Washington a Teherán mají dlouhodobě napjaté vztahy, které se nejvýrazněji zhoršily po odstoupení USA od jaderné dohody v roce 2018. Írán se sbližuje s Ruskem a Severní Koreou, zatímco hrozí konflikt s Izraelem a Západem. Rostoucí napětí a vojenské přesuny zvyšují riziko válečného střetu, který by mohl být dlouhý a brutální.
Washington s Teheránem mají dlouhodobě nepřátelské vztahy. Zatímco se s Íránci sbližují Rusové a Severokorejci, mezi touto šíitskou mocností a západními spojenci v čele s USA hrozí konflikt.
Napětí mezi Íránem a Západem se promítá i do hrozící války Íránu s Izraelem. Teherán se podle serveru Politico už v srpnu „vysmál“ západním výzvám ke zvážení útoku proti Izraeli. „Taková žádost postrádá politickou logiku, je v rozporu se zásadami a pravidly mezinárodního práva a představuje veřejnou a praktickou podporu Izraele,“ poznamenal mluvčí íránské diplomacie Násir Kanaání.
Írán opakovaně proklamoval úmysl pomstít se za smrt šéfa Hamásu Ismaila Haníji, zatímco ostatním zemím v regionu nezbývá než čekat. Izrael – zdá se – je připravený na cokoliv, ale hned několik jiných států může potkat strašlivý osud, jak EuroZprávy.cz psaly už dříve.
Izrael může mít jistotu, že se za něj postaví Washington. Americké námořnictvo i letectvo posílilo svou přítomnost v blízkovýchodním regionu, nedaleko íránských břehů se nachází letadlová loď USS Theodore Roosevelt, ve Středozemním moři další plavidla, schopná vysadit jednotky v Libanonu a evakuovat americké občany.
Případná americko-íránská válka by ale neskončila podobně jako invaze do Iráku a Afghánistánu, ale právě naopak – půjde o brutální a zřejmě velmi táhlý konflikt, v němž je třeba kalkulovat i s možným jaderným rozměrem.
USA a Írán nebyli vždy nepřátelé
Ač to tak dnes nevypadá, Spojené státy a Írán kdysi mívaly velmi dobré vzájemné vztahy. Ještě v roce 1972 americký prezident Richard Nixon odcestoval do Teheránu, aby jednal o pomoci při ochraně bezpečnostních zájmů USA v regionu. Íránu slíbil, že si může koupit jakýkoli nejaderný zbraňový systém. Arabské ropné embargo vůči Spojeným státům ale způsobilo nárůst cen ropy a tím pádem i nákupy špičkových zbraní Teheránem.
Když v roce 1979 proběhla v Íránu islámská revoluce a moci se ujal ajatolláh Ruholláh Chomejní, začaly se karty obracet. V Teheránu vznikla podle odborného serveru Council on Foreign Relations „ostře protizápadní islámská teokracie“. Chomejní následně prohlásil, že exportuje revoluci do sousedních zemí, roku 1985 v Libanonu vzniká Hizballáh a slibuje věrnost nejvyššímu íránskému vůdci.
Washington přerušil diplomatické styky s Íránem koncem roku 1979, když skupina radikálních íránských vysokoškolských studentů unesla dvaapadesát Američanů. Radikálové požadovali vydání někdejšího šáha, který se od islámské revoluce skrýval na území USA. K jejich propuštění došlo po 444 dnech, když nový prezident Ronald Reagan podepsal Alžírské dohody o jejich propuštění.
Nakonec vypukla irácko-íránská válka, která trvala mezi lety 1980-1988. USA tehdy podporovaly Irák hospodářsky, technologicky i výcvikem. Dělo se tak i přesto, že CIA nalezla důkazy o využití chemických zbraní proti Íráncům iráckými silami.
Některé přísné sankce vůči Teheránu zrušila v 90. letech šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Po útocích z 11. září 2001 a americké invazi do Afghánistánu Íránci dokonce spolupracovali s Američany na Bonnských dohodách o budování státu a repatriaci afghánských uprchlíků.
Definitivně ke dnu vztahy mezi Washingtonem a Teheránem začaly jít s projevem prezidenta George W. Bushe z roku 2002. Ten označil Írán, Irák a Severní Koreu za „osu zla“ s tím, že „Írán agresivně usiluje o zbraně hromadného ničení a vyváží teror, zatímco hrstka nevolených osob potlačuje naději íránského lidu na svobodu“. Íránská vláda v reakci na to zastavila tajná setkání s americkými diplomaty zaměřená na dopadení členů Al-Káidy a boj proti Tálibánu.
Po řadě let dohadů mezi Íránem a Západem roku 2015 vstoupil v platnost takzvaný Společný komplexní akční plán – neboli jaderná dohoda. Jenže o tři roky později nový prezident Donald Trump od dohody odstoupil a zahájil sankční kampaň „s cílem vyvinout na Írán maximální tlak“. Írán reagoval zvýšením obohacování uranu, zároveň se zintenzivnila nenávistná rétorická a vojenská eskalace.
O další rok později, v roce 2019, Trump označil Islámské revoluční gardy za zahraniční teroristickou organizaci. A to i přesto, že IRGC jsou oficiálně součástí íránské státní armády. Další kritické zhoršení vztahů přišlo po zabití velitele elitních jednotek Quds Qasema Solejmáního v Bagdádu. Írán slíbil pomstu a oznámil, že se „již nebude zavazovat k omezení v rámci jaderné dohody“. Následně přišla řada útoků IRGC proti americkým základnám v Iráku.
Napětí mezi Íránem a Západem se tak neustále prohlubuje a možnosti diplomatického řešení se zdají být stále vzdálenější. Pokud nedojde k deeskalaci, hrozí nejen vojenský konflikt, ale i širší destabilizace celého Blízkého východu.
Spojenectví Íránu s Ruskem, Čínou a Severní Koreou navíc představuje pro Západ strategickou výzvu, která může mít dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní bezpečnost.
Je tedy na světových lídrech, aby hledali cestu k dialogu, než napětí přeroste v nekontrolovatelný konflikt s katastrofálními následky pro všechny zúčastněné strany.
Související

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
USA (Spojené státy americké) , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
před 1 hodinou

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
před 2 hodinami

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
před 3 hodinami

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
před 3 hodinami

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
před 5 hodinami

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
před 6 hodinami

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
před 7 hodinami

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
včera

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
včera

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
včera

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
včera

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
včera

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
včera

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
včera

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
včera

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno včera

Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
včera

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
včera

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
včera
Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace.
Zdroj: Libor Novák