OHCHR: Na obec Hroza zřejmě Rusko vystřelilo raketu Iskander. Zabilo 59 civilistů

Zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) naznačuje, že ruské ozbrojené síly pravděpodobně odpálily raketu na ukrajinskou obec Hroza na začátku října. Útok byl proveden v době, kdy nebyli na místě žádní vojáci ani jiné legitimní vojenské cíle.

Podle OHCHR zemřelo v době útoku na začátku října 59 lidí při útoku na místní kavárnu, kde se shromáždilo mnoho lidí na vzpomínkovou akci na památku padlého ukrajinského vojáka. Moskva již dříve popřela odpovědnost za útok.

OHCHR vyslal terénní tým na místo tragédie v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny k vyšetření útoku. Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) provedla dvě návštěvy Hrozy, prozkoumala místo tragédie a vyslechla 35 lidí, včetně místních obyvatel, přeživších, zdravotníků a pracovníků márnice.

Zpráva OHCHR uvádí, že všichni zemřelí, včetně 36 žen, 22 mužů a osmiletého chlapce, byli civilisté, kteří se účastnili akce po pohřbu místního muže, člena ukrajinských ozbrojených sil. Kavárna a malý obchod byly zcela zničeny výbuchem.

Důsledky útoku byly popisovány jako devastující. Podle OHCHR bylo 15 místních rodin připraveno o dva nebo i více svých členů kvůli útoku, který ukrajinské úřady dříve přisoudily ruské armádě. Tento útok byl jedním z nejhorších vzdušných úderů co do počtu civilních obětí od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Doporučené články

OHCHR dále uvedl, že analýza škod a pozůstatků zbraně nalezených na místě naznačuje, že výbuch pravděpodobně způsobila střela Iskander. Tato balistická střela krátkého doletu je vyráběna Ruskou federací a běžně používána ruskou armádou při útocích na Ukrajině. Kyjev nemá tuto zbraň ve svém arzenálu podle zprávy OHCHR.
 
Vzhledem k velikosti vesnice byla prakticky každá oběť někomu z obyvatel blízká, jak uvedl například americký list New York Times. Ruská raketa zasáhla obchod s potravinami a kavárnu. "Byl to silný úder, velmi silný, vyšla jsem ven a všechno hořelo. Bylo to tak děsivé. Mrtvoly byly spálené a všude byla krev," popsala pro CNN třiasedmdesátiletá důchodkyně Valentina Kozienko.

Výbuch poškodil i její dům, který se nachází hned naproti místu útoku. "Moji sousedé, moji sousedé. Zemřela tam spousta našich lidí,“ plakala žena. Před invazí ve vesnici žilo zhruba 300 lidí, posléze jich zůstalo asi 110 – tedy téměř polovina z nich zahynula při útoku z minulého týdne.

Bílý dům útok označil za děsivý. Britský premiér Rishi Sunak podle serveru Independent uvedl, že útok potvrzuje hloubku zkaženosti, do jaké jsou ruské síly ochotny klesnout. "Čtvrteční krveprolití potvrdilo, že Rusko záměrně a barbarsky zaútočilo na civilní cíle - kavárnu a obchod v obci Hroza," uvedlo na sociální síti britské ministerstvo zahraničních věcí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ostřelování odsoudil a označil jej za "brutální ruský zločin" a "záměrný teroristický útok". Vyjádřil soustrast všem, kteří ztratili příbuzné a blízké, a znovu zdůraznil, že ruský teror musí být zastaven.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy