vystavil jistotě zatčení. Čínský vůdce Si Ťin-pching se neúčastní už ze zásady.

Shromáždění se ale zúčastní až 140 hlav států, šest viceprezidentů, čtyři místopředsedové vlád a přes 30 ministrů zahraničí a vedoucích delegací. Budou přednášet projevy svých zemí. Projevy zahájí Brazílie, následují mimo jiné Spojené státy, Ukrajina a Kuba.

Osobně se summitu zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na několik dní opustí válkou sužovanou Ukrajinu. Jak píše CNN, dříve se na Valném shromáždění „objevoval na videomonitorech“. Měl by také hovořit s šéfem Bílého domu Bidenem.

Podle americké prezidentské administrativy bude pro Bidena důležité obhájit zahraniční politiku USA, kdy bude „obhajovat americké vůdčí postavení“. „Biden zejména zopakuje americkou podporu reorganizaci způsobu, jakým Světová banka a další mnohostranné rozvojové banky pracují se zeměmi s nízkými a středními příjmy,“ citovala stanice ABC nejmenované vysoce postavené úředníky.

Americký lídr rovněž zdůrazní pozici své země v otázkách změny klimatu a představí americký závazek vůči Chartě OSN a podpoře lidských práv ve světě. „Myslím, že uvidíte plnohodnotnou obhajobu podpory Ukrajiny a toho, proč není důležitá nejen pro naše národní bezpečnostní zájmy, ale i pro celou myšlenku suverenity a samotnou Chartu OSN,“ přiblížil mluvčí Bílého domu John Kirby.

Proběhne velice důležité setkání mezi generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem s ruskými, ukrajinskými a tureckými představiteli. S každým diplomatem se ale sejde zvlášť. Na stole leží otázka Ruskem zrušené černomořské obilné dohody, která umožňovala export potravin z Ukrajiny přesto, že zde probíhá válka. „Je nesmírně důležité bojovat proti těm, kteří zneužívají své pravomoci k omezování demokracie,“ uvedl minulý týden Guterres.

Zásadním prvkem shromáždění je rostoucí rivalita mezi Washingtonem a Pekingem. Ani vlivní politici ale touto rivalitou nechtějí zastínit jiná důležitá témata. „Tento týden je příležitostí pro menší země světa, aby před námi vyložily své priority. Nevnímám tento týden jako soutěž mezi velkými mocnostmi,“ zdůraznila velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová.

Související

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

OSN Joe Biden Petr Pavel Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy