Kvůli covid-19 se zapomíná na další vážné nemoci. Hrozí lavina "nepřímých úmrtí"

Lavina D’Souzaová si nemohla vyzvednout své vládou poskytované léky na AIDS od chvíle, kdy indický premiér náhle vyhlásil kvůli šíření koronaviru zákaz vycházení pro 1,3 miliardy obyvatel. Lavina zůstala odříznutá v malém městě daleko od své domovské Bombaje a došly jí léky, které potřebuje, aby svou nemoc udržela pod kontrolou.

Nyní se tato 43letá žena bojí, že se její imunitní systém zhroutí. "Každou nemocí, ať je to koronavirus nebo něco jiného, onemocním rychleji," citovala ji agentura AP. Podle jejích slov musí stejným způsobem trpět i mnoho dalších lidí. "Trpíme koronavirem, aniž bychom se jím nakazili," dodala.

Jak se svět soustřeďuje na pandemii nemoci covid-19, odborníci se bojí, že je to na úkor dlouhodobého boje proti jiným infekčním chorobám, jako je AIDS, tuberkulóza a cholera, které každý rok zabíjejí milióny lidí.

Ohrožené je také řadu desetiletí trvající úsilí, díky němuž mohla Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovit cílové termíny pro vymýcení malárie, dětské obrny a dalších nemocí.

Koronavirus zahlcuje nemocnice, vyžaduje si přesouvání lékařského personálu, způsobuje nedostatek zdravotního materiálu i rušení zdravotních služeb. "Nejvíce se obáváme, že jsou odkláněny a vyčerpávány zdroje pro jiné nemoci," řekl doktor John Nkengasong, šéf Afrických středisek pro kontrolu a předcházení nemocí.

Nejhorší je situace v zemích, které měly už před vypuknutím pandemie přetížený systém zdravotní péče, jako je například Súdán. Lékaři z Národní nemocnice v hlavním městě Chartúmu zveřejnili dokument, který stanovuje celonárodní opatření: méně pacientů přijímaných na lůžkovou část pohotovosti, odklad zbytných operací na neurčito, omezení péče o případy, které nejsou kritické a zkušení lékaři převedení na péči o pacienty s nemocí covid-19.

Podobné scény se ale odehrávají po celém světě. Dokonce i v zemích s vysoce rozvinutým systémem zdravotní péče, jako je Jižní Korea, musí nemocnice odmítat pacienty, kteří potřebují léčbu kvůli takovým nemocem, jako je tuberkulóza.

Asi 30 procent z deseti miliónů případů tuberkulózy ročně na celém světě není vůbec diagnostikováno. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii nemoci covid-19 a vládním nařízením, aby lidé nevycházeli z domu, je vysoce pravděpodobné, že se počet těchto nezjištěných pacientů ještě zvýší.

V Kongu, na kterém už se negativně podepsala nedávná epidemie eboly a roky násilného konfliktu, se koronavirus rozšířil v době, kdy epidemie spalniček zabila více než 6000 lidí, uvedla Anne-Marie Connorová, národní ředitelka humanitární organizace World Vision. "Je pravděpodobné, že budeme svědky 'nepřímých' úmrtí na další nemoci," uvedla.

1 new case of #Ebola was confirmed today by surveillance & response teams in Northeastern #DRC after 52 days without a case. @WHO remains as committed as ever to bringing this outbreak to an end. pic.twitter.com/XKZzJD8Azo

— WHO African Region (@WHOAFRO) April 10, 2020

Kaskádový dopad pandemie není omezený na léčbu. Přispívají k němu také další faktory, jako je zastavená doprava během zákazu vycházení. To v Indii značně ohrožuje pokrok, který tato země učinila v boji proti tuberkulóze. Pacienti a lékaři se nemohou dostat na kliniky a je nesnadné poslat vzorky na testování.

V Indii je nyní téměř třetina všech případů nákazy tuberkulózou na světě a diagnostika pacientů v současné době v mnoha oblastech vázne. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii a s ní spojeným restriktivním opatřením se počet nemocných určitě zvýší.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci aids Ebola Tuberkulóza Indie dětská obrna Kongo Súdán Spalničky cholera Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy