Dovolená v zahraničí? Zásadní rady, jak se vyhnout malérům

Praha - Cestu na dovolenou mimo hranice České republiky se nevyplácí podceňovat. Protože je doba letních dovolených v plném proudu, nabízíme přehled a rady týkající se pojištění na cesty.

Základem pojištění na dovolenou je pořízení pojistky, která nabízí nepřetržitou asistenční službu. Ta může pomoci nejen v případě zdravotních komplikací, ale také u mnohých dalších nepříjemných situací. Pojďme se podívat na nejběžnější případy.

1) Úraz či onemocnění na cestách

Pokud se dostanete na území Evropské unie do situace, která vyžaduje lékařské ošetření nebo hospitalizaci, je nutné mít u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten zajistí potřebnou lékařskou pomoc v rozsahu závislém od poměrů dané země. Zdravotní péče však není v zemích EU bezplatná, pokud tedy nemáte pojištění, připravte se na drahé účty. Například léčení zažívacích potíží v Řecku vyjdou na 70 až 150 eur, v Chorvatsku až na 300 kun (více než 1000 korun).

2) Omylem způsobíte škodu

V rámci cestovního pojištění je možné vyřídit rovněž následky škod způsobených na majetku, nebo na zdraví druhých. Užitečným pomocníkem je zde pojištění odpovědnosti za škodu. Ani to by neměli lidé podceňovat, stát se může totiž doslova cokoliv, ani nevíte jak. „Z praxe známe případ, kdy byla klientka u známých na návštěvě povalena psem, přičemž pádem zranila dalšího menšího psa. Ten byl nějakou dobu léčen a pak musel být utracen. Majitelka psa požadovala náhradu způsobené škody," uvádí generální ředitel Triglav pojišťovny Petr Baný.

3) Vážný úraz, nebo smrt

Součástí cestovního pojištění je také úrazové pojištění v podobě obnosového pojištění. To znamená, že je pojištěnému v případě pojistné události vyplaceno pojistné plnění stanovené na základě oceňovací tabulky. Podstata obnosového pojištění tedy není v úhradě skutečných nákladů, jako v ostatních připojištěních (škodová pojištění), ale je zde plněno na základě předem stanovených hodnot. Kromě úrazů má klient nárok na pojistné plnění i v případě jiné újmy na zdraví způsobené úrazem nebo v případě smrti.

4) Ztráta, poškození či odcizení zavazadla

Jak v tomto případě funguje pojištění? Pojištění zavazadel se vztahuje na cestovní zavazadla a věci osobní potřeby obvyklé pro daný účel cesty, popřípadě na věci, které jste si prokazatelně pořídili během cesty. Pojištění se naopak nevztahuje na fotoaparáty, kamery, počítače či mobilní telefony apod.

5) Zpožděný let

Ničím neobvyklé nejsou ani několikahodinová zpoždění letů. Z pojištění můžete proto žádat výdaje na stravu, občerstvení nebo ubytování. Podmínkou je, že je let opožděn o šest hodin a více a není vám poskytnuta žádná alternativní doprava. Zde je ale potřeba zdůraznit, že výjimkou jsou nepravidelné letecké linky, charterové lety a lety neregistrované v letovém řádu.

6) Nečekané zrušení cesty

Díky pojištění storna cesty se můžete chránit, pokud jste nuceni zrušit závazně objednanou nebo zaplacenou cestu před odjezdem. Pojišťovna vám uhradí doložené nevratné náklady na zakoupení zájezdu, letenky, jízdenky, rezervace ubytování nebo služeb. „Samozřejmě si nemůžete rušit cesty, jak se vám zlíbí. Jsou proto definovány případy, kdy je možné pojištění využít a kdy nikoliv. V případě úrazu, nemoci či úmrtí a dalších vážných událostí jde o pojistnou událost. Pokud se ale například rozejdou dva partneři a rozhodnou se cestu zrušit, pojišťovna plnit nebude. Takové případy nejsou v praxi neobvyklé," zakončil generální ředitel Baný s tím, že pojištění nemusí být zvlášť drahou záležitostí: „Naši klienti nejčastěji využívají balíček Standard na 12 dní, který přijde na 249 korun."

Související

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

Více souvisejících

pojišťovny cestování dovolená

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy