Letošní volby do Evropského parlamentu se konají ve stínu bezpečnostních hrozeb, ekonomické nejistoty a vzestupu extremistických a populistických stran. Roste inflace, panuje nedostatek pracovních sil a Evropě se navíc nedostává dostatečných dodávek energie.
Před takovouto situací varoval německý server Deutsche Welle s tím, že většina členských států v současné době vykazuje rozpočtové deficity při rostoucím veřejném dluhu. Zároveň Evropská unie potřebuje zvýšit své výdaje na bezpečnost, která se ocitla v ohrožení po ruské invazi proti Ukrajině z února 2022.
Německý server zdůrazňuje, že i v takovéto chvíli Evropská komise prosazuje svůj stěžejní projekt Green Dealu (neboli Zelené dohody). Klimatická neutralita celé sedmadvacítky do roku 2050, která je cílem tohoto projektu, si dle odhadů vyžádá roční investice jednoho bilionu eur.
Nejzadluženějšími zeměmi v rámci EU jsou přitom ty, které se vyskytují na geografické periferii. Nejvyšší dluh vůči hrubému domácímu produktu má Řecko, následované Itálií, Francií, Španělskem, Belgií a Portugalskem. Nejlépe si naopak vede Estonsko, Bulharsko a Lucembursko. Česká republika pak má oproti průměru EU téměř poloviční dluh, oproti eurozóně ještě méně než poloviční. Vyplývá to z dat agentury Eurostat.
Někteří politici jsou vůči přístupu EU kritičtí. „Fiskální obezřetnost je vynucena především trhy. Pokud to budete zcela ignorovat, pak se vám může stát, že dostanete lekci, kterou jsme dostali v Řecku v předchozím desetiletí,“ připomněl řecký ministr hospodářství a financí Kostis Hatzidaki situaci z let 2010-2012. Řecko bylo zadlužené natolik, že si nemohlo půjčovat na finančních trzích a vedlo to k záchranným balíčkům od EU.
Opačný přístup zachovává například vedoucí pracovnice Evropské odborové konfederace Tea Jarcová. „Výdaje na změnu klimatu nejsou nezodpovědnou spotřebou, ale nezbytnou investicí. Už nemůžeme lidi oblbovat tím, že Zelená dohoda je prioritou. Je jasné, že není prioritou, pokud do ní nejsme ochotni investovat,“ vysvětlila.
Podle některých kritiků EU nedostatečně vytěžuje svůj soukromý sektor, který je díky 17 bilionům eur ročního hospodářského výkonu vedle Spojených států světovým gigantem. „Nenašli byste jediného politika, který b byl proti unii kapitálových trhů. Ale když se sejdou ministři financí, je velmi obtížné učinit i velmi omezené kroky k tomuto cíli,“ podotkl komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.
Souhlasí s ním polská ekonomka a poslankyně Evropského parlamentu Danuta Hübnerová. „Styďme se. Když kapitálový trh EU srovnáte s dvakrát větším trhem USA, tak ten náš je nejen malý, ale i nelikvidní a silně roztříštěný,“ kritizovala přístup EU.
Jedním z nástrojů pro zvládnutí krize by mohly být i celoevropské půjčky. „Před pěti lety o tom nebylo ani možné diskutovat, v evropských institucích to bylo pokládáno za šílený nápad. Nyní je to možné. Myslím, že je naléhavé, abychom stanovili způsob, jak používat společné nástroje pro společné cíle investic,“ shrnul Gentiloni. Tomuto nápadu ale silně odporují země jako Německo, Nizozemsko nebo Finsko, jejichž ekonomika se nenachází v natolik špatném stavu.
Profesorka ekonomie Julie Cageová míní, že by bylo vhodné vybírat daň z majetku bohatým občanům EU, která by ztížila „proplouvání“ národními daňovými mezerami. „Pokud budeme příliš hodní a nebude existovat daňová kontrola a daňová správa, která by měla zajistit, aby to dobře fungovalo, nebude to dobře fungovat,“ upozornila.
Bohatí by podle Cageové měli nést více nákladů na boj proti změně klimatu. „Existují velmi dobré studie, například od World Equality Lab, které ukazují, že bohatí znečišťují životní prostředí mnohem více než chudí,“ přiblížila ekonomka.
Řešením podle ní může být progresivní ekologická daň s cílem přimět bohaté k větší odpovědnosti za jejich emise a může „spravedlivěji rozložit finanční zátěž spojenou se zastavením klimatických změn“.
Související

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
EU (Evropská unie) , Eurovolby
Aktuálně se děje
včera

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
včera

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
včera

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
včera

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
včera

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
včera

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
včera

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
včera

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
včera

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
včera

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
včera

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
4. dubna 2025 22:02
Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Zdroj: Jan Hrabě