USA v nebezpečí. Rusko, Čína a Írán mohou kvůli volbám vyvolat násilnosti

Rusko, Čína a Írán se snaží rozdělit americkou společnost před nadcházejícími prezidentskými a kongresovými volbami a nevylučují ani použití násilí. Na tuto hrozbu upozornil nejmenovaný představitel amerických tajných služeb, informovala agentura Reuters.

Tyto státy podle něj chtějí vyvolat nálady, které rozdělí Američany a destabilizují společnost. Fyzické hrozby a násilí by mohly být využity jak před volbami, tak i po jejich skončení.

Podle zdrojů agentury Reuters je vysoce pravděpodobné, že USA budou čelit rozsáhlé dezinformační kampani, která by měla za cíl podkopat důvěru ve volební proces. Zahraniční aktéři by se mohli pokusit vytvořit nejistotu a zpochybnit legitimitu voleb, čímž by podpořili napětí mezi americkými občany.

Americká zpravodajská komunita již opakovaně varovala před snahami některých států zasahovat do amerického volebního dění. Podle informací amerických médií tajné služby vyhodnotily, že Rusko dává přednost republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, protože je skeptický vůči americké podpoře Ukrajiny, která se od roku 2022 brání ruské agresi s pomocí Západu. Američtí představitelé v tomto měsíci oznámili rozsáhlé úsilí o potlačení ruských snah o ovlivnění předvolební kampaně.

Rusko bylo již v minulosti obviňováno ze snah ovlivnit americké volby. Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera z roku 2019 hovořila o „rozsáhlém a systematickém“ vměšování Ruska, jehož cílem bylo dostat Trumpa do Bílého domu během voleb v roce 2016. Mueller však nenalezl důkazy o přímé spolupráci Trumpovy kampaně s Moskvou.

Vedle Ruska se do šíření dezinformací zapojil také Írán, který podle amerických představitelů mimo jiné hacknul počítačový systém Trumpovy kampaně v roce 2020. Cílem bylo oslabit jeho šance na znovuzvolení. Írán se zaměřuje také na současného prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovou, což podle zpravodajců naznačuje širší cíl destabilizovat americkou demokracii.

Volby, které se konají 5. listopadu, rozhodnou nejen o novém prezidentovi, ale také o složení Kongresu. V boji o Bílý dům se střetnou demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová a bývalý prezident a republikánský kandidát Donald Trump. Průzkumy zatím naznačují, že šance obou kandidátů jsou velmi vyrovnané.

Spojené státy tak čelí nejen vnitřním politickým sporům, ale i silnému tlaku zahraničních aktérů, kteří se snaží ovlivnit jejich demokratický proces. Tajné služby varují, že nadcházející období bude klíčové pro stabilitu a jednotu americké společnosti.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy