V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Po mnoha měsících se bývalý voják z elitní vojenské zpravodajské jednotky rozhodl otevřeně hovořit o svém každodenním životě v zajateckém táboře. V rozhovoru pro televizi TSN přiznal, že situace byla často dramatická. Uvedl server PolsatNews.

Všechno v Ołeniwce bylo strašné, co to jen šlo. V kasárnách bylo hodně lidí. Měly dvě patra a asi půl stovky lidí, dá se říct. Spali jsme vlastně jeden na druhém, přímo na zemi. Na začátku tam byly postele, ale pak je odvezli. Nemůžu říct, že to byly normální podmínky.

"Psi mají v útulcích lepší životní podmínky než my, když jsme byli v Ołeniwce. Podmínky během mého pobytu byly extrémně nezdravé. Dobře, že tam byly alespoň matrace. Ne moc, ale byly tam," dodal. 

Podle vojáka byl jeden z největších problémů zajateckého tábora nedostatek jídla. To bylo podáváno nepravidelně, a často se stávalo, že vojáci, kteří tam byli drženi, dostali jídlo o půlnoci nebo brzy ráno.

Jedním z bodů rozhovoru byla otázka raketových útoků, které údajně prováděly Ukrajinské ozbrojené síly a měly za cíl tábory, kde byli drženi váleční zajatci, jak tvrdili ruské propagandistické zdroje.

„Niemachny“ přiznal, že byl osobně svědkem situací, ve kterých Rusové řídili události, jež byly následně prezentovány v médiích.

"Nepřítel se opakovaně uchyloval k manipulaci. Přijel k naší kolonii a spustil sérii raket "Grad"... Auto se rychle obrátilo a odjelo. Očekávali, že naši vojáci zareagují, a my, zajatci, bychom kvůli tomu trpěli. To by bylo velké vítězství pro Rusy, ukázalo by to Ukrajinu ve špatném světle, jak zachází se svými válečnými zajatci,“ vzpomínal.

Poslední zjištění analýz Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro Ukrajinu, zřízené Radou pro lidská práva před dvěma lety, jasně ukazují trvalé vážné důsledky masivní ruské invaze na Ukrajinu dne 24. února 2022. Uvádí to server OSN.

„Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít,“ řekl jeden ukrajinský voják a bývalý válečný zajatec vyšetřovací komisi, když popsal, jak byl „opakovaně vystaven mučení a ponechán se zlomenými kostmi, vylámanými zuby a gangrénou“ na zraněném chodidle.

Poté, co se voják pokusil zabít ve věznici ve městě Donskoy v Tulské oblasti jižně od Moskvy, vyprávěl, jak ho jeho věznitelé „podrobili dalšímu bití“, řekl Erik Møse, předseda komise. 

„Výpovědi obětí odhalují nelítostné, brutální zacházení způsobující silnou bolest a utrpení během dlouhodobého zadržování, s nehorázným pohrdáním lidské důstojnosti. To vedlo k dlouhodobému fyzickému a duševnímu traumatu,“ řekl novinářům v Ženevě.

"Mlátili ho do hýždí na izolačním oddělení, což mu způsobilo krvácení z konečníku," uvedli vyšetřovatelé. „Na dvoře ho bili do obličeje a zraněné nohy, což vedlo ke krvácení. Vyrazili mu některé zuby. Prosil je, aby ho zabili."

V této nové zprávě nezávislých vyšetřovatelů jmenovaných OSN se minulý měsíc objevily nové důkazy o „strašném… rozsáhlém a systematickém“ zneužívání a pravděpodobných válečných zločinech spáchaných ruskými silami proti civilistům a vojenským vězňům na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy