Svět před výbuchem? Podmínky nahrávají velkému konfliktu, varuje analytik

NÁZOR - "Při sledování požárů zuřících v Amazonském deštném pralese před summitem G7 jsem si nemohl pomoci a myslel jsem na to, že se Matka Země snaží cosi říct: varovat před závažnými věcmi, které nastanou, pokud se bude nadále odkládat kolektivní reakce na velké výzvy, kterým čelí svět, včetně klimatické změny," píše politický analytik Marwan Bishara ve svém komentáři pro server Al-Džazíra.

"Poslouchá však někdo? Skutečně (někdo) poslouchá?" ptá Bishara. Odpovídá, že zajisté neposlouchá brazilský prezident Jair Bolsonaro, který nejprve zlehčoval vážnost situace a následně neúprosně přešel k obviňování nevládních organizací ze zakládání požárů, zatímco jeho stoupenci odsuzovali západní pobouření jako imperialistické zasahování do brazilských záležitostí.

Bolsonaro dokonce odmítl skromnou nabídku zemí G7 poskytnout na pomoc s hašením požárů 20 milionů dolarů (zhruba 450 milionů korun), konstatuje analytik. Soudí však, že Matka Země neřeší pouze Brazílii, ale vysílá zprávu celému světu, která je hlasitá a jasná: "Přestaňte drancovat přírodu a začněte žít v harmonii."

Globální oteplování

Požáry byly vždy součást života a čas od času někde na Zemi hoří, přiznává Bishara. Připouští také, že klimatičtí aktivisté až příliš často bijí na poplach. Podotýká, že poslední požáry v Evropě, Asii, Africe a Americe však nejsou pouze přírodní, ale také způsobené člověkem v důsledku politické a ekonomické nezodpovědnosti.

"Navzdory obavám o Amazonský prales politici nejbohatších liberálních demokracií zatím nedělají dost pro řešení globálního oteplování," kritizuje analytik. Deklaruje, že situaci zhoršuje to, že nejbohatší z těchto demokracií, Spojené státy, odstoupily od Pařížské dohody o ochraně klimatu a na posledním summitu G7 americký prezident Donald Trump dokonce navrhl přeskočit debatu o klimatické změně, ačkoliv jeho země - spolu s Čínou a Indií - vypouští polovinu všech uhlíkových emisí.

Neschopnost řešit klimatickou změnu je projevem většího problému, obává se Bishara. Připomíná, že Trumpova administrativa odstupuje také od obchodních, jaderných a dalších mezinárodních dohod, zakládá nové precedenty a dává špatný příklad ostatním zemím, které mají chuť vyvázat se ze svých závazků a mezinárodních pravidel a norem.

Ohnivý trojúhelník

Nejen požáry, ale také konflikty provázejí lidstvo od jeho počátků, poukazuje analytik. Tvrdí, že nové konflikty, podobně jako poslední požáry, vyvolává "ohnivý trojúhelník".

V případě požárů tvoří vrcholy tohoto pomyslného trojúhelníku sucho, horko a vítr, v případě konfliktů jde o nerovnosti, etnické a náboženské spory a globalizaci, míní Bishara. Odkazuje na knihu profesorky Amy Chuaové "Svět v ohni" z roku 2003, která vysvětluje, jak šíření volného trhu a demokracie vyvolává etnickou nenávist a globální nestabilitu a že globalizace je navzdory obecné představě rušivou a destabilizující silou.

Chuaová podle analytika ovšem opomenula míru s jakou globalizace vytváří nestabilitu také v liberálních demokraciích, kde působí nové sociální trhliny a vede k vzestupu nové populistické pravice. "Žijeme ve velmi hluboké krizi demokracie," cituje Bishara slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pronesená před posledním summitem G7.

Hrozící konflikty

Etnické a náboženské spory ani nerovnost sice existovaly před globalizací, která ve skutečnosti pomohla bezpočtu lidí z chudoby a propojila svět jako nikdy předtím, připouští analytik. Podotýká, že globalizace však nerovnosti - místní i mezinárodní - odhalila jasněji než cokoliv předtím.

Na posledním summitu G7 sice politici označili boj s vnitrostátními i mezinárodními nerovnostmi za prioritu, ale nedokázali se shodnout na žádné konkrétní strategii, připomíná Bishara. Dodává, že také vyhrocené sektářství a populistický nacionalismus jsou mnohem starší než moderní globalizace, ale především populistický nacionalismus vede k posilování nových místních i mezinárodních identit.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde. 

Napětí uvnitř G7 ohledně americké zahraniční politiky, Ruska, globální bezpečnosti, Číny a obchodu pouze podtrhuje absenci kolektivní reakce na regionální konflikty, chudobu a klimatickou změnu, tvrdí analytik. Poukazuje, že navzdory diplomatickým piruetám nedošlo na posledním summitu k uzavření jakékoliv dohody ohledně hlavních výzev, kterým svět čelí.

"Dokonce i chvályhodný francouzský pokus o zprostředkovatelství mezi USA a Íránem se může ukázat jako pouhé cvičení v krizovém managementu, které nepřinese žádné trvalejší řešení," obává se Bishara. Konstatuje, že ve skutečnosti údajně podobně orientované liberální demokracie zůstávají hluboce rozdělené a postrádají společný jazyk, aby mohly řešit globální výzvy, což se projevilo i v neschopnosti dohodnout se na závěrečném komuniké. "Pouze se shodli, že se neshodnou," dodává.

Svět na tom stále není tak špatně jako například v roce 2003 během války v Iráku, neřkuli během velkých válek ve 20. století, přiznává analytik. Varuje ovšem, že ekonomické a strategické podmínky pro konflikt se hromadí podobně jako před těmito děsivými událostmi.

Při paralýze G7 a dalších mezinárodních institucí se přední světové mocnosti - Čína, Rusko a Spojené státy - zřejmě uchylují k bláznivé představě, že s ohněm se dá nejlépe bojovat ohněm a bezohledně soupeří o moc, konstatuje Bishara. Obává se, že pokud se tomuto jednání nikdo nepostaví, mocnosti skutečně zapálí svět.

Související

Více souvisejících

G7 válka Klimatické změny globalizace

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 10 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 10 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 10 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 11 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy