Ani vakcína covid-19 vymýtit nemusí. Lékaři dodnes likvidují jinou nemoc, zavírala lidi do sarkofágů

Na vývoji vhodných protilátek proti novému koronaviru nyní pracuje po celém světě zhruba stovka týmů, z nichž se asi desítka dostala do stadia testů na lidech. Je ale možné, že se vakcína nepodaří najít nikdy, tvrdí ústy svého vyslance Světová zdravotnická organizace (WHO). Historie ale ukazuje i třetí cestu, a sice že i pokud by se vakcína našla, neznamená to, že se covid-19 povede v příštích letech vymýtit. Lidstvo se totiž nenachází v podobné situaci poprvé. Už více než 30 let například probíhá snaha o vymýcení jiné, vysoce nakažlivé nemoci.

V posledních týdnech se objevilo mnoho odhadů, kdy by se lidé mohli dočkat vakcíny proti covid-19. Některé tvrdí, že to potrvá zhruba rok, rok a půl. Podle dalších vědců to může zabrat i řadu let. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) letos v únoru prohlásila, že vakcína nebude dostupná dříve než za 18 měsíců. Podle dubnového prohlášení CEPI, přední světové organizace ve výzkumu a vývoji vakcín, by vakcína k pohotovostnímu použití mohla být dostupná za 12 měsíců nebo na začátku roku 2021.

Podle WHO navíc hrozí, že dokud nebude vakcína proti koronaviru, bude svět čelit dalším vlnám covidu-19. Proto po celém světě pracují desítky vědeckých týmů na jejím vývoji a několik z nich se začalo testovat na lidech. Ani to ale nemusí značit úspěch.

Profesor David Nabarro z Královské univerzity v Londýně, který je speciálním vyslancem Světové zdravotnické organizace (WHO), pro CNN tvrdí, že nelze potvrdit, že vakcínu vůbec někdy získáme. Takový scénář přitom není nereálný. proti viru HIV není vakcína známa dodnes, stejně jako proti jiným koronavirům a nemocem typu SARS nebo MERS.

Vakcíny jsou totiž problematické. Ačkoli je genetické sekvenování v současné době velmi rychlé, výroba vakcín je spíše umění než věda. Nejprve je potřeba nalézt virovou sekvenci, která vytvoří ochrannou paměť imunitního systému, ale nespustí akutní zánětlivou odpověď organismu, která by sama o sobě vyvolala symptomy.

Poté následují laboratorní testy, testy na zvířatech a nakonec testování na lidech. Celý proces může zabrat měsíce i roky, navzdory tomu, že vakcínu hledá hned několik farmaceutických společností. Ani úspěšný test ale nemusí být spásný. 

Důležitým hlediskem je, zda základní postup vývoje může být v následujících letech upraven tak, aby v nadcházejících letech vyprodukoval miliony nebo stamiliony dávek, tvrdí ředitel CEPI Richard Hatchett.

Ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) Anthony Fauci ale podle Business Insider neskrývá obavy. Přes všechny pokroky ve vědě a medicíně totiž proces vývoje nemůže postoupit k vytvoření skutečné vakcíny bez rozsáhlého klinického testování, což vyžaduje výrobu mnoha testovacích vakcín a pečlivé sledování testů.

Tento proces by nakonec mohl stát stovky milionů dolarů, tedy peníze, které podniky a univerzity nemají, nebýt dotací od soukromníků a států. Často ale vědci nemají ani výrobní zařízení a technologii pro hromadnou výrobu a distribuci vakcín.

Výroba je zkrátka obtížná, nákladná a riziková, dodnes má navíc řada firem v paměti 80. léta, kdy farmaceutické společnosti začaly finančně odpovídat za údajné škody způsobené jejich vakcínami. Mnoho společností se následně rozhodlo vakcíny přestat vyrábět.

Tomuto byznysu nepomohl ani fakt, že dříve než se vyrobily vakcíny proti jiným typům koronaviru, tak jimi působené nemoci samy od sebe či díky opatřením zmizely. Financovat další vývoj vakcíny proti nemoci, kterou se povedlo porazit, se nechce nikomu. Ačkoliv kdyby byla situace opačná a vývoj proběhl do konce, cesta k vakcíně proti covid-19 by byla mnohem rychlejší.

Minulost ale ukazuje, že ani úspěšné vytvoření vakcíny nezaručí, že se nemoc podaří v příštích letech vymýtit. Jako příklad může sloužit dětská obrna, tedy vysoce nakažlivá nemoc, která může způsobit paralýzu nohou, rukou a také dýchacích svalů. Ta je stará zhruba 6000 let a je vysoce nakažlivá, zejména proto, že zhruba 90 % nakažených nevykazuje příznaky.

Může se zdát, že dětská obrna vymizela, ve skutečnosti ale nikdy vymýcena nebyla.  Ačkoliv se o ni ve společnosti příliš nehovoří, její historie může působit až děsivě. Zejména v případech, kdy u malého procenta lidí měla závažné symptomy a napadla dýchací svaly.

Kolek roku 1950 propukla epidemie této nemoci a rodinám převracela život vzhůru nohama. Část pacientů se zotavila, část zemřela, někteří museli být umístění do obřích kovových kapslí, známých jako železné plíce. V nich vznikal podtlak, který za nemocné pacienty dýchal. Jsou známu případy řady lidí, kteří v těchto neprodyšných sarkofázích strávili desítky let. Dokud nebyla vakcína, byla jimi vybavena každá nemocnice.

Očkování proti dětské obrně se podařilo objevit v roce 1955 a Československo se v roce 1960 stalo první zemí na světě, v níž se nemoc podařilo vymýtit. Od roku 1988 se řada mezinárodních organizací jako WHO a UNICEF snaží nemoc vymýtit po celém světě, stále se to ale nedaří, navzdory tomu, že vakcína je známa už desítky let.

Globální komise pro certifikaci eradikace přenosné dětské obrny sice potvrdila, že virus typu 2 byl definitivně vymýcen, zůstávají ale typy 1 a 3. Poslední nákaza typem 3 byla zaznamenána v Nigérii v listopadu 2012, typ 1 ale stále cirkuluje v Afghánistánu a Pákistánu.

Případné vymýcení dětské obrny, na kterém vědci a lékaři nadále pracují, navzdory aktuální pandemii koronaviru, by bylo velkým úspěchem celého lidstva. Nejen, že by došlo k vyřazení vakcíny z očkovacího kalendáře všech států světa, ale šlo by oficiálně o druhou nemoc, kterou svět porazil. Dosud se to povedlo jen pravých neštovic.

Není tajemstvím, že se této největší lékařské akci všech dob podíleli právě Češi, koncepci této akce totiž vypracoval epidemiolog Karel Raška. I přesto trval boj s nemocí, která zabila až 500 milionů lidí, dlouhé desítky let. Očkovat se totiž začalo už v roce 1796, od 60. let 20. století velmi aktivně. Přesto i několik let poté ročně umíraly miliony lidí. Definitivně se nemoc povedlo porazit a vymýtit až v roce 1980.

Související

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy propukla epidemie dětské obrny

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které ovládá militantní hnutí Hamás, v pondělí oznámilo epidemii dětské obrny v celé palestinské enklávě. Z šíření této nemoci viní izraelskou vojenskou ofenzívu.

Více souvisejících

dětská obrna lékaři očkování neštovice viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Tragédie na příbramské střelnici. Žena obrátila zbraň proti sobě

K tragickému incidentu došlo ve čtvrtek na střelnici v Příbrami. Zemřela tam žena, která při střelbě s instruktorem obrátila zbraň proti sobě. Případ vyšetřuje policie. Tuzemská média připomínají, že na Příbramsku si loni totožným způsobem vzal život populární herec Karel Heřmánek. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Bývalý fotbalový reprezentant Čelůstka ukončil kvůli zdravotním problémům kariéru

Prostřednictvím emotivního videa oznámil v pondělí konec hráčské kariéry fotbalový obránce a bývalý reprezentant Ondřej Čelůstka. Učinil tak v 35 letech a i navzdory tomu, že měl v posledních dnech dostat nabídku od prvoligového nováčka ze Zlína i od druholigového Artisu Brno. Nakonec ho fotbaloví fanoušci už na trávnících neuvidí, jelikož se tak Čelůstka rozhodl po doporučení lékařů.

včera

včera

Stanislav Šárský v seriálu Lajna.

Zemřel uznávaný divadelní herec Stanislav Šárský

Českou hereckou obec zasáhla v pátek smutná zpráva. Ve věku 85 let zemřel Stanislav Šárský, dlouholetý člen souboru a někdejší šéf činohry ostravského státního divadla. Před dvěma lety získal Thálii za celoživotní mistrovství.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO chystá revoluční změnu: Pokud Rusko zaútočí, válčit se bude na jeho území

Západní spojenci v rámci NATO připravují přelomovou změnu ve své obranné strategii. Pokud by Rusko v příštích letech zaútočilo na členský stát aliance, NATO podle nové koncepce plánuje nejen okamžitou obranu, ale i protiútoky přímo na ruském území. O plánech hovořili evropští představitelé na bezpečnostní konferenci GLOBSEC a očekává se, že nové cíle budou schváleny na nadcházejícím summitu NATO.

včera

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Írán není Irák. Trump má před sebou nemožné rozhodnutí

Donald Trump stojí před nezáviděníhodným rozhodnutím, které může na Blízkém východě rozpoutat ještě horší konflikt. Úder proti Íránu by možná uspokojil spojence v Izraeli, ale mohl by stát životy tisíce amerických vojáků, destabilizovat celý svět a vyvolat bouři i uvnitř Spojených států. Ať už se Trump rozhodne jakkoli, musí mít na paměti, že Írán není Irák ani Afghánistán, a Američanům může pobyt v okolí Perského zálivu velmi znepříjemnit.

včera

Rubl, ilustrační foto

Ruská ekonomika se hroutí, přiznává tamní centrální banka

Ruská ekonomika, která poslední dva roky těžila z mobilizace všech dostupných zdrojů ve jménu války, začíná ztrácet dech. Guvernérka Ruské centrální banky Elvira Nabiullinová na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru varovala, že růst poháněný „volnými kapacitami“ je u konce – zásoby peněz, pracovní síly i průmyslových rezerv se totiž tenčí.

včera

Vendula Bechná

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.

včera

včera

včera

Donald Trump

Írán odmítá jednat s USA, dokud Izrael nezastaví útoky. Trump zatím vyčkává

Íránský ministr zahraničí Abbás Araghtší dnes oznámil, že jeho země odmítá jakékoli jednání se Spojenými státy, dokud Izrael nepřestane s útoky na íránské cíle. Podle státní agentury IRNA řekl: „Američané chtějí vyjednávat a několikrát nám zaslali zprávy, ale jasně jsme řekli, že pro dialog není prostor, dokud [agrese] neskončí. Nemáme co jednat s Amerikou, která je partnerem tohoto zločinu.“

včera

Írán, ilustrační foto

Írán je připraven na tvrdý úder i za cenu sebezničení. Hrozí nevratná eskalace

Američtí představitelé varují, že případné zaminování Hormuzského průlivu Íránem by mohlo paralyzovat lodní dopravu a ohrozit tisíce amerických vojáků v regionu. Teherán hrozí tímto krokem, pokud se USA zapojí do izraelských útoků. Zablokování klíčové trasy pro ropu a plyn by vyvolalo prudké globální otřesy. Podle expertů je Írán schopen stále způsobit velice rozsáhlé škody, a to i za cenu vlastního zničení.

včera

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína a Blízký východ. Peking je na straně Teheránu, má to ale háček

Čína posiluje partnerství s Íránem a prezentuje se jako globální protiváha Spojeným státům. V případě amerického útoku na Teherán by však její role zůstala omezená na rétoriku a diplomacii. Podle expertů nemá Peking vojenské kapacity ani vůli zasáhnout a jeho vliv na Blízkém východě naráží na vlastní hranice. Výsledkem je pozice, v níž Peking zůstává závislý na stabilitě zajišťované jinými, především Spojenými státy

včera

Dmitrij Peskov

Třetí kolo mírových rozhovorů. Peskov prozradil, v jaké je to fázi

Moskva a Kyjev se připravují na třetí kolo mírových rozhovorů, vyplývá to z vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Ruský prezident Vladimir Putin v týdnu řekl, že je připraven jednat s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Není ale pravděpodobné, že by k jejich setkání došlo už příště. 

včera

včera

Kaja Kallasová

Evropa si proráží cestu k většímu vlivu. V Ženevě budou ministři jednat s Íránci

V Ženevě se dnes scházejí ministři zahraničí Velké Británie, Francie a Německa s íránským protějškem Abbasem Aragčím. Cílem je obnovit diplomatický dialog o íránském jaderném programu a zabránit další eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Evropa se v minulosti podílela na vzniku historické jaderné dohody s Íránem a nyní se pokouší sehrát podobně klíčovou roli.

včera

Putin vyjádřil ochotu jednat se Zelenským. Němcům poslal jasný vzkaz

Jsme připraveni ukončit válku na Ukrajině co možná nejdříve, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle jeho slov preferuje diplomatické řešení konfliktu a je připravena pokračovat v jednáních s Kyjevem. Sám Putin je ochoten jednat i s ukrajinským protějškem. Na Putinova slova upozornil Kyiv Independent

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy