Kvůli covid-19 se zapomíná na další vážné nemoci. Hrozí lavina "nepřímých úmrtí"

Lavina D’Souzaová si nemohla vyzvednout své vládou poskytované léky na AIDS od chvíle, kdy indický premiér náhle vyhlásil kvůli šíření koronaviru zákaz vycházení pro 1,3 miliardy obyvatel. Lavina zůstala odříznutá v malém městě daleko od své domovské Bombaje a došly jí léky, které potřebuje, aby svou nemoc udržela pod kontrolou.

Nyní se tato 43letá žena bojí, že se její imunitní systém zhroutí. "Každou nemocí, ať je to koronavirus nebo něco jiného, onemocním rychleji," citovala ji agentura AP. Podle jejích slov musí stejným způsobem trpět i mnoho dalších lidí. "Trpíme koronavirem, aniž bychom se jím nakazili," dodala.

Jak se svět soustřeďuje na pandemii nemoci covid-19, odborníci se bojí, že je to na úkor dlouhodobého boje proti jiným infekčním chorobám, jako je AIDS, tuberkulóza a cholera, které každý rok zabíjejí milióny lidí.

Ohrožené je také řadu desetiletí trvající úsilí, díky němuž mohla Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovit cílové termíny pro vymýcení malárie, dětské obrny a dalších nemocí.

Koronavirus zahlcuje nemocnice, vyžaduje si přesouvání lékařského personálu, způsobuje nedostatek zdravotního materiálu i rušení zdravotních služeb. "Nejvíce se obáváme, že jsou odkláněny a vyčerpávány zdroje pro jiné nemoci," řekl doktor John Nkengasong, šéf Afrických středisek pro kontrolu a předcházení nemocí.

Nejhorší je situace v zemích, které měly už před vypuknutím pandemie přetížený systém zdravotní péče, jako je například Súdán. Lékaři z Národní nemocnice v hlavním městě Chartúmu zveřejnili dokument, který stanovuje celonárodní opatření: méně pacientů přijímaných na lůžkovou část pohotovosti, odklad zbytných operací na neurčito, omezení péče o případy, které nejsou kritické a zkušení lékaři převedení na péči o pacienty s nemocí covid-19.

Podobné scény se ale odehrávají po celém světě. Dokonce i v zemích s vysoce rozvinutým systémem zdravotní péče, jako je Jižní Korea, musí nemocnice odmítat pacienty, kteří potřebují léčbu kvůli takovým nemocem, jako je tuberkulóza.

Asi 30 procent z deseti miliónů případů tuberkulózy ročně na celém světě není vůbec diagnostikováno. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii nemoci covid-19 a vládním nařízením, aby lidé nevycházeli z domu, je vysoce pravděpodobné, že se počet těchto nezjištěných pacientů ještě zvýší.

V Kongu, na kterém už se negativně podepsala nedávná epidemie eboly a roky násilného konfliktu, se koronavirus rozšířil v době, kdy epidemie spalniček zabila více než 6000 lidí, uvedla Anne-Marie Connorová, národní ředitelka humanitární organizace World Vision. "Je pravděpodobné, že budeme svědky 'nepřímých' úmrtí na další nemoci," uvedla.

1 new case of #Ebola was confirmed today by surveillance & response teams in Northeastern #DRC after 52 days without a case. @WHO remains as committed as ever to bringing this outbreak to an end. pic.twitter.com/XKZzJD8Azo

— WHO African Region (@WHOAFRO) April 10, 2020

Kaskádový dopad pandemie není omezený na léčbu. Přispívají k němu také další faktory, jako je zastavená doprava během zákazu vycházení. To v Indii značně ohrožuje pokrok, který tato země učinila v boji proti tuberkulóze. Pacienti a lékaři se nemohou dostat na kliniky a je nesnadné poslat vzorky na testování.

V Indii je nyní téměř třetina všech případů nákazy tuberkulózou na světě a diagnostika pacientů v současné době v mnoha oblastech vázne. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii a s ní spojeným restriktivním opatřením se počet nemocných určitě zvýší.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci aids Ebola Tuberkulóza Indie dětská obrna Kongo Súdán Spalničky cholera Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 34 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy