Rusku dochází vojáci? O posílení armády na Ukrajině se mají postarat Srbové

Rusko se snaží zvýšit počet svých vojenských sil na Ukrajině prostřednictvím náboru stovek Srbů. Podle britského deníku The Guardian, který se opírá o svědectví a uniklé dokumenty, už nyní tvoří většinu zahraničních dobrovolníků bojujících na Ukrajině. 

Jedním z takových dobrovolníků je Branko, jak se sám nazývá, který byl po několika dnech v Moskvě odvezen do vojenského náborového střediska v Krasnogorsku. Zde podepsal smlouvu s ruskou armádou a čeká na své vyslání na Ukrajinu.

Tato snaha je reakcí na dlouhodobé boje na Ukrajině, které vyčerpaly ruské síly během 18 měsíců konfliktu. Britský deník odhalil, že ruské úřady zřejmě zamýšlí naverbovat stovky srbských státních příslušníků na Ukrajinu.

Od počátku konfliktu Rusko přijalo řadu zákonů, které mají přilákat cizí dobrovolníky do své armády. Vladimir Putin prohlásil, že by měl Kreml podporovat lidi ze zahraničí, kteří chtějí bojovat na straně Ruska. Následně snížil minimální délku smluvní vojenské služby pro cizince z pěti let na jediný rok a umožnil urychlený nábor.

Srbsko se se snaží najít rovnováhu mezi historickými vazbami na Rusko a snahou o integraci do evropských struktur, což mu válka na Ukrajině neusnadňuje. Toto napětí se zejména projevuje mezi ultranacionalistickými skupinami v Srbsku, které sympatizují s Ruskem.

Zatímco počet naverbovaných Srbů na Ukrajinu není zřejmě dostatečně významný na to, aby měl zásadní vliv na situaci na bojišti, tato rekrutační akce může vyvolat napětí ve vztazích mezi Srbskem a Ruskem, které je jedním z mála ruských spojenců v Evropě. Prezident Aleksandar Vučić již dříve veřejně kritizoval rekrutování srbských občanů pro boje na Ukrajině.

Celý plán rekrutace Srbů do ruské armády byl vypracován pod dohledem Davora Savičiće, který má bohaté zkušenosti z bojů na Ukrajině a je spojován s Wagnerovou skupinou. Tato skupina je známá žoldnéřskou organizací, která operovala jak v Ukrajině, tak v Sýrii.

Davor Savičić byl jedním z dobrovolníků, kteří se přidali k bojům po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2014, a tuto informaci potvrdily dva zdroje blízké této polovojenské skupině deníku The Guardian.

Nejde o první případ, kdy RUsko rekrutuje dobrovolníky ze zahraničí. V Rusku aktivně rekrutují také pracovní migranty ze Střední Asie, aby je poslali do války na Ukrajině, uvedla Ukrajinska Pravda s odkazem na britské ministerstvo obrany.

Ruští náboráři navštěvují mešity a imigrační úřady, aby tam verbovali nové vojáky. Tádžicky a uzbecky mluvící zaměstnanci imigračních služeb se běžně snaží najímat migranty. Ruské ministerstvo obrany se snaží naplnit svůj cíl naverbovat 400 000 lidí k účasti v nepřátelských akcích na Ukrajině a nábor pracovních migrantů je jednou z částí tohoto úsilí.

Ruské úřady zřejmě chtějí co nejvíce oddálit jakoukoliv další obecnou povinnou mobilizaci, aby minimalizovaly nespokojenost ve společnosti. Nedávná zpráva britských zpravodajských služeb naznačila, že zrušení oslav Dne vítězství v několika regionech Ruska může svědčit o rostoucím pocitu ohrožení u ruského vedení v důsledku nedávných útoků dronů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Srbsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy