Na letní pneu zatím přezulo 80 procent řidičů

Na letní pneumatiky již přezulo 80 procent tuzemských řidičů, na konci března to bylo jen 23 procent. Gumy letos kvůli oslabující koruně zdražily o osm procent a prodalo se jich o desetinu méně. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.

Přidejte svůj názor

Letní pneumatiky
doporučujeme

"Podle našich dat a informací z pneuservisů proběhla hlavní vlna přezouvání o dva týdny později než loni. Mohla za to koronavirová krize i chladné počasí na začátku března," uvedl ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. Asi 14 procent řidičů uvedlo, že plánuje přezout v průběhu května, zimní pneumatiky chce v létě dojíždět pět procent.

Kvůli oslabení koruny vůči euru pneumatiky zdražily. Zatímco například 5. března byl kurz 25,3 koruny za euro, v současnosti je to 27,4 koruny. V praxi to znamená, že prodejci museli od výrobců nakupovat pneumatiky za vyšší částku, což se promítlo do koncových cen.

Podle Schwangmaiera se český trh letos zmenšil proti loňskému roku o téměř deset procent. Navzdory tomu, že dvěma pětinám řidičů kvůli karanténě klesly příjmy, roste obliba prémiových značek. Jejich podíl na trhu se meziročně zvýšil o pět procentních bodů. "Zjednodušeně lze říci, že těch, co letos nakoupili, je méně. Ti, kteří nakoupili, však zvolili kvalitnější zboží," dodal Schwangmaier.

Popularita prémiových značek souvisí i s tím, že nově vyrobená auta používají kola s větším průměrem a tím pádem i větší pneumatiky. Objem prodejů menších rozměrů do 16 palců meziročně klesl o 11 procent. Větší průměry nad 17 palců naopak posílily. Pro majitele aut s větším průměrem kol je kvalita pneumatik důležitější než nízká cena, proto častěji volí prémiové značky.

Velikost tuzemského trhu s pneumatikami je zhruba 4,5 milionu kusů ročně, z toho se zhruba dvě pětiny prodají přes internet.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hyundai v Nošovicích zahájil výrobu inovovaného i30, bude v devíti barvách

25.05.2020 15:30 Automobilka Hyundai dnes v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájila výrobu nového modelu Hyundai…

Tesla přišla na to, jak snížit ceny svých aut na úroveň benzinových

14.05.2020 18:58 Americká automobilka Tesla hodlá koncem letošního či začátkem příštího roku začít ve svých…

Kia chce do roku 2026 v Evropě prodávat pětinu aut na elektřinu

13.05.2020 11:28 Automobilka Kia Motors plánuje do roku 2026 zvýšit v Evropě podíl prodávaných vozů čistě na…

Prodej elektromobilů v ČR stoupl na pětinásobek, odbyt hybridů o 45 procent

11.05.2020 12:08 Prodej aut s hybridním pohonem od ledna do konce dubna stoupl o 45 procent na 3148 vozů, odbyt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy