Washington a Teherán mají dlouhodobě napjaté vztahy, které se nejvýrazněji zhoršily po odstoupení USA od jaderné dohody v roce 2018. Írán se sbližuje s Ruskem a Severní Koreou, zatímco hrozí konflikt s Izraelem a Západem. Rostoucí napětí a vojenské přesuny zvyšují riziko válečného střetu, který by mohl být dlouhý a brutální.
Washington s Teheránem mají dlouhodobě nepřátelské vztahy. Zatímco se s Íránci sbližují Rusové a Severokorejci, mezi touto šíitskou mocností a západními spojenci v čele s USA hrozí konflikt.
Napětí mezi Íránem a Západem se promítá i do hrozící války Íránu s Izraelem. Teherán se podle serveru Politico už v srpnu „vysmál“ západním výzvám ke zvážení útoku proti Izraeli. „Taková žádost postrádá politickou logiku, je v rozporu se zásadami a pravidly mezinárodního práva a představuje veřejnou a praktickou podporu Izraele,“ poznamenal mluvčí íránské diplomacie Násir Kanaání.
Írán opakovaně proklamoval úmysl pomstít se za smrt šéfa Hamásu Ismaila Haníji, zatímco ostatním zemím v regionu nezbývá než čekat. Izrael – zdá se – je připravený na cokoliv, ale hned několik jiných států může potkat strašlivý osud, jak EuroZprávy.cz psaly už dříve.
Izrael může mít jistotu, že se za něj postaví Washington. Americké námořnictvo i letectvo posílilo svou přítomnost v blízkovýchodním regionu, nedaleko íránských břehů se nachází letadlová loď USS Theodore Roosevelt, ve Středozemním moři další plavidla, schopná vysadit jednotky v Libanonu a evakuovat americké občany.
Případná americko-íránská válka by ale neskončila podobně jako invaze do Iráku a Afghánistánu, ale právě naopak – půjde o brutální a zřejmě velmi táhlý konflikt, v němž je třeba kalkulovat i s možným jaderným rozměrem.
USA a Írán nebyli vždy nepřátelé
Ač to tak dnes nevypadá, Spojené státy a Írán kdysi mívaly velmi dobré vzájemné vztahy. Ještě v roce 1972 americký prezident Richard Nixon odcestoval do Teheránu, aby jednal o pomoci při ochraně bezpečnostních zájmů USA v regionu. Íránu slíbil, že si může koupit jakýkoli nejaderný zbraňový systém. Arabské ropné embargo vůči Spojeným státům ale způsobilo nárůst cen ropy a tím pádem i nákupy špičkových zbraní Teheránem.
Když v roce 1979 proběhla v Íránu islámská revoluce a moci se ujal ajatolláh Ruholláh Chomejní, začaly se karty obracet. V Teheránu vznikla podle odborného serveru Council on Foreign Relations „ostře protizápadní islámská teokracie“. Chomejní následně prohlásil, že exportuje revoluci do sousedních zemí, roku 1985 v Libanonu vzniká Hizballáh a slibuje věrnost nejvyššímu íránskému vůdci.
Washington přerušil diplomatické styky s Íránem koncem roku 1979, když skupina radikálních íránských vysokoškolských studentů unesla dvaapadesát Američanů. Radikálové požadovali vydání někdejšího šáha, který se od islámské revoluce skrýval na území USA. K jejich propuštění došlo po 444 dnech, když nový prezident Ronald Reagan podepsal Alžírské dohody o jejich propuštění.
Nakonec vypukla irácko-íránská válka, která trvala mezi lety 1980-1988. USA tehdy podporovaly Irák hospodářsky, technologicky i výcvikem. Dělo se tak i přesto, že CIA nalezla důkazy o využití chemických zbraní proti Íráncům iráckými silami.
Některé přísné sankce vůči Teheránu zrušila v 90. letech šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Po útocích z 11. září 2001 a americké invazi do Afghánistánu Íránci dokonce spolupracovali s Američany na Bonnských dohodách o budování státu a repatriaci afghánských uprchlíků.
Definitivně ke dnu vztahy mezi Washingtonem a Teheránem začaly jít s projevem prezidenta George W. Bushe z roku 2002. Ten označil Írán, Irák a Severní Koreu za „osu zla“ s tím, že „Írán agresivně usiluje o zbraně hromadného ničení a vyváží teror, zatímco hrstka nevolených osob potlačuje naději íránského lidu na svobodu“. Íránská vláda v reakci na to zastavila tajná setkání s americkými diplomaty zaměřená na dopadení členů Al-Káidy a boj proti Tálibánu.
Po řadě let dohadů mezi Íránem a Západem roku 2015 vstoupil v platnost takzvaný Společný komplexní akční plán – neboli jaderná dohoda. Jenže o tři roky později nový prezident Donald Trump od dohody odstoupil a zahájil sankční kampaň „s cílem vyvinout na Írán maximální tlak“. Írán reagoval zvýšením obohacování uranu, zároveň se zintenzivnila nenávistná rétorická a vojenská eskalace.
O další rok později, v roce 2019, Trump označil Islámské revoluční gardy za zahraniční teroristickou organizaci. A to i přesto, že IRGC jsou oficiálně součástí íránské státní armády. Další kritické zhoršení vztahů přišlo po zabití velitele elitních jednotek Quds Qasema Solejmáního v Bagdádu. Írán slíbil pomstu a oznámil, že se „již nebude zavazovat k omezení v rámci jaderné dohody“. Následně přišla řada útoků IRGC proti americkým základnám v Iráku.
Napětí mezi Íránem a Západem se tak neustále prohlubuje a možnosti diplomatického řešení se zdají být stále vzdálenější. Pokud nedojde k deeskalaci, hrozí nejen vojenský konflikt, ale i širší destabilizace celého Blízkého východu.
Spojenectví Íránu s Ruskem, Čínou a Severní Koreou navíc představuje pro Západ strategickou výzvu, která může mít dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní bezpečnost.
Je tedy na světových lídrech, aby hledali cestu k dialogu, než napětí přeroste v nekontrolovatelný konflikt s katastrofálními následky pro všechny zúčastněné strany.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Írán
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě