Orbán jel ze summitu do Mar-a-Lago. Trump vyřeší válku na Ukrajině, tvrdí

Maďarský premiér Viktor Orbán pokračuje ve své podivné „mírové“ cestě okolo světa. Po návštěvě Kyjeva, Moskvy a Pekingu ve čtvrtek zavítal na Floridu za americkým republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem.

Trump kandiduje v listopadových prezidentských volbách, zatímco americké soudy řeší řadu žalob na jeho hlavu. V jedné z nich byl dokonce uznán vinným velkou porotou newyorského soudu. 

Maďarský premiér za ním zamířil na jeho floridskou rezidenci Mar-a-Lago. Pokračuje tak ve své cestě, kterou označuje za „mírovou misi“. Nejprve zavítal do Kyjeva na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, posléze do Moskvy za Vladimirem Putinem a do Pekingu k Si Ťin-pchingovi. Tento týden se navíc zúčastnil washingtonského summitu Severoatlantické aliance.

Orbán míní, že Trump v nastávajících volbách porazí současného šéfa Bílého domu Joea Bidena. „Existuje velmi, velmi vysoká šance, že prezident Joe Biden volby prohraje,“ řekl. 

Podle britské stanice BBC tuto návštěvu označil za „mírovou misi 5.0“. A zopakoval Trumpova tvrzení, že ten dokáže válku na Ukrajině vyřešit velice rychle. „Diskutovali jsme o způsobech, jak dosáhnout míru. Dobrá zpráva dne: vyřeší to!“ shrnul Orbán na sociální síti X. 

Trumpa vidí jako „člověka míru“. „Za svého čtyřletého funkčního období neinicioval jedinou válku a udělal mnoho pro to, aby nastal mír ve starých konfliktech ve velmi složitých oblastech světa,“ vylíčil premiér. 

Už letos v březnu se Trump vyjádřil na adresu „vlastenců v Maďarsku“. „Společně vedeme epický boj za osvobození našich národů od všech zlovolných sil, které je chtějí zničit,“ pronesl Trump ve videoprojevu, kde Orbána označil za „velkého muže“. 

Evropská unie na jednání Orbána už začala aktivně reagovat – nemá od ní totiž žádný mandát. Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, které předsedá Maďarsko. K protestu Švédska se připojily i Finsko, Polsko a pobaltské státy – Estonsko, Lotyšsko a Litva. Tyto země budou na zasedáních zastupovat pouze státní úředníci. Podle vyjádření Stockholmu zvažují podobný postup i další členské státy EU.

Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU 1. července a bude ho vykonávat do konce roku. Orbán během prvních dní svého předsednictví navštívil Ukrajinu, Rusko a Čínu, přičemž tyto cesty označil za "mírové mise".

Orbánova návštěva Ruska, kde jednal s Putinem o válce na Ukrajině, pobouřila některé lídry EU, kteří varovali před ústupky vůči Moskvě a zdůrazňovali, že Orbán nejednal jménem celé Evropské unie. Předseda Evropské rady Charles Michel tuto cestu označil za politickou chybu.

„Kroky Maďarska během předsednictví v Radě EU jsou škodlivé a musí mít důsledky,“ prohlásila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Roswallová. Z tohoto důvodu se Švédsko a další země rozhodly neúčastnit se červencových neformálních setkání na politické úrovni.

Související

Protesty v Gruzii, ilustrační fotografie.

Volby v Gruzii ještě nemají definitivní výsledky. Komise oznámila další postup

Gruzínská volební komise oznámila, že přepočítá výsledky víkendových parlamentních voleb z přibližně 14 procent volebních místností. Opozice výsledky voleb zpochybňuje. Demonstranti v pondělí vypískali maďarského premiéra Viktora Orbána, který do Gruzie dorazil. Předtím poblahopřál vítězné proruské straně Gruzínský sen. 

Více souvisejících

Viktor Orbán Donald Trump válka na Ukrajině Maďarsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy