Vance a Walz mají odlišný světonázor. Liší se i pohled na Viktora Orbána

Kandidáti na viceprezidenta Spojených států nyní mají výjimečně důležitou roli. Demokrat Tim Walz i republikán J.D. Vance musí doplňovat kampaň svých šéfů. Oba muži se v politických postojích velmi liší, což se ukazuje i na jejich náhledu na maďarského premiéra Viktora Orbána. 

Spolukandidát Kamaly Harrisové se v nedávném rozhovoru pro Fox News do Orbána opřel velmi kriticky. „Zahraniční politika, která respektuje naše spojenectví – ne přitulení se k diktátorům, jako je Putin a Orbán – je správnou cestou,“ popsal Walz. 

Naopak Trumpův partner na maďarského premiéra nemá prakticky nic jiného než chválu. „Proč se Viktor Orbán sbližuje s Čínou? Částečně proto, že americké vedení nedělá chytrá rozhodnutí,“ uvedl Vance.

Na Orbánovu adresu se velmi rozličně vyjadřují i Trump a současný šéf Bílého domu Joe Biden. „Maďarsko, silná země. Vede ji velmi silný, tvrdý vůdce. Je to tvrdý muž. Tisk ho nemá rád, protože je tvrdý. Viktor Orbán, maďarský premiér, velmi tvrdý muž,“ vylíčil Trump v projevu, při kterém přijal republikánskou nominaci na prezidentskou kandidaturu. 

Bidenův pohled na maďarského politika je úplně jiný. „Nemyslí si, že demokracie funguje, hledá diktaturu,“ řekl prezident USA, načež napříč maďarskou vládou vyvolal pobouření. 

Server Politico upozornil na to, že se Maďaři pravděpodobně zapojují do republikánské kampaně a Orbán „vsadil všechny své žetony na listopadové vítězství republikánů“. „Trump je před branami,“ prohlásil maďarský premiér s tím, že jeho poradci „vstoupili do systému psaní programů prezidenta Donalda Trumpa a jsou v něm hluboce zapojeni“. 

Maďarský premiér za Trumpem začátkem července dokonce zamířil do jeho floridské rezidence Mar-a-Lago. Pokračoval tak ve své cestě, kterou označil za „mírovou misi“. Nejprve zavítal do Kyjeva na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, posléze do Moskvy za Vladimirem Putinem a do Pekingu k Si Ťin-pchingovi. Navíc se zúčastnil washingtonského summitu Severoatlantické aliance.

Trumpa vidí Orbán jako „člověka míru“. „Za svého čtyřletého funkčního období neinicioval jedinou válku a udělal mnoho pro to, aby nastal mír ve starých konfliktech ve velmi složitých oblastech světa,“ vylíčil premiér. 

Už letos v březnu se Trump vyjádřil na adresu „vlastenců v Maďarsku“. „Společně vedeme epický boj za osvobození našich národů od všech zlovolných sil, které je chtějí zničit,“ pronesl Trump ve videoprojevu, kde Orbána označil za „velkého muže“. 

Související

Více souvisejících

J. D. Vance Tim Walz Viktor Orbán Maďarsko prezidentské volby USA 2024

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 8 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy