Na letní pneu zatím přezulo 80 procent řidičů

Na letní pneumatiky již přezulo 80 procent tuzemských řidičů, na konci března to bylo jen 23 procent. Gumy letos kvůli oslabující koruně zdražily o osm procent a prodalo se jich o desetinu méně. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.

Letní pneumatiky
doporučujeme

"Podle našich dat a informací z pneuservisů proběhla hlavní vlna přezouvání o dva týdny později než loni. Mohla za to koronavirová krize i chladné počasí na začátku března," uvedl ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. Asi 14 procent řidičů uvedlo, že plánuje přezout v průběhu května, zimní pneumatiky chce v létě dojíždět pět procent.

Kvůli oslabení koruny vůči euru pneumatiky zdražily. Zatímco například 5. března byl kurz 25,3 koruny za euro, v současnosti je to 27,4 koruny. V praxi to znamená, že prodejci museli od výrobců nakupovat pneumatiky za vyšší částku, což se promítlo do koncových cen.

Podle Schwangmaiera se český trh letos zmenšil proti loňskému roku o téměř deset procent. Navzdory tomu, že dvěma pětinám řidičů kvůli karanténě klesly příjmy, roste obliba prémiových značek. Jejich podíl na trhu se meziročně zvýšil o pět procentních bodů. "Zjednodušeně lze říci, že těch, co letos nakoupili, je méně. Ti, kteří nakoupili, však zvolili kvalitnější zboží," dodal Schwangmaier.

Popularita prémiových značek souvisí i s tím, že nově vyrobená auta používají kola s větším průměrem a tím pádem i větší pneumatiky. Objem prodejů menších rozměrů do 16 palců meziročně klesl o 11 procent. Větší průměry nad 17 palců naopak posílily. Pro majitele aut s větším průměrem kol je kvalita pneumatik důležitější než nízká cena, proto častěji volí prémiové značky.

Velikost tuzemského trhu s pneumatikami je zhruba 4,5 milionu kusů ročně, z toho se zhruba dvě pětiny prodají přes internet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Se škodou na autě při parkování má zkušenost 90 procent řidičů, viníci…

20.09.2020 09:45 Až 90 procent řidičů má zkušenost se škodou na svém autě vzniklou při parkování. Vyplývá to z…

V Česku se letos prodají čtyři miliony pneumatik, mnoho řidičů volí…

20.09.2020 09:14 V Česku se letos prodají čtyři miliony pneumatik pro osobní vozy, což je zhruba stejně jako loni.…

VW podle tisku plánuje prodej výrobce luxusních vozů Bugatti

17.09.2020 16:51 Německá automobilová skupina Volkswagen plánuje prodat výrobce luxusních sportovních vozů Bugatti.…

Pohonné hmoty znovu zlevnily

17.09.2020 10:08 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama