Severní Korea odpálila raketu se špionážním satelitem. Brzy po startu selhala

Severní Korea se ve středu neúspěšně pokusila o vyslání satelitu do vesmíru. Podle serveru BBC došlo k nehodě a pádu nosné rakety do moře. Pchjonjang oznámil, že chce co nejrychleji podniknout druhý pokus. Japonské úřady už dříve oznámily, že raketa selhala. Jihokorejská armáda provádí vyšetřování, zda došlo ke zničení nebo havárii nosiče během letu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Nová nosná raketa satelitu Chollima-1 spadla do moře, když přišla o pohon kvůli abnormálnímu zážehu motoru druhého stupně poté, co se první stupeň oddělil během letu," uvedla severokorejská státní agentura KCNA podle CNN. Podle zprávy je spolehlivost nového motoru nízká a užité palivo nestabilní. Zodpovědné osoby hodlají selhání urgentně vyšetřit. 

V reakci na údajné vypuštění "kosmické nosné rakety" ze strany Severní Koreje vydalo Japonsko výjimečné nouzové varování pro prefekturu Okinawa. Japonský varovný systém J-Alert vyzval obyvatele Okinawy, aby se okamžitě uchýlili do budov nebo podzemí kolem 6:30 ráno, informuje server Japan Times.

Severokorejské úřady informovaly Japonsko a mezinárodní organizace o plánovaném vypuštění své první vojenské družice před 11. červnem a dnešní raketa mohla nést tento náklad. Tato událost je důležitá z bezpečnostního hlediska a vyžaduje další vyšetřování.

V průběhu středy v celém Soulu zněly sirény kvůli varování, které vydalo město jenž vyzývalo občany k přípravě na možnou evakuaci. Avšak později Ministerstvo vnitra oznámilo, že varování bylo spuštěno omylem a armáda potvrdila, že start rakety nebude mít žádný dopad na hlavní město. Tato situace ukazuje na důležitost precizního a spolehlivého informování ve vztahu k  bezpečnosti, informuje deník The Guardian.

Raketu Severní Korea odpálila dnes v 6:29 místního času (úterý 23:29 SELČ) z kosmodromu na svém západním pobřeží, uvedla podle agentury Kjódó Jižní Korea. 

Japonsko ani Jižní Korea bezprostředně nehlásily žádné škody. Japonský premiér Fumio Kišida podle agentury Kjódó uvedl, že na japonském území projektil nenapáchal žádné škody.

Podle jihokorejské agentury Jonhap byla v úterý oznámena informace, že Severní Korea informovala Mezinárodní námořní organizaci o svém plánu provést test vojenské průzkumné družice v období mezi 31. květnem a 11. červnem. S tímto plánem však nesouhlasily Jižní Korea a Japonsko, které poukázaly na to, že by to bylo v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Pro vyslání satelitu do vesmíru musí Severní Korea využít technologii balistických raket, což je v rozporu s ustanoveními rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Dříve se vysílání družic ze strany Severní Koreje vnímalo jako zakamufování raketových testů, které země provádí tímto způsobem.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně Japonsko Fumio Kišida

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy