WHO přinesla dobré zprávy, vir dětské obrny byl vymýcen

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že díky globální očkovací kampani byl vymýcen další typ nebezpečného viru přenosné dětské obrny. Podle ní jde o "milník pro lidstvo", protože nebezpečí nákazy jediným zbývajícím typem polioviru už hrozí jen v několika asijských zemích. Počet případů dětské obrny, která zasahuje nervovou soustavu a často zanechává trvalé následky v podobě paralýzy, se od roku 1988 celkově snížil o 99 procent.

Přidejte svůj názor

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Vymýcení polioviru třetího typu je obrovským mezníkem na cestě ke světu bez obrny, nesmíme teď ale polevit," uvedla Matshidiso Moetiová, která v rámci WHO zodpovídá za oblast Afriky.

Dětská obrna je virové infekční onemocnění, které bylo díky očkování v západním světě vymýceno už před půlstoletím. V zemích třetího světa ale kvůli nákaze každoročně umíraly nebo zůstávaly ochrnuty desetitisíce dětí. Virus obrny se dělí na tři typy, z nichž ten druhého typu byl vymýcen už v roce 2015. Komise WHO nyní oznámila vymýcení třetího typu obrny.

Nákaza prvním typem viru se nyní omezuje zejména na Afghánistán a Pákistán, kde letos zaznamenali 88 nových případů. Minulý měsíc ovšem první dva nové případy dětské obrny po 20 letech nahlásily i Filipíny, kde nyní úřady plánují celostátní očkovací kampaň.

V někdejším Československu byla obrna vymýcena už v roce 1960, děti jsou nyní proti ní povinně očkovány v rámci takzvané hexavakcíny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začala deglobalizace světa? Známý politolog upozorňuje na znepokojivé…

25.01.2020 00:01 NÁZOR - Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském…

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

24.01.2020 22:06 Aktualizováno Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Život v izolovaném městě: Čech uvězněný v ohnisku nákazy koronavirem…

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Strach. Zřejmě nejsilnější emoce, která v posledních hodinách a dnech rezonuje mezi obyvateli Wu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama