Rusku dochází vojáci? O posílení armády na Ukrajině se mají postarat Srbové

Rusko se snaží zvýšit počet svých vojenských sil na Ukrajině prostřednictvím náboru stovek Srbů. Podle britského deníku The Guardian, který se opírá o svědectví a uniklé dokumenty, už nyní tvoří většinu zahraničních dobrovolníků bojujících na Ukrajině. 

Jedním z takových dobrovolníků je Branko, jak se sám nazývá, který byl po několika dnech v Moskvě odvezen do vojenského náborového střediska v Krasnogorsku. Zde podepsal smlouvu s ruskou armádou a čeká na své vyslání na Ukrajinu.

Tato snaha je reakcí na dlouhodobé boje na Ukrajině, které vyčerpaly ruské síly během 18 měsíců konfliktu. Britský deník odhalil, že ruské úřady zřejmě zamýšlí naverbovat stovky srbských státních příslušníků na Ukrajinu.

Od počátku konfliktu Rusko přijalo řadu zákonů, které mají přilákat cizí dobrovolníky do své armády. Vladimir Putin prohlásil, že by měl Kreml podporovat lidi ze zahraničí, kteří chtějí bojovat na straně Ruska. Následně snížil minimální délku smluvní vojenské služby pro cizince z pěti let na jediný rok a umožnil urychlený nábor.

Srbsko se se snaží najít rovnováhu mezi historickými vazbami na Rusko a snahou o integraci do evropských struktur, což mu válka na Ukrajině neusnadňuje. Toto napětí se zejména projevuje mezi ultranacionalistickými skupinami v Srbsku, které sympatizují s Ruskem.

Zatímco počet naverbovaných Srbů na Ukrajinu není zřejmě dostatečně významný na to, aby měl zásadní vliv na situaci na bojišti, tato rekrutační akce může vyvolat napětí ve vztazích mezi Srbskem a Ruskem, které je jedním z mála ruských spojenců v Evropě. Prezident Aleksandar Vučić již dříve veřejně kritizoval rekrutování srbských občanů pro boje na Ukrajině.

Celý plán rekrutace Srbů do ruské armády byl vypracován pod dohledem Davora Savičiće, který má bohaté zkušenosti z bojů na Ukrajině a je spojován s Wagnerovou skupinou. Tato skupina je známá žoldnéřskou organizací, která operovala jak v Ukrajině, tak v Sýrii.

Davor Savičić byl jedním z dobrovolníků, kteří se přidali k bojům po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2014, a tuto informaci potvrdily dva zdroje blízké této polovojenské skupině deníku The Guardian.

Nejde o první případ, kdy RUsko rekrutuje dobrovolníky ze zahraničí. V Rusku aktivně rekrutují také pracovní migranty ze Střední Asie, aby je poslali do války na Ukrajině, uvedla Ukrajinska Pravda s odkazem na britské ministerstvo obrany.

Ruští náboráři navštěvují mešity a imigrační úřady, aby tam verbovali nové vojáky. Tádžicky a uzbecky mluvící zaměstnanci imigračních služeb se běžně snaží najímat migranty. Ruské ministerstvo obrany se snaží naplnit svůj cíl naverbovat 400 000 lidí k účasti v nepřátelských akcích na Ukrajině a nábor pracovních migrantů je jednou z částí tohoto úsilí.

Ruské úřady zřejmě chtějí co nejvíce oddálit jakoukoliv další obecnou povinnou mobilizaci, aby minimalizovaly nespokojenost ve společnosti. Nedávná zpráva britských zpravodajských služeb naznačila, že zrušení oslav Dne vítězství v několika regionech Ruska může svědčit o rostoucím pocitu ohrožení u ruského vedení v důsledku nedávných útoků dronů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda srbsko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy