Lavina D’Souzaová si nemohla vyzvednout své vládou poskytované léky na AIDS od chvíle, kdy indický premiér náhle vyhlásil kvůli šíření koronaviru zákaz vycházení pro 1,3 miliardy obyvatel. Lavina zůstala odříznutá v malém městě daleko od své domovské Bombaje a došly jí léky, které potřebuje, aby svou nemoc udržela pod kontrolou.
Nyní se tato 43letá žena bojí, že se její imunitní systém zhroutí. "Každou nemocí, ať je to koronavirus nebo něco jiného, onemocním rychleji," citovala ji agentura AP. Podle jejích slov musí stejným způsobem trpět i mnoho dalších lidí. "Trpíme koronavirem, aniž bychom se jím nakazili," dodala.
Jak se svět soustřeďuje na pandemii nemoci covid-19, odborníci se bojí, že je to na úkor dlouhodobého boje proti jiným infekčním chorobám, jako je AIDS, tuberkulóza a cholera, které každý rok zabíjejí milióny lidí.
Ohrožené je také řadu desetiletí trvající úsilí, díky němuž mohla Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovit cílové termíny pro vymýcení malárie, dětské obrny a dalších nemocí.
Koronavirus zahlcuje nemocnice, vyžaduje si přesouvání lékařského personálu, způsobuje nedostatek zdravotního materiálu i rušení zdravotních služeb. "Nejvíce se obáváme, že jsou odkláněny a vyčerpávány zdroje pro jiné nemoci," řekl doktor John Nkengasong, šéf Afrických středisek pro kontrolu a předcházení nemocí.
Nejhorší je situace v zemích, které měly už před vypuknutím pandemie přetížený systém zdravotní péče, jako je například Súdán. Lékaři z Národní nemocnice v hlavním městě Chartúmu zveřejnili dokument, který stanovuje celonárodní opatření: méně pacientů přijímaných na lůžkovou část pohotovosti, odklad zbytných operací na neurčito, omezení péče o případy, které nejsou kritické a zkušení lékaři převedení na péči o pacienty s nemocí covid-19.
Podobné scény se ale odehrávají po celém světě. Dokonce i v zemích s vysoce rozvinutým systémem zdravotní péče, jako je Jižní Korea, musí nemocnice odmítat pacienty, kteří potřebují léčbu kvůli takovým nemocem, jako je tuberkulóza.
Asi 30 procent z deseti miliónů případů tuberkulózy ročně na celém světě není vůbec diagnostikováno. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii nemoci covid-19 a vládním nařízením, aby lidé nevycházeli z domu, je vysoce pravděpodobné, že se počet těchto nezjištěných pacientů ještě zvýší.
V Kongu, na kterém už se negativně podepsala nedávná epidemie eboly a roky násilného konfliktu, se koronavirus rozšířil v době, kdy epidemie spalniček zabila více než 6000 lidí, uvedla Anne-Marie Connorová, národní ředitelka humanitární organizace World Vision. "Je pravděpodobné, že budeme svědky 'nepřímých' úmrtí na další nemoci," uvedla.
1 new case of #Ebola was confirmed today by surveillance & response teams in Northeastern #DRC after 52 days without a case. @WHO remains as committed as ever to bringing this outbreak to an end. pic.twitter.com/XKZzJD8Azo
— WHO African Region (@WHOAFRO) April 10, 2020
Kaskádový dopad pandemie není omezený na léčbu. Přispívají k němu také další faktory, jako je zastavená doprava během zákazu vycházení. To v Indii značně ohrožuje pokrok, který tato země učinila v boji proti tuberkulóze. Pacienti a lékaři se nemohou dostat na kliniky a je nesnadné poslat vzorky na testování.
V Indii je nyní téměř třetina všech případů nákazy tuberkulózou na světě a diagnostika pacientů v současné době v mnoha oblastech vázne. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii a s ní spojeným restriktivním opatřením se počet nemocných určitě zvýší.
Související
Respirační choroby jsou v Česku na vzestupu. Přibývá lidí s covidem i chřipkou
V Česku se po povodních potvrdil první případ nebezpečné nemoci
nemoci , aids , Ebola , Tuberkulóza , Indie , dětská obrna , Kongo , Súdán , Spalničky , cholera , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó: Vstup Ukrajiny do NATO rozpoutá třetí světovou, shoduje se většina států
včera
Okamžitě se evakuujte, vyzval Biden Floridu. Řítí se na ni nejsilnější hurikán za sto let
včera
Zelenskyj Bidenovi svůj vítězný plán nepředstaví. Americký prezident do Evropy nepřiletí
včera
Norsko vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení. Ozbrojí všechny policisty
včera
Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI
včera
Ukrajina dostane příští rok francouzské stíhačky Mirage
včera
Hizballáh je bez vůdce. Izraelská armáda prý zabila i Nasralláhova nástupce
včera
Po Vuhledaru padl i Toreck. Ruské síly dosáhly dalšího klíčového frontového města
včera
Respirační choroby jsou v Česku na vzestupu. Přibývá lidí s covidem i chřipkou
včera
Proč nebráníte svou zemi? Kritika libanonské armády sílí, ta toho moc nezmůže
včera
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení pomocí umělých neuronových sítí
včera
Írán "doporučil" Izraeli, aby se vyhnul odvetě. Hrozí silnějšími útoky
včera
Českem se šíří katarální horečka ovcí. Počet ohnisek se téměř zdvojnásobil
včera
Počasí dnes: Meteorologové varují poprvé od povodní. V Česku bude větrno
včera
Izraelská armáda rozšířila operace v Libanonu. V zemi nasadila tisíce vojáků
včera
Vláda je opět kompletní. Pavel jmenoval dva nové ministry
včera
Osamělý vyvrhel si musel gratulace vynutit. Putin oslavu narozenin nařídil
včera
Na Ukrajině zřejmě bojují a umírají i severokorejští vojáci
včera
Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby
včera
Komunitní energetika. Posune ji nový ministr Vlček zase o kus dál?
Lukáš Vlček, nový ministr průmyslu a obchodu, se dostává ke klíčovým úkolům, jako je dokončení novely energetického zákona a implementace evropské legislativy pro komunitní energetiku. Unie komunitní energetiky vyzdvihuje jeho odborné zkušenosti a zaměřuje se na ochranu spotřebitelů a ekonomickou udržitelnost společenství v rámci tzv. lex OZE III. To naznačuje, že vládní kroky mohou mít významný dopad na rozvoj energetické spolupráce a ochranu uživatelů.
Zdroj: Martin Hájek