Vance a Walz mají odlišný světonázor. Liší se i pohled na Viktora Orbána

Kandidáti na viceprezidenta Spojených států nyní mají výjimečně důležitou roli. Demokrat Tim Walz i republikán J.D. Vance musí doplňovat kampaň svých šéfů. Oba muži se v politických postojích velmi liší, což se ukazuje i na jejich náhledu na maďarského premiéra Viktora Orbána. 

Spolukandidát Kamaly Harrisové se v nedávném rozhovoru pro Fox News do Orbána opřel velmi kriticky. „Zahraniční politika, která respektuje naše spojenectví – ne přitulení se k diktátorům, jako je Putin a Orbán – je správnou cestou,“ popsal Walz. 

Naopak Trumpův partner na maďarského premiéra nemá prakticky nic jiného než chválu. „Proč se Viktor Orbán sbližuje s Čínou? Částečně proto, že americké vedení nedělá chytrá rozhodnutí,“ uvedl Vance.

Na Orbánovu adresu se velmi rozličně vyjadřují i Trump a současný šéf Bílého domu Joe Biden. „Maďarsko, silná země. Vede ji velmi silný, tvrdý vůdce. Je to tvrdý muž. Tisk ho nemá rád, protože je tvrdý. Viktor Orbán, maďarský premiér, velmi tvrdý muž,“ vylíčil Trump v projevu, při kterém přijal republikánskou nominaci na prezidentskou kandidaturu. 

Bidenův pohled na maďarského politika je úplně jiný. „Nemyslí si, že demokracie funguje, hledá diktaturu,“ řekl prezident USA, načež napříč maďarskou vládou vyvolal pobouření. 

Server Politico upozornil na to, že se Maďaři pravděpodobně zapojují do republikánské kampaně a Orbán „vsadil všechny své žetony na listopadové vítězství republikánů“. „Trump je před branami,“ prohlásil maďarský premiér s tím, že jeho poradci „vstoupili do systému psaní programů prezidenta Donalda Trumpa a jsou v něm hluboce zapojeni“. 

Maďarský premiér za Trumpem začátkem července dokonce zamířil do jeho floridské rezidence Mar-a-Lago. Pokračoval tak ve své cestě, kterou označil za „mírovou misi“. Nejprve zavítal do Kyjeva na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, posléze do Moskvy za Vladimirem Putinem a do Pekingu k Si Ťin-pchingovi. Navíc se zúčastnil washingtonského summitu Severoatlantické aliance.

Trumpa vidí Orbán jako „člověka míru“. „Za svého čtyřletého funkčního období neinicioval jedinou válku a udělal mnoho pro to, aby nastal mír ve starých konfliktech ve velmi složitých oblastech světa,“ vylíčil premiér. 

Už letos v březnu se Trump vyjádřil na adresu „vlastenců v Maďarsku“. „Společně vedeme epický boj za osvobození našich národů od všech zlovolných sil, které je chtějí zničit,“ pronesl Trump ve videoprojevu, kde Orbána označil za „velkého muže“. 

Související

Více souvisejících

J. D. Vance Tim Walz Viktor Orbán Maďarsko prezidentské volby USA 2024

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy