Raketa Terran 1 vyrobená na 3D tiskárně ani napodruhé neodstartovala

Vesmírná raketa Terran 1, jejíž podstatná část byla vytištěna na 3D tiskárně, dnes během tříhodinového startovacího okna neopustila floridský mys Canaveral. Byl to již druhý pokus o start rakety, kterou vyrobila firma Relativity Space. 

V čase od 19:00 do 22:00 SEČ silně foukal vítr, start byl opakovaně odložen o desítky minut a nakonec bez uvedení důvodů zrušen. O třetím pokusu o start slíbila firma na závěr přímého přenosu informovat později.

Raketa Terran 1 společnosti Relativity Space stojí na startovací rampě na LC-16 v Cape Canaveral na Floridě během pokusu o start 11. března 2023. Raketa Terran 1 společnosti Relativity Space stojí na startovací rampě na LC-16 v Cape Canaveral na Floridě během pokusu o start 11. března 2023. Foto: John Kraus / Relativity Space

Raketa je vyrobená na 3D tiskárně z 85 procent, v budoucnu by Relativity Space chtěla tisknout až 95 procent součástek. Cílem prvního testovacího letu je dokázat, že stroj vydrží nápor při startu, a posbírat co největší objem dat pro další vývoj raket, které by byly levnější a snáze vyrobitelné, uvedla firma. Mise nese název Hodně štěstí, bav se (Good luck, have fun).

Raketa Terran 1 společnosti Relativity Space stojí na startovací rampě na LC-16 v Cape Canaveral na Floridě před pokusem o inaugurační start. Raketa Terran 1 společnosti Relativity Space stojí na startovací rampě na LC-16 v Cape Canaveral na Floridě před pokusem o inaugurační start. Foto: Trevor Mahlmann / Relativity Space

Raketa je vysoká 33,5 metru a v průměru má něco přes dva metry. Na 3D tiskárně vznikly i motory této rakety, v prvním stupni jich je devět, ve druhém jeden. Motory pohání směs kapalného kyslíku a zkapalněného zemního plynu. Pokud by odstartovala, byla by první raketou s tímto pohonem, které by se to povedlo, píše AFP.

Relativity Space raketa Terran 1 USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černochová se opřela do Zelenského: Tohle se fakt nepovedlo, sorry

Spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se rozhořel kvůli dovozu ukrajinského obilí, okomentovala na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová. Ta vyčetla ukrejinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jeho přístup, který k Polsku zaujal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy