Současné napětí na Blízkém východě může paradoxně vyřešit celý konflikt. Stačí zachovat chladnou hlavu

Rozsáhlejší konflikt na Blízkém východě se po událostech posledních dní zdá prakticky nevyhnutelný. Existují ale varianty, jak se tomu mohou všechny strany vyhnout a zároveň jednou pro vždy vyřešit palestinskou otázku. 

Izraelci během dvou dní zabili vysokého představitele Hizballáhu Fauda Šukra a patrně také politického vůdce Hamásu Ismaila Haníju. Stalo se tak poté, co izraelští vrcholní představitelé slíbili pomstu za 12 dětí a mladistvých zabitých v sobotu při raketovém útoku libanonského militantního hnutí Hizballáh v Golanských výšinách, které Izrael okupuje.

Podle serveru Conversation ještě existuje cesta pryč od velkého regionálního konfliktu. Výměny ostřelování s Hizballáhem, válka v Pásmu Gazy a dubnový útok z Íránu ukázaly, že Izrael už není dominantní mocností v regionu. Zřejmě by dokázal „srovnat se zemí“ Libanon stejným způsobem, jakým to udělal s Gazou, ale pro táhlou válku s Hizballáhem bude potřebovat přímou účast Spojených států.

Zatímco Washington nadále slibuje neochvějné spojenectví s Izraelem, v pozadí se snaží o diplomatické řešení. Apeluje na všechny zúčastněné strany, že se jim válka nevyplatí – a především Američanům samotným ne. Pokud se Spojené státy otevřeně zapojí do války na Blízkém východě, znamená to, že se na stranu Íránu postaví všichni jeho papíroví spojenci, tedy Severní Korea, Rusko a Čína.

Jednou z variant řešení je velká dohoda, kdy se všechny strany dohodnout na řešení nárazníkových zón na obou stranách izraelsko-libanonské hranice. Jenže ještě předtím se na příměří v Pásmu Gazy musí Izraelci dohodnout s Hamásem; bez toho příměří a výměny vězňů Hizballáh bude pokračovat v podpoře Hamásu a s Izraelem se ohledně Libanonu nedohodne na ničem.

Vojenské angažmá USA a případná válka s Íránem visí jako strašák nad celým Blízkým východem. Proto se mohou íránské proxy rozhodnout neprohlubovat válku proti Izraeli a zamířit k jednacímu stolu – to od pocitu nutnosti intervence odkloní nejen Washington, ale velice pravděpodobně také Teherán.

Jenže u jednání čeká všechny strany nepříjemná skutečnost: současná izraelská pravicová vláda v čele s Benjaminem Netanjahuem projevila jako jestřábí. Bude to Izrael, kdo přednese nejvíce požadavků na ukončení konfliktu. A také to bude Izrael, kdo od jednacího stolu ochotně odejde jako první, pokud s těmito požadavky nikdo nebude souhlasit.

Jak upozornil server Conversation, „historie Blízkého východu opakovaně ukázala, že ozbrojené konflikty a vnější intervence nikdy nevedly k míru a stabilitě“ a „místo toho pouze prohloubily problémy regionu“.

To prokázaly četné americké a sovětské, respektive ruské intervence. Po různých invazích a válkách blízkovýchodní země zůstaly bez jasného východiska, kudy směřovat, což zákonitě vedlo k občanským válkám a eventuálně posílení teroristických organizací, jako je například Islámský stát.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

Více souvisejících

Izrael Hamás

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi

Návrat nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu s sebou nese možnost zásadních změn ve Federálním rezervním systému USA (Fed). Hlavním otazníkem se nyní stává nejen to, jak bude centrální banka pod Trumpovým vedením fungovat, ale zda vůbec bude fungovat nadále.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy