Summit G7: Po ostrých slovech proti Číně přichází zklamání, píše tisk

Skupina nejbohatších ekonomik světa G7 se sice vyhradila proti Číně, čelí ale kritice klimatických expertů a aktivistů. Na víkendovém summitu v japonské Hirošimě totiž lídři nepřijali přísnější závazky pro odklon od fosilních paliv v energetice, uvedl deník Financial Times.

Summit G7 proběhl krátce poté, co Světová meteorologická organizace varovala před možností, že globální oteplování do pěti let dosáhne hranice 1,5 stupně Celsia. Skupina zemí vedená Nizozemskem, Novým Zélandem a Chile v pátek G7 vyzvala, aby se zasadila o snahu ukončit užívání fosilních paliv.

Lídři G7 se ve společném prohlášení tématu věnují, nestanovili ale termín pro uzavření uhelných elektráren. Postavilo se proti tomu Japonsko, které je na uhlí, ropě a plynu závislé. Podle serveru tak výsledek summitu kritizují aktivisté, kteří tvrdí, že závazky přijaté na summitu jsou slabé a přehlíží sílících varování vědců z celého světa. 

Kromě klimatických změn se státy věnovaly i situaci na Ukrajině a Číně. V prohlášení vydaném v době příjezdu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvaly Peking, aby udělal více pro zastavení ruské války na Ukrajině. "Vyzýváme Čínu, aby tlačila na Rusko, aby zastavilo svou vojenskou agresi a okamžitě, úplně a bezpodmínečně stáhlo své jednotky z Ukrajiny," uvedli lídři v prohlášení.

Server Politico připomíná, že klíčovým momentem zasedání je fakt, že USA a Evropa, dvě hlavní složky G7, nalezly v otázce postoje k Číně stejnou řeč. Ostatně se v něm projevil i smířlivý postok, který zaujímá Francie a Čína. Prohlášení tak začíná informací o tom, že Západ je připraven budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou.

Server Financial Times ale podotkl, že prohlášení je nesilnější kritikou Pekingu, s jakou kdy G7 přišla. "Nejvyspělejší ekonomiky světa stupňují svoji odpověď na rostoucí vojenskou hrozbu a ohrožení ekonomické bezpečnosti ze strany Pekingu," napsal server.

Čína se proti společnému prohlášení lídrů ostře vymezila. Výstup G7 kritizoval i ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov, který tvrdí, že rozhodnutí přijatá na summitu mají za cíl "dvojí omezení vlivu" Ruska a Číny.

Čína by podle prohlášení G7 měla opustit od pokusů změnit silou nebo nátlakem status quo v jihovýchodní Asii. Státy tak odkazují především na Tchaj-wan, proti čemuž se ale Čína brání. Tamní diplomacie uvedla, že s prohlášením důrazně nesouhlasí, protože G7 ignoruje čínské obavy, útočí na ni a vměšuje se do jejích vnitřních záležitostí.

Podle Lavrova je prohlášení protiruské a protičínské. Podotkl, že cílem přijatých rozhodnutí je zároveň omezit vliv Ruska i Číny, a uvedl, že Západ využívá Ukrajinu jako nástroj k docílení strategické porážky Ruska. 

Související

Více souvisejících

G7 Summit G7 v Japonsku (Hirošima, 19.-21. května 2023) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 4 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy