Políček mezinárodnímu právu: Švýcarsko zamítlo rozhodnutí evropského soudu o klimatu

Dolní komora švýcarského parlamentu ve středu hlasovala proti návrhu, který by Švýcarsko zavázal k intenzivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Tento krok by mohl povzbudit další země k odporu vůči vlivu mezinárodních soudů, uvedl server Swiss Info.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se sídlem ve Štrasburku v dubnu rozhodl, že Bern porušil lidská práva skupiny starších švýcarských žen nazvané KlimaSeniorinnen, protože neřešil změnu klimatu dostatečně.

Dolní komora parlamentu ve středu následovala horní komoru a přijala nezávazný návrh, který odsuzuje "justiční aktivismus" ESLP, s 111 hlasy pro a 72 proti. Zákonodárci argumentovali, že Švýcarsko už pro ochranu životního prostředí a boj proti změně klimatu dělá dost.

Během rozpravy zákonodárci kritizovali "zasahování" soudu do švýcarské demokracie a jeden z nich označil rozhodnutí ESLP za "vadné".

Poslanec pravicové Švýcarské lidové strany (SVP), která je největší stranou v parlamentu, se vysmíval členkám skupiny KlimaSeniorinnen a kritizoval je za podání žaloby kvůli tomu, že jim je v létě příliš teplo. Ženy tvrdily, že nedostatečné úsilí vlády v boji proti změně klimatu je vystavuje riziku úmrtí během veder.

"Je to opravdu ostudné, co se právě stalo. Je to urážka a nerespektování našich práv, které potvrdil mezinárodní soud," řekla po hlasování 68letá Stefanie Branderová. Před budovou parlamentu protestovala malá skupina lidí s transparenty s nápisy "zrazený", "šokovaný" a "znepokojený".

Zatímco vládnoucí Spolková rada může mít jiný názor než parlament, ministr životního prostředí, který je členem rady, pravděpodobně také rozhodnutí bagatelizoval.

Isabela Keuschniggová, právní výzkumnice z Londýnské školy ekonomie a politických věd (LSE), uvedla, že pokud vláda odmítne rozhodnutí implementovat, mohlo by to "vytvořit znepokojující precedens, který by podkopal úlohu právního dohledu v demokratické správě".

Takový krok by byl v Radě Evropy bezprecedentní a také by ukázal politický odpor vůči mezinárodním opatřením v oblasti klimatu, zejména po úspěších krajní pravice ve volbách do Evropského parlamentu. 

Související

Více souvisejících

Švýcarsko Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy