Ruský plyn se do EU vrátí, národy si odpustí a zapomenou, myslí si Katar

Snaha Evropské unie odmítat energetické komodity z Ruska nepotrvá věčně. Ruský plyn se do EU nakonec vrátí, národy si odpustí a zapomenou. Na víkendové konferenci Atlantic Council Energy Forum v Abú Zabí to podle serveru CNBC řekl katarský ministr energetiky Saad Kaabí. EU začala ruské suroviny odmítat loni krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

"Evropané dnes říkají, že neexistuje způsob, jak se vrátit“ k nákupu ruského plynu, řekl katarský ministr energetiky a zároveň generální ředitel státní energetické společnosti QatarEnergy. "Všichni máme to štěstí, že musíme umět zapomínat a odpouštět. A já si myslím, že se věci časem spraví... oni se z té situace poučí a pravděpodobně budou energii čerpat z rozmanitějších zdrojů,“ pokračoval Kaabí.

Evropa je dlouhodobě největším odběratelem většiny ruských energetických komodit, hlavně zemního plynu. Země Evropské unie dovoz energetických surovin z Ruska loni výrazně omezily a po brutální ruské invazi na Ukrajinu zavedly sérii sankcí namířených proti Moskvě. Invaze už si vyžádala tisíce lidských životů.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom začátkem tohoto měsíce uvedla, že loni vyvezla do Švýcarska a zemí EU zhruba o 55 procent zemního plynu méně. Snížení dovozu Evropě dramaticky zvýšilo náklady na energie. Zástupci odvětví těžby ropy a zemního plynu se snaží zajistit nové zdroje energie a podpořit alternativní dodávky.

Například Německo se loni v listopadu s firmou QatarEnergy dohodlo na dodávkách až dvou milionů tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně. Začít s nimi chce od roku 2026, trvat by měly po dobu nejméně 15 let.

Související

Ilustrační foto

Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.

Více souvisejících

Zemní plyn Rusko Katar

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy