PŮVODNÍ ZPRÁVA | Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

Premiéři se snaží vydržet dlouho

Kanadští premiéři se podle něj snaží držet u moci deset a více let, málokdy se to však podaří. „Pan Harper byl ve funkci devět let, pan Chrétien deset let, Mulroney devět let. Dokonce i Pierre Trudeau po jedenácti letech u moci prohrál volby, než se mu podařilo vrátit se na další čtyři roky,“ nastínil Beaudry s odkazem na bývalé kanadské předsedy vlády.

Zmínil předchůdce Trudeaua Stephene Harpera z Konzervativní strany, který se stál u moci mezi lety 2006-2015. Vůdce Liberální strany Jean Chrétien vládl mezi lety 1993-2003 a konzervatista Brian Mulroney pak mezi lety 1984-1993. Před ním vládl právě liberální premiér Pierre Trudeau, konkrétně v letech 1968-1979 a následně 1980-1984.

Beaudry pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že Kanadu čeká období turbulencí. „Ale je jistě možné z těchto změn vytěžit maximum, pokud zmobilizujeme naše parlamentní a demokratické instituce a budeme naslouchat našemu živému veřejnému mínění. Důležitá je jedna věc: není čas na nezdravé stranictví,“ zdůraznil. Připomněl pandemii Covidu-19, která stála posty politické lídry v mnoha jiných zemích.

Liberální strana potřebuje klid a rozvahu

Trudeau zůstane kanadským premiérem až do zvolení nového předsedy Liberální strany. „Novým premiérem se automaticky stane vítěz tohoto klání, ke kterému dojde v následujících týdnech,“ vysvětlil Beaudry.

Připomněl, že Liberální strana Kanady potřebuje „zdravý závod“ o nového vůdce a premiéra. „Kandidáti musí prokázat politický klid v tradičním slova smyslu. Vyhnout se dramatu a polarizujícímu stylu, aby kontrastoval s Pierrem Poilievrem,“ podotkl.

Lídr Konzervativní strany v průzkumech vede o dvacet procent a podle kanadského politologa si strana osvojila „Trumpovu metodu urážek, prosazování ultrakonzervativního programu, a dokonce kanadskou verzi izolacionismu pomocí hesla ‚Kanada na prvním místě‘, které napodobuje Trumpovo heslo ‚America First‘,“ popsal politolog.

Poilievre podle něj má blízko k radikálním libertariánským a náboženským propagandistům, jako je Jordan Peterson. Ten je zastáncem maskulinní a do určité míry „silácké“ politiky. „Mužský duch je pod útokem. Je to zřejmé. Řád je mužský. Chaos je ženský. Musíme znovu objevit věčné hodnoty a pak je žít,“ vylíčil pro americký list New York Times už v roce 2018.

Peterson už v minulosti například pro britskou stanici BBC proklamoval, že má „dost toho“, co považoval za kulturu univerzitního kampusu v Torontu, kde podle něj „řádí bojovníci za sociální spravedlnost a levicoví radikální političtí aktivisté“. Je jednou z osob, které miliardář Elon Musk obnovil účet na sociální síti Twitter. Ten mu byl v roce 2022 zablokován kvůli porušení zásad nenávistného chování.

Kdo Trudeaua nahradí?

Beaudry míní, že bývalá místopředsedkyně vlády a ministryně financí Chrystia Freelandová podala v prosinci demisi, „aby se distancovala od Trudeaovy administrativy a připravila se na kandidaturu do vedení země“. „Právě překvapivá rezignace je důvodem Trudeauova odchodu. Freelandová byla Trudeauovi věrnou partnerkou od začátku jeho prvního mandátu v roce 2015,“ poznamenal.

Rezignace Freelandové z prosince byla podle kanadského serveru CBC šokující. „Chrystia Freelandová je moje dobrá přítelkyně, se kterou velmi úzce spolupracuji... Tato zpráva mě velmi zasáhla,“ uvedla ministryně dopravy Anita Anandová.

Trudeau jí údajně sdělil, že bude přesunuta z resortu financí a nabídl jí jinou vládní pozici. „Po zralé úvaze jsem došla k závěru, že jedinou čestnou a schůdnou cestou je, abych z kabinetu odstoupila,“ napsala v dopise Trudeauovi.

Kandidátů na vedení strany je ale více. „O vedení Liberální strany by se mohl ucházet také bývalý guvernér Kanadské centrální banky Mark Carney. Kvalifikace ‚bankéře‘ by mu mohla pomoci, protože to, co je Trudeauově vládě vytýkáno, je nedostatek finanční zdatnosti,“ zmínil Beaudry.

Opozice je připravena vládu porazit

„Kanadský parlament byl prozatímně odvolán až do 24. března, aby měla Liberální strana čas najít nového lídra. Stalo se tak proto, že liberální vláda je od roku 2021 menšinovou vládou a potřebuje důvěru Dolní sněmovny, aby se udržela u moci,“ nastínil politolog.

Podle něj jsou ale opoziční strany připraveny vládu porazit už od prosince, kdy odstoupila Freelandová. „Učiní tak na konci března, kdy se parlament znovu otevře. Znamená to, že nový premiér, který Trudeaua vystřídá, bude rychle čelit voličům. Letos na jaře budou v Kanadě volby, to je zcela jasné,“ upozornil.

Beaudry dále zdůraznil, že by hlasování o novém předsedovi liberálů mělo být otevřeno všem členům strany v celé Kanadě. „Nbo ještě lépe všem Kanaďanům, kteří mají zájem volit, i když nenosí členský průkaz – tak tomu bylo v roce 2013 při volbě Trudeaua do čela strany,“ poznamenal.

Trudeau nyní bude muset tvrdě pracovat, aby se připravil na odchod do politického důchodu. „Potřebuje řídit jednání s Trumpovou administrativou ve Spojených státech, která pohrozila uvalením cel až do výše 25 % na veškerý kanadský vývoz, a to na základě falešných obvinění kanadské vlády z toho, že pouští z Kanady přes hranice do Spojených států migranty a drogy,“ upřesnil Beaudry.

Bezpečnostní situace v Kanadě není ani zdaleka ideální. „Přitom je tomu právě naopak, a co je nejhorší, mnoho zbraní pocházejících ze Spojených států končí v rukou členů gangů uvnitř velkých kanadských měst,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

Kanada Justin Trudeau

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 4 hodinami

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 9 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy