Benzin a nafta v Česku mírně zlevnily, pandemie dopadá na trh s ropou

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o dva haléře. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 27,74 koruny. Za naftu platí motoristé v průměru 27,06 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Ukazatel paliva
doporučujeme

"Ceny pohonných hmot začaly minulý týden opět mírně klesat. Na vině je především kurz české koruny, která na páru s americkým dolarem posílila až k úrovni 22,20 koruny za dolar. Šířící se pandemie po Evropě zároveň opět zpomaluje poptávku," řekl dnes ČTK analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.

Upozornil, že cena ropy na světových trzích však za poslední dva týdny vzrostla na nejvyšší úrovně za posledních 11 týdnů. "Mohou za to hlavně zprávy o vakcíně, která je čím dál tím blíž. Pandemie však může dostat poptávku znovu pod tlak, a právě proto ropný kartel OPEC+ od příštího roku uvažuje nad prodloužením produkčních škrtů o další tři až šest měsíců. Ceny pohonných hmot tak nejspíše dále klesat nebudou, naopak bychom se měli připravit na jejich postupný růst," dodal Hájek.

Výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr uvedl, že ceny benzinu a nafty v Česku po propadu z minulého týdne víceméně stagnují. "Při pohledu na ceny ropy a jejich vývoj v posledních několika týdnech se nabízí jediné slovo - nejistota. Nárůst nebo naopak pokles se totiž neřídí jednotným trendem, ale průběžně se mění. V tuto chvíli ceny ropy opět zaznamenávají mírný pokles, který se pohybuje okolo jednoho procenta. Odráží především současný vývoj epidemie, která stále vyvolává obavy a nejistotu," dodal.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,24 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 26,58 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 28,58 koruny. Nafta se tam tankuje za 28,27 Kč za litr.

Nejlevnější benzin v Praze prodávají v Praze 9, kde litr v průměru stojí 27,98 Kč. Za naftu platí motoristé nejméně v Praze 3, litr tam prodávají průměrně za 27,62 Kč. Paliva jsou v Praze nejdražší v Praze 4, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,36 Kč a naftu za 29,35 Kč.

Ve srovnání s cenami paliv před rokem je benzin v Česku v současnosti o 4,47 koruny na litru levnější. Za naftu platili motoristé v polovině loňského listopadu o 4,72 koruny víc.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, je benzín na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku, naopak naftu lze koupit o něco levněji za hranicemi. V Rakousku stojí litr naturalu 1,09 eura (v přepočtu 28,73 Kč), litr nafty 1,03 eura (27,15 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,18 eura (v přepočtu 31,10 Kč), nafta stojí průměrně 1,00 eura (26,36 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paliva v Česku další týden po sobě zdražují

25.02.2021 08:24 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily, ceny stoupají od poloviny ledna. Litr…

Pohonné hmoty nadále zdražují, benzin za týden o více než dvacetník

18.02.2021 08:52 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama