Pobaltí mluví o vstupu Ukrajiny do NATO. Lotyši a Estonci chtějí znát plán

Lotyšsko a Estonsko chtějí, aby před červencovým summitem NATO ve Vilniusu existoval "konkrétní harmonogram" pro vstup Ukrajiny do aliance. Dnes se na tom podle agentury DPA shodli prezidenti těchto pobaltských zemí.

Lotyšský prezident Egils Levits po schůzce se svým estonským protějškem Alarem Karisem řekl, že od summitu očekávají "konkrétní harmonogram pro cestu Ukrajiny do NATO". "Myslím, že to je v souladu se společnými zájmy NATO, zájmem Ukrajiny i bezpečnostními zájmy celé Evropy a světa," dodal. Prezidenti připomněli, že NATO je obrannou aliancí a že přístup Ukrajiny by posílil bezpečnost všech jejích členů.

Summit NATO se bude konat 11. a 12. července ve Vilniusu, hlavním městě třetí z pobaltských zemí - Litvy. Agentura DPA píše, že generální tajemník NATO Jen Stoltenberg při návštěvě Kyjeva minulý týden Ukrajině slíbil další podporu jejích snah o vstup do aliance. Taková je oficiální pozice NATO od roku 2008. Jasnější perspektiva, kdy by Ukrajina do aliance mohla vstoupit, zatím neexistuje. Agentura DPA podotkla, že před skončením současné války je vznik konkrétního plánu velmi nepravděpodobný.

V Žytomyru se dnes s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským sešla estonská premiérka Kaja Kallasová. Ve společném prohlášení uvedli, že se shodují "na tom, že silná, nezávislá a prosperující Ukrajina coby část euroatlantické rodiny je klíčová pro budoucnost evropské bezpečnosti". Uvedli také, že budou v kontextu summitu NATO ve Vilniusu "spolupracovat na cestě, po které se Ukrajina dostane blíže ke členství v NATO a umožní Ukrajině, aby se připojila k NATO, jakmile to podmínky dovolí".

Zelenskyj na schůzce s Kallasovou děkoval Estonsku za pomoc, kterou Ukrajině poskytuje, zároveň ale zopakoval, že jeho země potřebuje více zbraní od spojenců ze Západu, aby "mohla urychlit konec této války".

Lotyšsko a Estonsko patří k těm členským zemím NATO, které Ukrajinu bránící se už 14 měsíců ruské agresi jednoznačně podporují. Vstup nové země do aliance však musejí schválit všichni její členové. V současnosti se k vidině rozšíření o Ukrajinu staví velmi rezervovaně Maďarsko. Místopředsedkyně jeho parlamentu a členka krajně pravicového hnutí Naše vlast Dóra Dúróová ruskému listu Izvestija řekla, že vstup Ukrajiny do NATO bez rizika rozpoutání války by byl možný pouze v případě, že Rusko by takový krok schválilo formou nějaké dohody. Budapešť také dlouhodobě obviňuje Kyjev z utiskování maďarské menšiny na Ukrajině a snaží se kvůli tomu blokovat snahy o sbližování Ukrajiny jak s NATO, tak s Evropskou unií.

Související

Více souvisejících

lotyšsko estonsko Ukrajina NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy