dětská obrna

Nigérie, ilustrační fotografie

Dětská obrna je v Africe vymýcena. Virus řádí už jen ve dvou asijských státech

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila Nigérii a Kamerun k zemím, kde se už nevyskytuje dětská obrna. Případy nákazy tímto infekčním virovým onemocněním jsou nyní jenom v Afghánistánu a v Pákistánu, informoval dnes zpravodajský server BBC. WHO předá oběma zemím certifikát o vymýcení obrny a hodlá také oficiálně ohlásit, že nemoci se zbavil celý africký kontinent.
Iron Lungs neboli Železné plíce. V době, kdy neexistovalo očkování proti dětské obrně, byly do těchto sarkofágů umisťovány děti. Na týdny, měsíce, roky nebo na celý život. Takhle vypadal svět, v němž neexistovaly vakcíny. A takhle by mohl opět vypadat.

Ani vakcína covid-19 vymýtit nemusí. Lékaři dodnes likvidují jinou nemoc, zavírala lidi do sarkofágů

Na vývoji vhodných protilátek proti novému koronaviru nyní pracuje po celém světě zhruba stovka týmů, z nichž se asi desítka dostala do stadia testů na lidech. Je ale možné, že se vakcína nepodaří najít nikdy, tvrdí ústy svého vyslance Světová zdravotnická organizace (WHO). Historie ale ukazuje i třetí cestu, a sice že i pokud by se vakcína našla, neznamená to, že se covid-19 povede v příštích letech vymýtit. Lidstvo se totiž nenachází v podobné situaci poprvé. Už více než 30 let například probíhá snaha o vymýcení jiné, vysoce nakažlivé nemoci.
Světová zdravotnická organizace

WHO přinesla dobré zprávy, vir dětské obrny byl vymýcen

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že díky globální očkovací kampani byl vymýcen další typ nebezpečného viru přenosné dětské obrny. Podle ní jde o "milník pro lidstvo", protože nebezpečí nákazy jediným zbývajícím typem polioviru už hrozí jen v několika asijských zemích. Počet případů dětské obrny, která zasahuje nervovou soustavu a často zanechává trvalé následky v podobě paralýzy, se od roku 1988 celkově snížil o 99 procent.
Ilustrační foto

Na Filipínách se objevila téměř vymýcená obrna

Filipínské úřady dnes oznámily nové propuknutí obrny, vysoce nakažlivé nemoci, jež byla ve většině zemí světa vymýcena. Světová zdravotnická organizace (WHO) Filipíny zařadila mezi země bez obrny před 19 lety, informovala agentura AP.

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy