Letošní volby do Evropského parlamentu se konají ve stínu bezpečnostních hrozeb, ekonomické nejistoty a vzestupu extremistických a populistických stran. Roste inflace, panuje nedostatek pracovních sil a Evropě se navíc nedostává dostatečných dodávek energie.
Před takovouto situací varoval německý server Deutsche Welle s tím, že většina členských států v současné době vykazuje rozpočtové deficity při rostoucím veřejném dluhu. Zároveň Evropská unie potřebuje zvýšit své výdaje na bezpečnost, která se ocitla v ohrožení po ruské invazi proti Ukrajině z února 2022.
Německý server zdůrazňuje, že i v takovéto chvíli Evropská komise prosazuje svůj stěžejní projekt Green Dealu (neboli Zelené dohody). Klimatická neutralita celé sedmadvacítky do roku 2050, která je cílem tohoto projektu, si dle odhadů vyžádá roční investice jednoho bilionu eur.
Nejzadluženějšími zeměmi v rámci EU jsou přitom ty, které se vyskytují na geografické periferii. Nejvyšší dluh vůči hrubému domácímu produktu má Řecko, následované Itálií, Francií, Španělskem, Belgií a Portugalskem. Nejlépe si naopak vede Estonsko, Bulharsko a Lucembursko. Česká republika pak má oproti průměru EU téměř poloviční dluh, oproti eurozóně ještě méně než poloviční. Vyplývá to z dat agentury Eurostat.
Někteří politici jsou vůči přístupu EU kritičtí. „Fiskální obezřetnost je vynucena především trhy. Pokud to budete zcela ignorovat, pak se vám může stát, že dostanete lekci, kterou jsme dostali v Řecku v předchozím desetiletí,“ připomněl řecký ministr hospodářství a financí Kostis Hatzidaki situaci z let 2010-2012. Řecko bylo zadlužené natolik, že si nemohlo půjčovat na finančních trzích a vedlo to k záchranným balíčkům od EU.
Opačný přístup zachovává například vedoucí pracovnice Evropské odborové konfederace Tea Jarcová. „Výdaje na změnu klimatu nejsou nezodpovědnou spotřebou, ale nezbytnou investicí. Už nemůžeme lidi oblbovat tím, že Zelená dohoda je prioritou. Je jasné, že není prioritou, pokud do ní nejsme ochotni investovat,“ vysvětlila.
Podle některých kritiků EU nedostatečně vytěžuje svůj soukromý sektor, který je díky 17 bilionům eur ročního hospodářského výkonu vedle Spojených států světovým gigantem. „Nenašli byste jediného politika, který b byl proti unii kapitálových trhů. Ale když se sejdou ministři financí, je velmi obtížné učinit i velmi omezené kroky k tomuto cíli,“ podotkl komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.
Souhlasí s ním polská ekonomka a poslankyně Evropského parlamentu Danuta Hübnerová. „Styďme se. Když kapitálový trh EU srovnáte s dvakrát větším trhem USA, tak ten náš je nejen malý, ale i nelikvidní a silně roztříštěný,“ kritizovala přístup EU.
Jedním z nástrojů pro zvládnutí krize by mohly být i celoevropské půjčky. „Před pěti lety o tom nebylo ani možné diskutovat, v evropských institucích to bylo pokládáno za šílený nápad. Nyní je to možné. Myslím, že je naléhavé, abychom stanovili způsob, jak používat společné nástroje pro společné cíle investic,“ shrnul Gentiloni. Tomuto nápadu ale silně odporují země jako Německo, Nizozemsko nebo Finsko, jejichž ekonomika se nenachází v natolik špatném stavu.
Profesorka ekonomie Julie Cageová míní, že by bylo vhodné vybírat daň z majetku bohatým občanům EU, která by ztížila „proplouvání“ národními daňovými mezerami. „Pokud budeme příliš hodní a nebude existovat daňová kontrola a daňová správa, která by měla zajistit, aby to dobře fungovalo, nebude to dobře fungovat,“ upozornila.
Bohatí by podle Cageové měli nést více nákladů na boj proti změně klimatu. „Existují velmi dobré studie, například od World Equality Lab, které ukazují, že bohatí znečišťují životní prostředí mnohem více než chudí,“ přiblížila ekonomka.
Řešením podle ní může být progresivní ekologická daň s cílem přimět bohaté k větší odpovědnosti za jejich emise a může „spravedlivěji rozložit finanční zátěž spojenou se zastavením klimatických změn“.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Eurovolby
Aktuálně se děje
před 17 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 20 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 45 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek