Současné napětí na Blízkém východě může paradoxně vyřešit celý konflikt. Stačí zachovat chladnou hlavu

Rozsáhlejší konflikt na Blízkém východě se po událostech posledních dní zdá prakticky nevyhnutelný. Existují ale varianty, jak se tomu mohou všechny strany vyhnout a zároveň jednou pro vždy vyřešit palestinskou otázku. 

Izraelci během dvou dní zabili vysokého představitele Hizballáhu Fauda Šukra a patrně také politického vůdce Hamásu Ismaila Haníju. Stalo se tak poté, co izraelští vrcholní představitelé slíbili pomstu za 12 dětí a mladistvých zabitých v sobotu při raketovém útoku libanonského militantního hnutí Hizballáh v Golanských výšinách, které Izrael okupuje.

Podle serveru Conversation ještě existuje cesta pryč od velkého regionálního konfliktu. Výměny ostřelování s Hizballáhem, válka v Pásmu Gazy a dubnový útok z Íránu ukázaly, že Izrael už není dominantní mocností v regionu. Zřejmě by dokázal „srovnat se zemí“ Libanon stejným způsobem, jakým to udělal s Gazou, ale pro táhlou válku s Hizballáhem bude potřebovat přímou účast Spojených států.

Zatímco Washington nadále slibuje neochvějné spojenectví s Izraelem, v pozadí se snaží o diplomatické řešení. Apeluje na všechny zúčastněné strany, že se jim válka nevyplatí – a především Američanům samotným ne. Pokud se Spojené státy otevřeně zapojí do války na Blízkém východě, znamená to, že se na stranu Íránu postaví všichni jeho papíroví spojenci, tedy Severní Korea, Rusko a Čína.

Jednou z variant řešení je velká dohoda, kdy se všechny strany dohodnout na řešení nárazníkových zón na obou stranách izraelsko-libanonské hranice. Jenže ještě předtím se na příměří v Pásmu Gazy musí Izraelci dohodnout s Hamásem; bez toho příměří a výměny vězňů Hizballáh bude pokračovat v podpoře Hamásu a s Izraelem se ohledně Libanonu nedohodne na ničem.

Vojenské angažmá USA a případná válka s Íránem visí jako strašák nad celým Blízkým východem. Proto se mohou íránské proxy rozhodnout neprohlubovat válku proti Izraeli a zamířit k jednacímu stolu – to od pocitu nutnosti intervence odkloní nejen Washington, ale velice pravděpodobně také Teherán.

Jenže u jednání čeká všechny strany nepříjemná skutečnost: současná izraelská pravicová vláda v čele s Benjaminem Netanjahuem projevila jako jestřábí. Bude to Izrael, kdo přednese nejvíce požadavků na ukončení konfliktu. A také to bude Izrael, kdo od jednacího stolu ochotně odejde jako první, pokud s těmito požadavky nikdo nebude souhlasit.

Jak upozornil server Conversation, „historie Blízkého východu opakovaně ukázala, že ozbrojené konflikty a vnější intervence nikdy nevedly k míru a stabilitě“ a „místo toho pouze prohloubily problémy regionu“.

To prokázaly četné americké a sovětské, respektive ruské intervence. Po různých invazích a válkách blízkovýchodní země zůstaly bez jasného východiska, kudy směřovat, což zákonitě vedlo k občanským válkám a eventuálně posílení teroristických organizací, jako je například Islámský stát.

Související

Více souvisejících

Izrael Hamás

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy