
Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.
Kickl, který otevřeně označuje Orbána za svůj vzor, sdílí podobné politické priority. Jeho strana obhajuje závislost na ruském plynu, kritizuje sankce proti Rusku a plánuje omezit pomoc Ukrajině. Rakousko by se tak mohlo přidat k Maďarsku a dalším státům, které vykazují sympatie k Moskvě. Tento blok by mohl výrazně zkomplikovat rozhodování v EU, kde jsou klíčová rozhodnutí závislá na jednomyslnosti.
FPÖ tvrdí, že sankce proti Rusku způsobují utrpení na obou stranách konfliktu a zvyšují napětí. Kicklova strana dokonce vyzývá k „mírové politice“, která by donutila Ukrajinu jednat o příměří. Takové postoje rezonují s některými populistickými politiky v Evropě i ve Spojených státech.
Historická paralela a jazyk
Kicklova rétorika během volební kampaně byla provokativní. Prohlásil se za „lidového kancléře“ (Volkskanzler), což je termín spojený s nástupem nacistů v Německu ve 30. letech. Tento odkaz na minulost vzbudil značnou kritiku. FPÖ také prosazuje politiku „zachování homogenity rakouského lidu“, což zahrnuje pozastavení práva na azyl a návrat žadatelů o azyl prostřednictvím nouzového zákona – což by bylo v rozporu s evropským právem.
Kicklův nástup by mohl mít dalekosáhlé důsledky. Pokud by Rakousko pod jeho vedením blokovalo klíčové iniciativy EU, jako je pomoc Ukrajině nebo Zelená dohoda, mohlo by to zpomalit evropskou integraci a akceschopnost. FPÖ kritizuje evropskou ekologickou politiku a označuje ji za hlavní příčinu ztráty konkurenceschopnosti Evropy. Navíc hrozí pozastavením plateb do rozpočtu EU, pokud nedojde k posílení ochrany vnějších hranic.
Úspěch FPÖ by mohl povzbudit další krajně pravicové strany v Evropě, včetně Alternativy pro Německo (AfD), která je v Německu na druhém místě v průzkumech před únorovými volbami. AfD a FPÖ sice nesdílejí stejnou evropskou frakci, ale jejich politické postoje jsou velmi podobné. Německý ministr hospodářství Robert Habeck varoval, že situace v Rakousku ukazuje, kam může vést neschopnost mainstreamových stran vytvořit koalice.
Evropská unie čelí nelehké situaci. S Kicklem v čele Rakouska by mohlo dojít k posílení osy středoevropských států s proruskými tendencemi, což by oslabilo jednotu EU a její postoj vůči Rusku. Zároveň by mohly být ohroženy klíčové hodnoty, jako je solidarita a ochrana lidských práv. Budoucí vývoj bude záviset nejen na tom, zda se Kickl skutečně stane kancléřem, ale také na tom, jak na tuto situaci zareagují ostatní evropské státy a instituce.
Související

Rakousko má pět měsíců od voleb novou vládu. Vítězná krajně pravicová FPÖ v ní chybí

Islamistický útok v Rakousku. Syřan nožem zabil chlapce a další lidi zranil
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
před 1 hodinou

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera
Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje do nových výšin. Zatímco prezident Donald Trump na začátku roku hrozil desetiprocentním clem na čínské zboží, o necelé tři měsíce později již Spojené státy uplatňují 104% clo. Peking sice reagoval recipročně 34% tarifem, ale z pohledu čínského vedení je ústupek v tuto chvíli prakticky nemožný.
Zdroj: Libor Novák