Svět míří do nukleární éry. USA odmítají bezpečnostní závazky, hrozí strmý nárůst jaderných velmocí

Trumpova administrativa opustila tradiční alianční politiku ve prospěch jednostranného a transakčního přístupu k mezinárodním vztahům. Tento krok by mohl podle analýzy webu Defense One znamenat konec režimu nešíření jaderných zbraní.

Hlavním důvodem, proč Německo, Japonsko, Jižní Korea a další státy dosud nevyvinuly vlastní jaderný arzenál, byly bezpečnostní záruky Spojených států. Jakmile však USA tyto závazky oslabily, zpochybnily nebo přímo odmítly, ztratila politika nešíření svůj základní smysl.

Američtí představitelé by proto měli počítat s rychlým růstem počtu států vlastnících jaderné zbraně, což by vedlo k větší nestabilitě, nejistotě a konfliktům.

Dosavadní režim nešíření jaderných zbraní byl založen na myšlence, že svět plný jaderných států bude nebezpečnější a méně stabilní než ten, kde mají jaderné zbraně jen vybrané velmoci.

Ačkoliv Spojené státy a Rusko (včetně sovětského období) nikdy nevedly přímý ozbrojený konflikt, jejich jaderný arzenál nikdy zcela neodstranil pocit ohrožení. Odstrašení sice pravděpodobně zabránilo třetí světové válce, avšak incidenty jako karibská krize ukázaly, že čím více států bude disponovat jadernými zbraněmi, tím větší bude riziko nehod, špatných odhadů a válečných konfliktů.

Pokud se naplní tento scénář nové jaderné proliferace, mezi prvními zeměmi, které by mohly vyvinout jaderné zbraně, budou tradiční američtí spojenci se silnými technologickými a finančními možnostmi: Německo, Japonsko a Jižní Korea.

Dalšími potenciálními uchazeči by mohly být Švédsko, Polsko, Turecko, Egypt, Kanada a Austrálie. Írán je na cestě k jadernému arzenálu již delší dobu, zatímco státy jako Jihoafrická republika, Brazílie a Argentina by mohly své dříve ukončené jaderné programy rychle obnovit.

Příkladem, že odhodlání může překonat technologická a finanční omezení, jsou Pákistán, Indie a Severní Korea. Mezi další možné kandidáty na vstup do „jaderného klubu“ proto patří Saúdská Arábie, Tchaj-wan, Sýrie, Kazachstán nebo Vietnam.

Pokusy těchto zemí získat jaderné zbraně nezůstanou bez povšimnutí a mohou vyvolat ostré reakce jak ze strany současných jaderných mocností, tak i regionálních rivalů. Historie ukazuje, že státy se neváhají uchýlit k preventivním opatřením proti potenciálním jaderným hrozbám.

Spojenci během druhé světové války podnikali tajné operace proti Hitlerovu jadernému programu. V roce 1981 izraelské letectvo zničilo irácký jaderný reaktor v Osiraku a v roce 2007 provedlo podobnou akci proti syrskému reaktoru. Spojené státy zase nasadily kybernetický útok Stuxnet proti íránskému jadernému programu.

V budoucnu by mohly podobné preventivní údery zasáhnout Japonsko či Jižní Koreu, pokud se rozhodnou vyvinout jaderné zbraně. Stejně tak myšlenka Německa nebo Polska s jaderným arzenálem by znepokojila Kreml.

Čína by zřejmě netolerovala snahy Tchaj-wanu o jaderný program a Saúdská Arábie již dala najevo, že pokud se Írán stane jadernou mocností, bude se snažit o stejnou kapacitu – za předpokladu, že Izrael nezasáhne jako první.

Tato první vlna jaderného zbrojení by mohla vyvolat dominový efekt vedoucí k neočekávaným důsledkům – od nových vojenských aliancí až po přímé ozbrojené střety.

Donald Trump svou politikou výrazně přispěl k této destabilizaci, protože se domníval, že dosavadní globální řád byl pro USA příliš nákladný. Kritizoval spojence za jejich finanční příspěvky na obranu a zpochybňoval rozsah vojenských hrozeb, zejména ze strany Ruska.

Avšak výsledkem této politiky není posílení bezpečnosti nebo ekonomického postavení Spojených států, nýbrž svět, kde roste počet států s jadernými zbraněmi a celková mezinárodní nestabilita.

Glenn Chafetz je ředitelem neziskové organizace 2430 Group, která se zabývá výzkumem státem sponzorovaných hrozeb pro soukromý sektor v USA. Dříve působil v CIA a na americkém ministerstvu zahraničí. 

Související

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 1 hodinou

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí

Desítky lidí nepřežily další americký útok v Jemenu, jehož cílem byl v noci ze čtvrtka na pátek významný přístav, který Hútiové využívají k zásobování palivem. Další desítky osob utrpěly podle dostupných informací zranění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy