Rusové postupují u Bachmutu. Případné vítězství bude podle médií jen symbolické

Ruští vojáci metr po metru, pomalu ale jistě, obsazují ukrajinské území u východoukrajinského města Bachmut. Jednotky Moskvy podle novinářů ruskojazyčného serveru BBC bez ustání ostřelují ukrajinské pozice. Ukrajinci město stále drží, i přes nedostatek munice. Možné ovládnutí Bachmutu, ze kterého prakticky nic nezůstalo, bude mít ale pro Rusko už jen čistě symbolickou hodnotu, píše agentura AFP.

Muži bez rukou či nohou, o které je připravily miny a dělostřelecká munice, se stahují z bitevního pole protkaného zákopy a posetého krátery po ostřelování. "Je to jako u Verdunu," přirovnává boje k bitvám z prvního světové války Ivan, řidič sanitky čekající u silnice. Bitva o Bachmut, která trvá již sedmým měsícem, je podle AFP stejně jako boje na západní frontě ve Francii v roce 1916 krvavá, dlouhá a marná.

"Jde o klasický problém jako z první světové války," uvádí Mark Cancian z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Když první pokusy Moskvy o obklíčení města selhaly, Rusko podle něj dál pokračovalo v útocích. Pokud nakonec uspějí a Bachmut dobydou, "nebude to z operačního a strategického hlediska nic znamenat", domnívá se Cancian.

"Má to velkou symboliku, takže kdyby se Bachmutu zmocnili, udělali by z toho důležitou záležitost. Ale nebylo by to tak," uvádí a dodává, že Ukrajincům zbývá jen jediné. "Pokud je to místo, kde Rusové útočí, tak Ukrajinci nemají na vybranou a musí bránit," říká Cancian.

Bitva o Bachmut je jednou z nejtvrdších bitev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ruské síly postupně zabírají nové území, a to s podporou bojovníků soukromé Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. Ta sem vysílá všechny nové vlny žoldnéřů a říká se, že celá pole jsou posetá těly zabitých Rusů, píše BBC.

Jednotky Moskvy mají v podstatě pod kontrolou obě hlavní silnice vedoucí do města. Ukrajinské síly mají pro zásobování vyhrazenou už jen jednu úzkou přístupovou cestu, píší novináři.

"(Rusové) se snaží město dobýt už od července. Teď postupně vyhrávají. Mají víc zdrojů, takže když budou hrát o čas, vyhrají. Nedokážu říct, jak dlouho to bude trvat. Možná jim dojdou zdroje. Opravdu v to doufám," uvedla Iryna, mluvčí 93. mechanizované brigády ukrajinské armády.

"Máme jenom jednu možnost - pokračovat k vítězství," řekl reportérce BBC jeden z velitelů, uvedený jen křestním jménem Ihor. Možnost stažení z Bachmutu předtím, než město Rusové obklíčí a ukrajinské jednotky odříznou, se vojákům nezamlouvá. "Pokud velení vydá takový rozkaz, dobře, rozkaz je rozkaz. Ale jaký to tedy mělo smysl, držet se celé ty měsíce, pokud musíte město opustit. Ne, to nechceme," uvedl Mychajlo z 93. mechanizované brigády.

I přes líté boje lze ale v Bachmutu stále najít život - pokud víte, kde ho hledat, uvádí reportérka BBC. Jako úkryt posloužil někdejší boxerský klub, který nyní lemují krabice s darovaným jídlem a kde si lidé mohou nabít telefony, dát si teplé jídlo nebo si prostě jen s někým pohovořit.

"Když jsme přišli, bylo tam hodně lidí - starší ženy se tísnily okolo plotny a v boxerském ringu seděli dva malí chlapci a hráli počítačové hry," píší novináři BBC. Ve městě bez vody a elektřiny podle nich zůstává 5000 obyvatel z původních zhruba 70.000.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.
Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Bachmut

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 59 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy