První vesmírná raketa vyrobená na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral

První vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně ve středu před půlnocí místního času (dnes ráno SEČ) odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech, ale kvůli potížím s druhým stupněm se jí nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy. Uvedly to agentura AFP a televize CNN.

Americký start-up Relativity Space chtěl při misi nazvané Good luck, have fun (Hodně štěstí, užij si to) dokázat, že náročný start a let do vesmíru vydrží i netradičně vyrobená raketa. Zároveň chtěla společnost shromáždit co nejvíce dat pro další vývoj raket, které by byly levnější a snáze vyrobitelné.

Velkou pozornost startu zaručily vyhlídky raketového průmyslu, podle kterých by 3D tisk mohl pro odvětví představovat malou revoluci. Výhodou takto vyrobených raket je podle Relativity Space zjednodušení výrobního procesu, rychlost a související snížení nákladů. Kompletní výroba trvala 60 dní, uvádí společnost.

Raketa je vysoká 33,5 metru s průměrem něco málo přes dva metry. První stupeň má devět raketových motorů Aeon 1, které jsou rovněž vyrobené na 3D tiskárně. Cílem Terranu 1 bylo na nízkou oběžnou dráhu Země vynést 1250 kilogramů (tolik váží například menší družice). Při prvním letu ovšem raketa nenesla využitelný náklad.

Terran 1 pohání směs kapalného kyslíku a kapalného metanu. V případě úspěchu by se jednalo o první raketu používající toto palivo, známé jako methalox, která by dosáhla oběžné dráhy. Očekává se, že stejné palivo budou používat rakety Vulcan firmy United Launch Alliance a Super Heavy společnosti SpaceX.

Předchozí dva pokusy o start rakety Terran 1 na poslední chvíli překazily technické problémy. Nejprve 8. března technici start přerušili kvůli problémům s teplotou v palivových nádržích, 11. března dvakrát zastavili start v posledních vteřinách kvůli problémům s automatickými systémy a následně s tlakem v palivových nádržích.

Relativity Space nyní vyvíjí také větší raketu, Terran R, která bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu až dvacet tun nákladu. Spoluzakladatel Relativity Space Tim Ellis to označil za jedinečnou příležitost na trhu, kde je po nosičích velká poptávka. Na volné místo v raketách Ariane Evropské kosmické agentury (ESA) nebo SpaceX se v současné době může čekat i roky.

Související

Více souvisejících

raketa Terran 1 USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy