Pellegriniho politickou kariéru definuje zejména podivný vztah s Ficem

Slovensko má od soboty nového, v pořadí šestého prezidenta. Zuzanu Čaputovou nahradil zkušený politik Peter Pellegrini, který ve vysoké politice působí téměř dvě dekády. Prakticky celou jeho kariéru definuje zejména podivný vztah se současným premiérem Robertem Ficem.

Banskobystrický rodák vstoupil v roce 2000 do strany Smer-SD, za kterou se o šest let později stal poprvé poslancem. Dlouhá léta byl věrným spolupracovníkem Roberta Fica a časem se propracoval do vysokých funkcích ve vedení státu. V červenci 2014 se nejprve stal ministrem školství. Po několika měsících se ale poprvé přesunul do funkce předsedy parlamentu. 

Pellegrini se stal jedním z nejoblíbenějších slovenských politiků, což ho postavilo do pozice, kdy se mohl postavit Ficovi po jeho rezignaci z čela vlády ve snaze řešit politickou krizi na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Nejprve se stal novým premiérem a jako volební lídr dovedl Smer k lepšímu výsledku, než předpokládaly průzkumy. Strana nicméně skončila v opozici.

Poté vyzval Fica k rezignaci z čela Smeru, aby nakonec ohlásil odchod a založení vlastní strany Hlas-SD. V novém subjektu se stal předsedou, kterým byl až do 1. června, kdy jej vystřídal úřadující ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Pellegrini loni vedl Hlas do předčasných parlamentních voleb, kde strana skončila třetí se ziskem 14,7 procent hlasů, přičemž zvítězil Ficův Smer. Oba politici následně alespoň směrem k veřejnosti zakopali válečnou sekeru a utvořili vládní koalici společně se Slovenskou národní stranou. 

Z Pellegriniho se stal na základě dohody předseda parlamentu s vidinou kandidatury na hlavu státu. Oficiálně oznámena byla letos v lednu, přičemž jej podpořil i Fico. Průzkumy jej ihned stavěly do role jednoho z favoritů. Pellegrini nakonec získal v druhém kole prezidentské volby přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu kolu porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. 

Související

Více souvisejících

Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy