Nenávisti na život a na smrt předcházely přátelské vztahy. Proč se Američané a Íránci nesnášejí?

Washington a Teherán mají dlouhodobě napjaté vztahy, které se nejvýrazněji zhoršily po odstoupení USA od jaderné dohody v roce 2018. Írán se sbližuje s Ruskem a Severní Koreou, zatímco hrozí konflikt s Izraelem a Západem. Rostoucí napětí a vojenské přesuny zvyšují riziko válečného střetu, který by mohl být dlouhý a brutální.

Washington s Teheránem mají dlouhodobě nepřátelské vztahy. Zatímco se s Íránci sbližují Rusové a Severokorejci, mezi touto šíitskou mocností a západními spojenci v čele s USA hrozí konflikt.

Napětí mezi Íránem a Západem se promítá i do hrozící války Íránu s Izraelem. Teherán se podle serveru Politico už v srpnu „vysmál“ západním výzvám ke zvážení útoku proti Izraeli. „Taková žádost postrádá politickou logiku, je v rozporu se zásadami a pravidly mezinárodního práva a představuje veřejnou a praktickou podporu Izraele,“ poznamenal mluvčí íránské diplomacie Násir Kanaání.

Írán opakovaně proklamoval úmysl pomstít se za smrt šéfa Hamásu Ismaila Haníji, zatímco ostatním zemím v regionu nezbývá než čekat. Izrael – zdá se – je připravený na cokoliv, ale hned několik jiných států může potkat strašlivý osud, jak EuroZprávy.cz psaly už dříve.

Izrael může mít jistotu, že se za něj postaví Washington. Americké námořnictvo i letectvo posílilo svou přítomnost v blízkovýchodním regionu, nedaleko íránských břehů se nachází letadlová loď USS Theodore Roosevelt, ve Středozemním moři další plavidla, schopná vysadit jednotky v Libanonu a evakuovat americké občany. 

Případná americko-íránská válka by ale neskončila podobně jako invaze do Iráku a Afghánistánu, ale právě naopak – půjde o brutální a zřejmě velmi táhlý konflikt, v němž je třeba kalkulovat i s možným jaderným rozměrem. 

USA a Írán nebyli vždy nepřátelé

Ač to tak dnes nevypadá, Spojené státy a Írán kdysi mívaly velmi dobré vzájemné vztahy. Ještě v roce 1972 americký prezident Richard Nixon odcestoval do Teheránu, aby jednal o pomoci při ochraně bezpečnostních zájmů USA v regionu. Íránu slíbil, že si může koupit jakýkoli nejaderný zbraňový systém. Arabské ropné embargo vůči Spojeným státům ale způsobilo nárůst cen ropy a tím pádem i nákupy špičkových zbraní Teheránem.

Když v roce 1979 proběhla v Íránu islámská revoluce a moci se ujal ajatolláh Ruholláh Chomejní, začaly se karty obracet. V Teheránu vznikla podle odborného serveru Council on Foreign Relations „ostře protizápadní islámská teokracie“. Chomejní následně prohlásil, že exportuje revoluci do sousedních zemí, roku 1985 v Libanonu vzniká Hizballáh a slibuje věrnost nejvyššímu íránskému vůdci.

Washington přerušil diplomatické styky s Íránem koncem roku 1979, když skupina radikálních íránských vysokoškolských studentů unesla dvaapadesát Američanů. Radikálové požadovali vydání někdejšího šáha, který se od islámské revoluce skrýval na území USA. K jejich propuštění došlo po 444 dnech, když nový prezident Ronald Reagan podepsal Alžírské dohody o jejich propuštění.

Nakonec vypukla irácko-íránská válka, která trvala mezi lety 1980-1988. USA tehdy podporovaly Irák hospodářsky, technologicky i výcvikem. Dělo se tak i přesto, že CIA nalezla důkazy o využití chemických zbraní proti Íráncům iráckými silami.

Některé přísné sankce vůči Teheránu zrušila v 90. letech šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Po útocích z 11. září 2001 a americké invazi do Afghánistánu Íránci dokonce spolupracovali s Američany na Bonnských dohodách o budování státu a repatriaci afghánských uprchlíků.

Definitivně ke dnu vztahy mezi Washingtonem a Teheránem začaly jít s projevem prezidenta George W. Bushe z roku 2002. Ten označil Írán, Irák a Severní Koreu za „osu zla“ s tím, že „Írán agresivně usiluje o zbraně hromadného ničení a vyváží teror, zatímco hrstka nevolených osob potlačuje naději íránského lidu na svobodu“. Íránská vláda v reakci na to zastavila tajná setkání s americkými diplomaty zaměřená na dopadení členů Al-Káidy a boj proti Tálibánu.

Po řadě let dohadů mezi Íránem a Západem roku 2015 vstoupil v platnost takzvaný Společný komplexní akční plán – neboli jaderná dohoda. Jenže o tři roky později nový prezident Donald Trump od dohody odstoupil a zahájil sankční kampaň „s cílem vyvinout na Írán maximální tlak“. Írán reagoval zvýšením obohacování uranu, zároveň se zintenzivnila nenávistná rétorická a vojenská eskalace.

O další rok později, v roce 2019, Trump označil Islámské revoluční gardy za zahraniční teroristickou organizaci. A to i přesto, že IRGC jsou oficiálně součástí íránské státní armády. Další kritické zhoršení vztahů přišlo po zabití velitele elitních jednotek Quds Qasema Solejmáního v Bagdádu. Írán slíbil pomstu a oznámil, že se „již nebude zavazovat k omezení v rámci jaderné dohody“. Následně přišla řada útoků IRGC proti americkým základnám v Iráku.

Napětí mezi Íránem a Západem se tak neustále prohlubuje a možnosti diplomatického řešení se zdají být stále vzdálenější. Pokud nedojde k deeskalaci, hrozí nejen vojenský konflikt, ale i širší destabilizace celého Blízkého východu.

Spojenectví Íránu s Ruskem, Čínou a Severní Koreou navíc představuje pro Západ strategickou výzvu, která může mít dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní bezpečnost.

Je tedy na světových lídrech, aby hledali cestu k dialogu, než napětí přeroste v nekontrolovatelný konflikt s katastrofálními následky pro všechny zúčastněné strany.

Související

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 1 hodinou

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 2 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy