Kvůli covid-19 se zapomíná na další vážné nemoci. Hrozí lavina "nepřímých úmrtí"

Lavina D’Souzaová si nemohla vyzvednout své vládou poskytované léky na AIDS od chvíle, kdy indický premiér náhle vyhlásil kvůli šíření koronaviru zákaz vycházení pro 1,3 miliardy obyvatel. Lavina zůstala odříznutá v malém městě daleko od své domovské Bombaje a došly jí léky, které potřebuje, aby svou nemoc udržela pod kontrolou.

Nyní se tato 43letá žena bojí, že se její imunitní systém zhroutí. "Každou nemocí, ať je to koronavirus nebo něco jiného, onemocním rychleji," citovala ji agentura AP. Podle jejích slov musí stejným způsobem trpět i mnoho dalších lidí. "Trpíme koronavirem, aniž bychom se jím nakazili," dodala.

Jak se svět soustřeďuje na pandemii nemoci covid-19, odborníci se bojí, že je to na úkor dlouhodobého boje proti jiným infekčním chorobám, jako je AIDS, tuberkulóza a cholera, které každý rok zabíjejí milióny lidí.

Ohrožené je také řadu desetiletí trvající úsilí, díky němuž mohla Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovit cílové termíny pro vymýcení malárie, dětské obrny a dalších nemocí.

Koronavirus zahlcuje nemocnice, vyžaduje si přesouvání lékařského personálu, způsobuje nedostatek zdravotního materiálu i rušení zdravotních služeb. "Nejvíce se obáváme, že jsou odkláněny a vyčerpávány zdroje pro jiné nemoci," řekl doktor John Nkengasong, šéf Afrických středisek pro kontrolu a předcházení nemocí.

Nejhorší je situace v zemích, které měly už před vypuknutím pandemie přetížený systém zdravotní péče, jako je například Súdán. Lékaři z Národní nemocnice v hlavním městě Chartúmu zveřejnili dokument, který stanovuje celonárodní opatření: méně pacientů přijímaných na lůžkovou část pohotovosti, odklad zbytných operací na neurčito, omezení péče o případy, které nejsou kritické a zkušení lékaři převedení na péči o pacienty s nemocí covid-19.

Podobné scény se ale odehrávají po celém světě. Dokonce i v zemích s vysoce rozvinutým systémem zdravotní péče, jako je Jižní Korea, musí nemocnice odmítat pacienty, kteří potřebují léčbu kvůli takovým nemocem, jako je tuberkulóza.

Asi 30 procent z deseti miliónů případů tuberkulózy ročně na celém světě není vůbec diagnostikováno. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii nemoci covid-19 a vládním nařízením, aby lidé nevycházeli z domu, je vysoce pravděpodobné, že se počet těchto nezjištěných pacientů ještě zvýší.

V Kongu, na kterém už se negativně podepsala nedávná epidemie eboly a roky násilného konfliktu, se koronavirus rozšířil v době, kdy epidemie spalniček zabila více než 6000 lidí, uvedla Anne-Marie Connorová, národní ředitelka humanitární organizace World Vision. "Je pravděpodobné, že budeme svědky 'nepřímých' úmrtí na další nemoci," uvedla.

1 new case of #Ebola was confirmed today by surveillance & response teams in Northeastern #DRC after 52 days without a case. @WHO remains as committed as ever to bringing this outbreak to an end. pic.twitter.com/XKZzJD8Azo

— WHO African Region (@WHOAFRO) April 10, 2020

Kaskádový dopad pandemie není omezený na léčbu. Přispívají k němu také další faktory, jako je zastavená doprava během zákazu vycházení. To v Indii značně ohrožuje pokrok, který tato země učinila v boji proti tuberkulóze. Pacienti a lékaři se nemohou dostat na kliniky a je nesnadné poslat vzorky na testování.

V Indii je nyní téměř třetina všech případů nákazy tuberkulózou na světě a diagnostika pacientů v současné době v mnoha oblastech vázne. Lékaři se obávají, že kvůli pandemii a s ní spojeným restriktivním opatřením se počet nemocných určitě zvýší.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Více souvisejících

nemoci aids Ebola Tuberkulóza Indie dětská obrna Kongo Súdán Spalničky cholera Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy