Rusové postupují u Bachmutu. Případné vítězství bude podle médií jen symbolické

Ruští vojáci metr po metru, pomalu ale jistě, obsazují ukrajinské území u východoukrajinského města Bachmut. Jednotky Moskvy podle novinářů ruskojazyčného serveru BBC bez ustání ostřelují ukrajinské pozice. Ukrajinci město stále drží, i přes nedostatek munice. Možné ovládnutí Bachmutu, ze kterého prakticky nic nezůstalo, bude mít ale pro Rusko už jen čistě symbolickou hodnotu, píše agentura AFP.

Muži bez rukou či nohou, o které je připravily miny a dělostřelecká munice, se stahují z bitevního pole protkaného zákopy a posetého krátery po ostřelování. "Je to jako u Verdunu," přirovnává boje k bitvám z prvního světové války Ivan, řidič sanitky čekající u silnice. Bitva o Bachmut, která trvá již sedmým měsícem, je podle AFP stejně jako boje na západní frontě ve Francii v roce 1916 krvavá, dlouhá a marná.

"Jde o klasický problém jako z první světové války," uvádí Mark Cancian z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Když první pokusy Moskvy o obklíčení města selhaly, Rusko podle něj dál pokračovalo v útocích. Pokud nakonec uspějí a Bachmut dobydou, "nebude to z operačního a strategického hlediska nic znamenat", domnívá se Cancian.

"Má to velkou symboliku, takže kdyby se Bachmutu zmocnili, udělali by z toho důležitou záležitost. Ale nebylo by to tak," uvádí a dodává, že Ukrajincům zbývá jen jediné. "Pokud je to místo, kde Rusové útočí, tak Ukrajinci nemají na vybranou a musí bránit," říká Cancian.

Bitva o Bachmut je jednou z nejtvrdších bitev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ruské síly postupně zabírají nové území, a to s podporou bojovníků soukromé Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. Ta sem vysílá všechny nové vlny žoldnéřů a říká se, že celá pole jsou posetá těly zabitých Rusů, píše BBC.

Jednotky Moskvy mají v podstatě pod kontrolou obě hlavní silnice vedoucí do města. Ukrajinské síly mají pro zásobování vyhrazenou už jen jednu úzkou přístupovou cestu, píší novináři.

"(Rusové) se snaží město dobýt už od července. Teď postupně vyhrávají. Mají víc zdrojů, takže když budou hrát o čas, vyhrají. Nedokážu říct, jak dlouho to bude trvat. Možná jim dojdou zdroje. Opravdu v to doufám," uvedla Iryna, mluvčí 93. mechanizované brigády ukrajinské armády.

"Máme jenom jednu možnost - pokračovat k vítězství," řekl reportérce BBC jeden z velitelů, uvedený jen křestním jménem Ihor. Možnost stažení z Bachmutu předtím, než město Rusové obklíčí a ukrajinské jednotky odříznou, se vojákům nezamlouvá. "Pokud velení vydá takový rozkaz, dobře, rozkaz je rozkaz. Ale jaký to tedy mělo smysl, držet se celé ty měsíce, pokud musíte město opustit. Ne, to nechceme," uvedl Mychajlo z 93. mechanizované brigády.

I přes líté boje lze ale v Bachmutu stále najít život - pokud víte, kde ho hledat, uvádí reportérka BBC. Jako úkryt posloužil někdejší boxerský klub, který nyní lemují krabice s darovaným jídlem a kde si lidé mohou nabít telefony, dát si teplé jídlo nebo si prostě jen s někým pohovořit.

"Když jsme přišli, bylo tam hodně lidí - starší ženy se tísnily okolo plotny a v boxerském ringu seděli dva malí chlapci a hráli počítačové hry," píší novináři BBC. Ve městě bez vody a elektřiny podle nich zůstává 5000 obyvatel z původních zhruba 70.000.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Bachmut

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 15 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 45 minutami

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

Státy Evropské unie se shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu

Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice. Na twitteru to během jednání unijních ministrů obrany a zahraničí oznámil šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Zdroj: ČTK

Další zprávy