Nenávisti na život a na smrt předcházely přátelské vztahy. Proč se Američané a Íránci nesnášejí?

Washington a Teherán mají dlouhodobě napjaté vztahy, které se nejvýrazněji zhoršily po odstoupení USA od jaderné dohody v roce 2018. Írán se sbližuje s Ruskem a Severní Koreou, zatímco hrozí konflikt s Izraelem a Západem. Rostoucí napětí a vojenské přesuny zvyšují riziko válečného střetu, který by mohl být dlouhý a brutální.

Washington s Teheránem mají dlouhodobě nepřátelské vztahy. Zatímco se s Íránci sbližují Rusové a Severokorejci, mezi touto šíitskou mocností a západními spojenci v čele s USA hrozí konflikt.

Napětí mezi Íránem a Západem se promítá i do hrozící války Íránu s Izraelem. Teherán se podle serveru Politico už v srpnu „vysmál“ západním výzvám ke zvážení útoku proti Izraeli. „Taková žádost postrádá politickou logiku, je v rozporu se zásadami a pravidly mezinárodního práva a představuje veřejnou a praktickou podporu Izraele,“ poznamenal mluvčí íránské diplomacie Násir Kanaání.

Írán opakovaně proklamoval úmysl pomstít se za smrt šéfa Hamásu Ismaila Haníji, zatímco ostatním zemím v regionu nezbývá než čekat. Izrael – zdá se – je připravený na cokoliv, ale hned několik jiných států může potkat strašlivý osud, jak EuroZprávy.cz psaly už dříve.

Izrael může mít jistotu, že se za něj postaví Washington. Americké námořnictvo i letectvo posílilo svou přítomnost v blízkovýchodním regionu, nedaleko íránských břehů se nachází letadlová loď USS Theodore Roosevelt, ve Středozemním moři další plavidla, schopná vysadit jednotky v Libanonu a evakuovat americké občany. 

Případná americko-íránská válka by ale neskončila podobně jako invaze do Iráku a Afghánistánu, ale právě naopak – půjde o brutální a zřejmě velmi táhlý konflikt, v němž je třeba kalkulovat i s možným jaderným rozměrem. 

USA a Írán nebyli vždy nepřátelé

Ač to tak dnes nevypadá, Spojené státy a Írán kdysi mívaly velmi dobré vzájemné vztahy. Ještě v roce 1972 americký prezident Richard Nixon odcestoval do Teheránu, aby jednal o pomoci při ochraně bezpečnostních zájmů USA v regionu. Íránu slíbil, že si může koupit jakýkoli nejaderný zbraňový systém. Arabské ropné embargo vůči Spojeným státům ale způsobilo nárůst cen ropy a tím pádem i nákupy špičkových zbraní Teheránem.

Když v roce 1979 proběhla v Íránu islámská revoluce a moci se ujal ajatolláh Ruholláh Chomejní, začaly se karty obracet. V Teheránu vznikla podle odborného serveru Council on Foreign Relations „ostře protizápadní islámská teokracie“. Chomejní následně prohlásil, že exportuje revoluci do sousedních zemí, roku 1985 v Libanonu vzniká Hizballáh a slibuje věrnost nejvyššímu íránskému vůdci.

Washington přerušil diplomatické styky s Íránem koncem roku 1979, když skupina radikálních íránských vysokoškolských studentů unesla dvaapadesát Američanů. Radikálové požadovali vydání někdejšího šáha, který se od islámské revoluce skrýval na území USA. K jejich propuštění došlo po 444 dnech, když nový prezident Ronald Reagan podepsal Alžírské dohody o jejich propuštění.

Nakonec vypukla irácko-íránská válka, která trvala mezi lety 1980-1988. USA tehdy podporovaly Irák hospodářsky, technologicky i výcvikem. Dělo se tak i přesto, že CIA nalezla důkazy o využití chemických zbraní proti Íráncům iráckými silami.

Některé přísné sankce vůči Teheránu zrušila v 90. letech šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Po útocích z 11. září 2001 a americké invazi do Afghánistánu Íránci dokonce spolupracovali s Američany na Bonnských dohodách o budování státu a repatriaci afghánských uprchlíků.

Definitivně ke dnu vztahy mezi Washingtonem a Teheránem začaly jít s projevem prezidenta George W. Bushe z roku 2002. Ten označil Írán, Irák a Severní Koreu za „osu zla“ s tím, že „Írán agresivně usiluje o zbraně hromadného ničení a vyváží teror, zatímco hrstka nevolených osob potlačuje naději íránského lidu na svobodu“. Íránská vláda v reakci na to zastavila tajná setkání s americkými diplomaty zaměřená na dopadení členů Al-Káidy a boj proti Tálibánu.

Po řadě let dohadů mezi Íránem a Západem roku 2015 vstoupil v platnost takzvaný Společný komplexní akční plán – neboli jaderná dohoda. Jenže o tři roky později nový prezident Donald Trump od dohody odstoupil a zahájil sankční kampaň „s cílem vyvinout na Írán maximální tlak“. Írán reagoval zvýšením obohacování uranu, zároveň se zintenzivnila nenávistná rétorická a vojenská eskalace.

O další rok později, v roce 2019, Trump označil Islámské revoluční gardy za zahraniční teroristickou organizaci. A to i přesto, že IRGC jsou oficiálně součástí íránské státní armády. Další kritické zhoršení vztahů přišlo po zabití velitele elitních jednotek Quds Qasema Solejmáního v Bagdádu. Írán slíbil pomstu a oznámil, že se „již nebude zavazovat k omezení v rámci jaderné dohody“. Následně přišla řada útoků IRGC proti americkým základnám v Iráku.

Napětí mezi Íránem a Západem se tak neustále prohlubuje a možnosti diplomatického řešení se zdají být stále vzdálenější. Pokud nedojde k deeskalaci, hrozí nejen vojenský konflikt, ale i širší destabilizace celého Blízkého východu.

Spojenectví Íránu s Ruskem, Čínou a Severní Koreou navíc představuje pro Západ strategickou výzvu, která může mít dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní bezpečnost.

Je tedy na světových lídrech, aby hledali cestu k dialogu, než napětí přeroste v nekontrolovatelný konflikt s katastrofálními následky pro všechny zúčastněné strany.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy